پزشک سالاری کارکنان درمان را ناراضی‌تر کرد

0
پزشک سالاری کارکنان درمان را ناراضی‌تر کرد
پزشک سالاری کارکنان درمان را ناراضی‌تر کرد

پاراف پزشک سالاری کارکنان درمان را ناراضی‌تر کرد : علی‌محمد آدابی رئیس سازمان نظام پرستاری کشور در نامه‌ای به رئیس‌جمهور دوران ۳ساله وزارت قاضی‌زاده‌هاشمی را به‌دلیل قدرتمندتر شدن پزشک‌سالاری در وزارت بهداشت «دوران استبداد سیاه نظام سلامت» برای پرستاری و مردم توصیف کرد.

تهدید، تفتیش، تحقیر، تبعید و شکایت غیرموجه اخیر وزارت از نماینده منتخب صنفی پرستاری به جرم افشاگری دریافتی‌های نجومی و چند ده میلیونی و چندصد میلیونی قاطبه پزشک‌سالار تنها چند مورد از اقدامات وزارت بهداشت و درمان فعلی است

نامه رئیس نظام پرستاری پس از آن منتشر شد که هفته گذشته ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد این وزارتخانه از شریفی‌مقدم رئیس خانه پرستار شکایت خواهد کرد. شریفی‌مقدم قبل از این از حقوق چندصد میلیونی پزشکان انتقاد کرده بود و حریرچی این سخنان وی را غیرواقعی و تشویش اذهان عمومی توصیف و تهدید به شکایت به محاکم قضایی کرده بود. سخنگوی وزارت بهداشت از مدعیان حقوق چندصدمیلیونی خواسته بود اسناد خود را منتشر کنند اما شریفی‌مقدم پس از این اظهارات حریرچی اعلام کرد انتشار فیش‌های حقوقی پزشکان را اخلاقی نمی‌داند و درصورت لزوم در دادگاه ارائه خواهد کرد.

این سازمان در پی اختلاف طبقاتی فاحش و ۴٠برابری ایجاد شده در پی طرح تحول نظام سلامت، هوشیارانه از وزارت بهداشت عبور کرده است و امیدی به این وزیر ندارد و عزل او را خواستار است

بنابر نامه‌ای که رئیس سازمان نظام پرستاری به رئیس‌جمهور نوشته حالا وزارت بهداشت تهدید خود را عملی کرده و از مدعیان حقوق چندصدمیلیونی پزشکان به دادگاه شکایت کرده است.

عدم‌تعامل با نهادهای منتخب پرستاران با وجود ارسال ٧درخواست کتبی از سوی سازمان نظام پرستاری نمونه بارز خوی استبدادی حاکم بر وزارت است.

 اختلافات میان نظام پرستاری و وزارت بهداشت پس از اجرای طرح‌های قاضی‌زاده‌هاشمی در وزارت بهداشت بالاگرفته است خصوصا از زمانی که وزیر جدید تعرفه‌های پزشکان را با توجیه جلوگیری از زیرمیزی چندین برابر کرده است. این اختلافات قبلا هم چندین بار رسانه‌ای شده است که ازجمله در روز پرستار، ۲ مراسم یکی با مدیریت وزارت بهداشت و دیگری با مدیریت نظام پرستاری برگزار شد. همان زمان بود که رئیس سازمان نظام پرستاری خواستار انتخاب وزیر غیرپزشک در وزارت بهداشت شده بود و لیستی از کشورهای پیشرفته و اروپایی منتشر کرد که وزرای بهداشت آنان غیرپزشک هستند. قاضی‌زاده هاشمی در پاسخ به این اظهارات نماینده پرستاران گفته بود انتخاب وزیر غیرپزشک الزاما به انتخاب وزیر پرستار منجر نخواهد شد!

کوشیده‌اند با استفاده از ابزار سرسپردگی برخی مدیران نالایق پرستاری در صدد ایجاد شکاف بین ارکان سازمان نظام پرستاری کشور برآیند و با برگزاری جلسات نمایشی با حضور عده‌ای تکراری و محدود که هرگز نماینده جامعه کثیر و ٢٠٠هزار نفری پرستاری محسوب نمی‌شوند

در جدیدترین مورد از این دست قرار است در روزهای آینده جلسه‌ای با حضور وزیر بهداشت درباره پرستاران تشکیل شود که بنابر اعلام نظام پرستاری هیچ‌یک از نمایندگان این سازمان به جلسه دعوت نشده‌اند.

همزمان با این نامه، طاهره زاهد‌صفت  رئیس شورای‌عالی نظام پرستاری هم گفت: برگزاری دوره‌های کمک پرستاری توسط هیأت مدیره‌های نظام پرستاری سراسر کشور غیرقانونی است. در همین رابطه عضو شورای‌عالی سازمان نظام پرستاری تربیت بهیار یکساله را تهدیدی برای وظایف پرستاری دانست و گفت: اگر این طرح اصلاح نشود، جامعه پرستاری گرفتار خواهد شد. رحمان‌پناه با اشاره به شنیده‌ها در ارتباط با وعده‌هایی که به این افراد داده می‌شود، گفت: شنیده شده به کسانی که متقاضی آموزش کمک‌پرستاری یکساله هستند، وعده داده‌اند که ظرف یک سال پرستار می‌شوید.

اکنون پرستاران کشور ما به حول و قوه الهی نسبت به گذشته خود و نسبت به سایر کارکنان دولت از هر جهت یک سر و گردن بالاتر هستند. همین داشته‌های ما تا‌کنون موجب حسرت و غبطه بسیاری از مشاغل، گروه‌ها و حرف دیگر شده است. کارانه همکاران پرستار ما در سال‌جاری و سال قبل نسبت به ماه‌های مشابه در سال ۹۲ که شروع به‌کار دولت بود به بیش از ۳برابر افزایش یافته و در بعضی مراکز تا ۵برابر هم رسیده است.

محمد رئیس‌زاده، رئیس بسیج جامعه پزشکی: در اینکه درآمد پرستاران باید پا‌به‌پای درآمد پزشکان و سایر کادر درمانی بهبود یابد شکی نیست. برخی می‌خواهند از مطالبات پرستاران سوءاستفاده کنند و این موضوع بسیار نامطلوب است و بسیج جامعه پزشکی با این رویکرد مخالفت دارد. اینکه بخواهیم اشکالات را در حوزه پرستاری تبدیل به تحصن و تجمع پرستاران کنیم از منظر ما کار پسندیده‌ای نیست. تسنیم.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here