توضیحات نوبخت درباره حقوق نامتعارف، حقوق کارکنان دولت، بودجه ۹۶ و برنامه ششم

0
توضیحات نوبخت درباره حقوق نامتعارف، حقوق کارکنان دولت، بودجه 96 و برنامه ششم
توضیحات نوبخت درباره حقوق نامتعارف، حقوق کارکنان دولت، بودجه ۹۶ و برنامه ششم

پاراف توضیحات نوبخت درباره حقوق نامتعارف، حقوق کارکنان دولت، بودجه ۹۶ و برنامه ششم : محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در برنامه نگاه یک شبکه اول سیما گفت: حقوق های غیرمتعارف، غیرقانونی نبوده است متأسفانه قانون ما ایراد دارد.

نوبخت با اشاره به تجربه تحریم در سال های قبل از ۹۲ تصریح کرد: در سال ۹۲ به جایی رسیدیم که نفت در برابر غذا قرار بود مبادله شود و لایحه ای هم برای این کار آماده شده بود.

وی گفت: از شهریور ۹۲ سفرها شروع و تلاش شد که اجازه ندهیم تحریم ها بیشتر شود و امکان صادرات را داشته باشیم.

با توجه به اینکه بخش بزرگی از حقوق کارکنان از منابع مالی دولت و فعالیت های عمرانی پرداخت می شد و هر چه تحریم ها شدیدتر می شد و این منابع محدودتر می شدند باید تلاش می کردیم این شاخص ها را در وضعیت مناسب قرار دهیم تا مردم بهبود شرایط را بر سر سفره های خود احساس کنند.

وی افزود: اگر تحریم ها ادامه می یافت منابع محدودی که در اختیار داشتیم محدودتر می شد اما باز ملت ایران کوتاه نمی آمدند همانطور که در دفاع مقدس کوتاه نیامدند.

نوبخت در خصوص آثار لمس شده از برداشته شدن تحریم ها برای مردم گفت: الان در شرایطی صحبت می کنیم که رشد اقتصادی منفی ۶،۸ درصدی را به رشد ۳،۶ درصدی رسانده ایم.

وی با اشاره به جلسات روز یکشنبه و پنجشنبه دولت افزود: در این جلسات با رئیس جمهور مسائل اقتصادی را چک می کنیم.

وی در پاسخ سؤالی مبنی بر هماهنگ نبودن تیم اقتصادی دولت افزود: کسانی که این ادعا را دارند باید بگویند چه مستنداتی برای حرفهایشان می آورند در حالی که در جلسات دولت همه موظف به جمع بندی مطالب اقتصادی هستند.

وی در استناد صحبت خود پاییز سال قبل و بسته خروج از رکود را مثال زد و افزود: در آن زمان قرار بود از دو مسیر تسهیلات بانکی برای صنعت به تولید بیشتر در خودرو برسیم و توانستیم ۱۳۰ هزار دستگاه خودرو را وارد بازار کنیم که از این راه ۴۰۰۰ میلیارد تومان پول دادیم و ۷۵۰۰ میلیارد تومان دولت از بودجه عمرانی در طرح ها استفاده کرد.

نوبخت با اشاره به رشد اقتصادی یک درصد در سه ماه اول سال و رسیدن این رقم به حدود دو درصد گفت: برای اینکه آثار این رشد دیده شود و اقتصاد رونق داشته باشد باید سرمایه گذاری شود که یکی از این مسیرها تسهیلات بانکی و مسیر دیگر منابع عمومی دولت است. آنچه که در دو سال گذشته از طریق این دو اقدام به دست آمد افزایش اشتغال و تولید است.

باید فرصت شغلی ایجاد کنیم و در این جهت باید به تکمیل واحدهای تولیدی و سرمایه گذاری در آنها اقدام می شد که در این زمینه ۷۵۰۰ واحد با اختصاص ۱۶۰۰۰ میلیارد تومان فعال شد. در همه استان ها ۱۹۹۶ واحد تولیدی موفق شدند بالغ بر ۱۹۴۵ میلیارد تومان تسهیلات دریافت کنند.

سخنگوی دولت ادامه داد: این اقدام فقط محدود به آقای نعمت زاده و دکتر سیف نبود و دولت بر سر این کارها آمد تا اقدام مناسب در جهت تولید ملی و اقتصاد مقاومتی صورت گیرد.

سخنگوی دولت تصریح کرد: در زمانی که مسئولیت را گرفتیم بیش از ۲۴۰۰ واحد عمرانی در دولت داشتیم که باید تکمیل می شد و بر اساس آمار بیش از ۱۱ هزار و ۱۱۵ میلیارد تومان برای طرح های عمرانی استان ها تخصیص یافته است. کل اعتبار عمرانی استان ها ۷۰۰۰ میلیارد تومان است که تاکنون بیش از ۵۰ درصد این مبالغ پرداخت شده است.

نوبخت ادامه داد: ۳۰۰۰ میلیارد تومان تاکنون در جهت مهار آب های مرزی سرمایه گذاری شده است که ۱۴ هزار و ۱۱۵ میلیارد تومان برای طرح های عمرانی بوده است و به تولید کمک کرده است. تمام اینها در شرایطی است که با محدودیت منابع مواجه هستیم.

سخنگوی دولت گفت: نظام اداری ما باید بازنگری شود.

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت به بحث احیای سازمان مدیریت و برنامه ریزی اشاره کرد و افزود: سال گذشته این سازمان را در همه استانها احیا و بخش قابل توجهی از اختیارات ملیمان را به آنها واسپاری و تفویض کردیم. کار برنامه ریزی از اختیارات خاص رئیس جمهور است و نمی تواند در یک وزارتخانه قرار بگیرد.

سخنگوی دولت در ادامه به بحث فیش های حقوقی اشاره کرد و گفت: این موضوع فکر نمی کنم تا انتخابات فراموش شود

وی با بیان اینکه نظام اداری ما باید بازنگری شود افزود: پیش بینی ما این است که تا پایان امسال۲۴۴ هزار میلیارد تومان منابع کسب کنیم و از این میزان باید ۱۹۷ هزار میلیارد تومان فقط حقوق جاری پرداخت کنیم یعنی حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان از این ۲۴۴ هزار میلیارد تومان باید دستمزد بپردازیم و حدود ۴۴۰۰۰ میلیارد تومان نیز برای طرح های عمرانی کشور باقی می ماند.

اکنون بخش بزرگی از بودجه را پرداخت می کنیم اما رضایت کافی در بین همکاران وجو ندارد چون دریافتی های ماهیانه بسیار محدود است بنابراین این نظام پرداختی به خاطر کثرت دستگاه های اداری نیازمند بازبینی است.در سه ماهه نخست امسال فقط بیش از ۵۵۰۰ میلیارد تومان برای ترمیم حقوق و جبران نابرابری ها بین همکاران پرداخت کردیم برای اینکه راضی شوند اما اکنون چقدر رضایتمندی دارند؟

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور درباره اینکه گفته می شود تعداد فیش های حقوقی نامتعارف تا ۱۰۰۰ نفر است که نوبخت پاسخ داد: این ۱۰۰ درصد غلط است بلکه گفته اند ما ۱۰۰۰ مورد را بررسی کرده ایم و از این ۱۰۰۰ مورد سه درصد حقوق های نامتعارف دارند بنابراین ۱۰۰۰ موردی که می گویند به این معنی نیست که همه آنان حقوق نامتعارف دارند. ضمن اینکه عمده کسانی که حقوق غیرمتعارف می گرفتنداز بنگاه های اقتصادی بودند که طبق ماده ۱۱۷ قانون مدیریت خدمات کشوری خود را مستثنی کرده بودند و مجوزهای قانونی داشتند.بنابراین دریافتی آنان اگرچه غیرمتعارف بوده اما غیرقانونی نبوده است که این افراد با استفاده از خلأ قانونی از مصوبات خاصی استفاده می کردند بنابراین متأسفانه قانون ما ایراد دارد.

به همین علت وقتی این اتفاق رخ داد چند اقدام در دولت صورت گرفت یکی اینکه سریع وارد بررسی شد تا علت این پرداخت های غیرمتعارف مشخص شود که البته عمده آنها بانک ها و بیمه ها بودند بنابراین دولت وارد اقدام و عمل شد تا مشخص شود که آنان از چه گریزگاه های قانونی استفاده کرده اند و چه امتیازی در اختیارشان بوده است. در بررسی ها مشخص شد که آنان یک سری مصوبات خاص در اختیارشان بوده است که می توانستند از آن استفاده کنند و دولت قطعاً تا موقعی که این اتفاق نیفتاده بود از آن آگاهی نداشت در غیر این صورت زودتر از این، اقدامات قانونی صورت می گرفت.

آنان در داخل خودشان از این تسهیلات استفاده می کردند که ما بسیار شرمنده شدیم ضمن اینکه از ابتدای این دولت تاکنون تلاش کردیم یک درصد نرخ تورم را کاهش بدهیم تا رضایتمندی مردم را فراهم کنیم اکنون یک عده ای حقوق نامتعارف دریافت می کنند که احساسات و نشاط مردم را تلخ می کنند. ما درباره این تعداد که حداقل ۱۳ نفر گزارش اعلام شد نسبت به عزل و برکناری شان در همان زمان اقدام کردیم و برای اینکه این کار تکرار نشود در شورای حقوق و دستمزد مصوبه ای را گذراندیم که بر اساس این مصوبه اکنون برای مردم روشن شده است که هیچیک از مقامات سیاسی، معاونان آنان دریافتی شان بیش از ۱۰ میلیون تومان نیست و حتی آنانی که در بنگاه ها یا محیط های سخت باشند سقف دریافتی شان ۱۸ میلیون تومان تعیین شده است

با همه این اقدامات نیازمند بازنگری در قوانین از جمله قوانین مدیریت خدمات کشوری هستیم، ضمن اینکه این قانون یک قانون آزمایشی است اما تاکنون آزمایش خود را پس داده است. اکنون نیازمند یک تحقیق مجددی هستیم تا ببینیم چه کار باید کرد تا هم از پرداختی بودجه جاری بکاهیم و به طرح های عمرانی بیفزاییم و همین که همکاران ما راضی شوند.

وی افزود: اکنون بخشی از همکاران بازنشسته ما ناراضی هستند و در بین بازنشسته ها نابرابری در پرداخت وجود دارد و حقوق آنانی که سال های گذشته بازنشسته شده اند بسیار کم است.  ما اکنون همه اینها را اصلاح کرده ایم و از همین بودجه سال ۹۶ که تهیه می کنیم و تا پس فردا بخشنامه آن را در شورای اقتصاد مطرح می کنیم همه این موارد را در متن آن دیده ایم تا نابرابری ها را کاهش بدهیم که امیدواریم تصویب شود.

مجری برنامه در ادامه از نوبخت پرسید: یکی از نقدهایی که به شما وارد کردند این است که از یکی از آقایان که فیش های حقوقی داشته دفاع کرده ایم و گفته اید از ذخایر انقلاب هستند که نوبخت پاسخ داد: این را کِی گفتم و کجا گفتم؟! بنده در یک برنامه (تودیع و معارفه) یک ساعت حرف زدم و گفته ام همه مدیران ما چه مدیرانی که استعفا داده اند و چه آنانی که هستند از ذخایر انقلاب هستند اما عده ای بخشی از این صحبت ها را برداشت و استفاده کرده اند. کسانی که این مطالب را منتشر و مطرح می کنند خیرخواه نظام نیستند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: پانزدهم آذر در مهلت قانونی ، بودجه را به مجلس ارائه می دهیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در پاسخ به این سؤال که گفته می شود برنامه ششم مطابق با واقعیت های کشور دیده نشده است گفت: ابتدا باید ببینیم این برنامه وضع موجود را چگونه باید به وضع مطلوب تبدیل کنیم آیا ما به دقت تمام وضعیت موجود را برشماری نکردیم، ما در چه شرایطی هستیم. ما به دقت وضع موجود را بررسی کردیم که آیا خوب است با بد است و همه اینها را با شاخص بیان کردیم و دوم اینکه وضع مطلوب کجاست و چه کسی وضع مطلوب را مشخص می کند.

نوبخت گفت: مقام معظم رهبری در سیاست های ابلاغی ما اعلام کردند که باید به رشد هشت درصدی برسیم که ما نیز بارها اعلام کردیم که این هشت درصد رشد برای ما یک انتخاب نیست بلکه یک التزام است ضمن اینکه این هشت درصد جزء ابلاغ های رهبری است و ما برای اینکه چطور می توانیم سالانه رشد هشت درصد داشته باشیم این برنامه ها را در راستای همین رشد تدوین کرده ایم.

سخنگوی دولت گفت: این یازدهمین برنامه ای است که در کشور به مرحله اجرا درمی آید ما از تجارب برنامه های قبل نیز استفاده کردیم و بر اساس آن اولویت ها را تعیین کرده ایم و چهار پنج برنامه اولویت دار مشخص شده که یکی از آنها بحث آب است و نمی توانیم از کنار آن بگذریم و بحث دیگر محیط زیست است.مهر.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here