توضیحات نوبخت درباره سقف حقوق و مزایا، سازمان امور اداری و استخدامی و اصلاحیه بودجه

0
نوبخت
نوبخت

پاراف توضیحات نوبخت درباره سقف حقوق و مزایا، سازمان امور اداری و استخدامی و اصلاحیه بودجه : محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست خبری اعلام کرد مطابق مصوبه شورای حقوق و دستمزد پرداختی به هیات دولت و مقامات سیاسی کمتر از ۱۰ میلیون تومان تعیین شد.

سخنگوی دولت پرداختی های دولت از ابتدای سال تاکنون برای ترمیم حقوق شاغلان و بازنشستگان و اجرای بند ۱۰ ماده ۶۸ برای اختصاص فوق العاده به همه کارکنان دولت را ۵هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: ماهانه هزار و ۲۰۰ تا هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان اضافه بر میانگین حقوق کارکنان در سال گذشته، پرداخت شده است.

پرداخت معوقات بازنشستگان:

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی همچنین اعلام کرد ۴۵۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت پاداش بازنشستگی کارکنان دولت در نظر گرفته شده که اولین مرحله آن از این ماه پرداخت می شود.

ساماندهی پرداختها:

معاون رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از امواج رسانه ای برای بزرگنمایی اخبار فیش های حقوقی گفت: ما تاکنون ۵هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای ترمیم حقوق کارمندان و بازنشستگان اختصاص داده ایم ولی این عدد بزرگ در مقابل ماجرای فیشهای حقوقی، حقیر شمرده می شود.

وی همچنین درباره پرداختهای غیرمتعارف توضیح داد: حدود ۳۰ یا ۴۰ نفر در این موضوع مقصر بودند. ولی نکته مهم اینجا است چرا این اتفاق افتاد؟ او در این باره توضیح داد: دستگاه های مختلف در قوانین متفاوتی از جمله قانون برنامه توسعه پنجم، قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت، قانون مدیریت خدمات کشوری و قانون رفع موانع تولید، نسبت به نظام یکسان پرداخت حقوق که سقف و کف پرداختی ها مشخص است، مستثنی شده یا دارای قوانین خاص شده بودند. برخی از این دستگاه ها از این مواد و مجوزهای قانونی استفاده کرده بودند و بر حقوق خود تا حد امکان افزودند. عمده این اتفاقات در بنگاه های مرتبط یا بی ارتباط با دولت صورت گرفت. ۱۳ مدیر متخلف عزل و برخی نیز مستعفی شدند.

تعیین سقف پرداخت ها:

به جای تعدد قوانین و مقررات درباره پرداخت حقوقها، باید همه را ذیل قانون مدیریت خدمات کشوری تجمیع کنیم. لذا شورای حقوق و دستمزد از اختیارات خود استفاده کرد و همه دستگاه های خارج از شمول را ذیل قانون خدمات مدیریت کشوری قرار داد. لذا هیات های علمی، قضات، نمایندگان مجلس، مرکز پژوهشهای مجلس، تمام سازمانها و شرکتهای زیرنظر مقام معظم رهبری از جمله بنیاد مستضعفان، کمیته امداد، شهرداری ها، مجمع تشخیص، مجلس خبرگان و تمام سازمانها و نظامها مانند قوه قضاییه، دیوان محاسبات، بانک مرکزی، بیمه های مرکزی و ایران، کلیه شرکتها و سازمانهای دولتی تحت شمول مواد پرداخت حقوق در قانون خدمات کشوری شدند.

او در ادامه سخنانش گفت: همچنین مصوب شد تمام مقامات سیاسی از جمله روسای سه قوه، معاون اول رئیس جمهور، نواب رئیس مجلس، وزرا، نمایندگان، شورای نگهبان، معاونان رئیس جمهور و مقامات همتراز زیر ۱۰ میلیون تومان حقوق بگیرند. همچنین مدیران کارخانجات و بنگاه ها سقف خالص پرداختی شان نباید از سقف ۳ برابر حقوق تعیین شده در ماده ۷۶ قانون مدیریت کشوری یعنی ۱۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بیشتر باشد. همچنین پرداختی هایی مانند کارانه پزشکان در بخش دولتی نیز با نظر شورای حقوق و دستمزد تعیین می شود. برخی موارد خاص مانند کار در مناطق بد آب و هوا نیز حداکثر ۳۰ درصد افزایش حقوق را خواهند داشت. هر نوع پرداخت خارج از این مصوبه تخلف و جرم است و تحت تعقیب قرار می گیرد.

مصوبات شورای عالی اداری و احیای سازمان امور اداری و استخدامی:

سازمان مدیریت و برنامه ریزی در سال ۸۶ در سطح ملی و استانها منحل شد. الان این سازمانها مجددا با تصویب شورای عالی اداری در سطح ملی و استانها احیاء و فعال شده که امور اداری، استخدامی، برنامه و بودجه را انجام می دهند.

او درباره اقدامات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی نیز توضیح داد: دبیرخانه اجرای سیاست اقتصاد مقاومتی، سازمان مدیریت و برنامه ریزی تعیین شده است. به لحاظ حساسیت این کار و اراده شخص مقام معظم رهبری برای اجرای این امر، بخش قابل توجهی از وقت و انرژی سازمان مدیریت و برنامه-حتی بیش از برنامه ریزی بودجه سنواتی یا نوشتن برنامه توسعه پنجساله- را به خود اختصاص داده است. همچنین این سازمان باید اصلاح نظام اداری و پیش نویس لایحه قانون مدیریت خدمات کشوری را انجام دهد. و واسپاری ۲۰۰۰ طرح عمرانی و سرکشی به وضعیت این طرحها در دستور کار سازمان مدیریت و برنامه ریزی قرار دارد. لذا افزایش وظایف این سازمان باعث شد برای مدیریت بخش اداری کشور، سازمان جدیدی به نام امور اداری و استخدامی برای تفکیک این وظایف تشکیل شود.

او درباره پرداختی های معمول دولت گفت: پرداخت حقوق کارکنان دولت را ممکن است یکی دو روز به تعویق بیندازیم ولی یارانه را نمی توان یک روز به تعویق انداخت و باید راس بیست و ششم هر ماه پرداخت یارانه صورت گیرد. برای هزینه درمان مردم نیز باید پول داده شود.

چرا مناطق ویژه و آزاد جدید تشکیل شد؟

نوبخت با اشاره به تصویب تشکیل سازمانهای جدید مناطق آزاد گفت: ممکن است همه اهداف این مناطق تامین نشده باشد ولی این مناطق موجب عمران و آبادانی شده اند خواسته مردم در مناطق مختلف کشور مطرح است. ما سعی کردیم به جای دامن زدن به قاچاق کوله بری، اقدامات مردم مناطق مرزی را شفاف و مناطق آزاد را بدل به مرجعی برای صادرات کنیم. البته همه مناطق پایگاه واردات نیست و در بسیاری از این مناطق صادرات نیز انجام می شود.

پرداخت  معوقات فرهنگیان:

  با همکاری وزارت آموزش و پرورش و موافقت سازمان مدیریت و برنامه ریزی، برای پرداخت معوقات فرهنگیان یک گام زودرس برداشتیم. وزارت آموزش و پرورش از یکی از بانکهای کشور برای پرداخت این معوقات تسهیلات گرفت که از این طریق پاداش بازنشستگی فرهنگیان را نیز پرداخت کرد. البته ۵-۶ درصد فرهنگیان هنوز این مبلغ را نگرفته اند. سازمان مدیریت و برنامه ریزی پرداخت بدهی آموزش و پرورش به این بانک را تضمین کرده. آموزش و پرورش انتظار دارد ما هم تسهیلات او را بپردازیم و هم ۵-۶ درصد باقیمانده تعهدات این نهاد را تقبل کنیم. این حرف درست است و از این ماه، از محل ردیف بودجه، ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پرداخت می شود.

وی درباره پرداخت بدهی حق التدریسی ها هم گفت: این پرداختی ربطی به ردیف بودجه ۴ هزار و ۵۰۰ میلیاردی ندارد ولی به خواسته های معلمان محترم احترام می گذاریم. معلمان و بازنشستگان فرهنگی به ما اعتماد کنند. ما می دانیم پرداخت معوقات حتی برای یک روز چقدر در زندگی آنها موثر است. اگر تاخیری در پرداختها صورت می گیرد به دلیل بی توجهی و بی عاطفگی نیست.

تهیه پیش نویس لایحه سهام عدالت

نوبخت درباره مصوبه اخیر دولت درباره سهام عدالت گفت: برنامه ای برای این منظور در ستاد اقتصادی تهیه شد و امیدوارم وزیر امور اقتصاد و دارایی به زودی گزارش کاملی در این باره به مردم ارائه کند. همچنین سایت لازم برای اعلام کلیه مصوبات دولتی تهیه شده و به زودی اطلاعات در این سایت بارگزاری می شود.دولت.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here