جزئیات آمار شعب بانکی، با ازای هر ایرانی چند شعبه بانکی وجود دارد؟

0

پاراف جزئیات آمار شعب بانکی، با ازای هر ایرانی چند شعبه بانکی وجود دارد؟ : تازه ترین آمار ارائه شده از سوی بانک مرکزی نشان می‌دهد که به ازای هر 3650 ایرانی یک شعبه بانک وجود دارد. تا پایان شهریور ماه امسال درمجموع 21 هزار و 656 شعبه بانک و مؤسسات اعتباری غیربانکی درکشور فعال است که پراکندگی آنها در شهرها و استان‌های مختلف تفاوت زیادی دارد. این درحالی است که به نظر می‌رسد با توسعه بانکداری الکترونیک تعداد شعب فیزیکی بانک‌ها رو به کاهش رود.

در حال حاضر استان‌های تهران، اصفهان و خراسان رضوی بیشترین و استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، خراسان شمالی و ایلام کمترین آمار شعب را دارا هستند

در حال حاضر به ازای هر 100 هزار نفر در کشور حدود 4/27 شعبه بانکی فعالیت می‌کنند که در این حالت برای هر 3650 ایرانی یک شعبه فعال وجود دارد. با وجود انتقادی که نسبت به تعداد بالای شعب در کشور مطرح می‌شود مقایسه با سایر کشورها حاکی از آن است که ایران از وضعیت نسبتاً متعادلی برخوردار است، چرا که در برخی کشورهای توسعه یافته به طور نسبی تعداد بیشتری شعب بانکی فعال هستند به طوری‌که آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد در فرانسه به ازای هر 100 هزار نفر حدود 5/37 شعبه بانکی وجود دارد.

کمترین شعب مربوط به بانک خاورمیانه، بانک تجاری ایران و اروپا و همچنین ایران و ونزوئلا است

البته در سویی دیگر در برخی کشورهای منطقه این تعداد نسبت به ایران کمتر است، به گونه‌ای که در عربستان برای هر 100 هزار نفر 8/8، سنگاپور 10 یا ترکیه 8/19 شعبه وجود دارد.

بیشترین تمرکز تعداد شعب در مراکز استان، مربوط به استان‌های قم، تهران و البرز و کمترین تمرکز شعب در مرکز مربوط به استان‌های بوشهر، سمنان و مازندران است

در حال حاضر استان‌های تهران، اصفهان و خراسان رضوی بیشترین و استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، خراسان شمالی و ایلام کمترین آمار شعب را دارا هستند. در عین حال که بانک ملی با 3192، صادرات با 2876 و کشاورزی با 1906 شعبه در صدر بانک‌ها قرار دارند و از سویی دیگر کمترین شعب مربوط به بانک خاورمیانه، بانک تجاری ایران و اروپا و همچنین ایران و ونزوئلا است.

براساس آمار ارائه شده از سوی اداره مجوزهای بانکی، تعداد کل شعب دارای مجوز بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی 21 هزار و 656 شعبه است که از این میان، بانک‌های ملی، صادرات ایران و کشاورزی دارای بیشترین شعبه در سطح کشور هستند. همچنین، بر اساس آمار سرانه شعب در استان‌ها و مراکز استان به ازای هر یک‌صد‌هزار نفر، استانهای سمنان، یزد و ایلام دارای بیشترین سرانه شعب مزبور در کشور هستند.

بیشترین تمرکز تعداد شعب در مراکز استان، مربوط به استان‌های قم، تهران و البرز و کمترین تمرکز شعب در مرکز مربوط به استان‌های بوشهر، سمنان و مازندران است. همچنین، استان‌های قزوین، کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری به ترتیب دارای بیشترین تفاوت بین تمرکز جمعیتی و تمرکز تعداد شعب در مراکز استان هستند.فارس.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید