توضیحات جدید درباره معوقات ایثارگران، اشتغال و درمان ایثارگران و ساماندهی قبور شهدا

0
معوقات ایثارگران، اشتغال و درمان ایثارگران و ساماندهی قبور شهدا
معوقات ایثارگران، اشتغال و درمان ایثارگران و ساماندهی قبور شهدا

پاراف توضیحات جدید درباره معوقات ایثارگران، اشتغال و درمان ایثارگران و ساماندهی قبور شهدا :  گفتگو با حجت‌الاسلام سید محمد علی شهیدی محلاتی نماینده ولی فقیه، معاون رئیس جمهوری و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در آستانه هفته دولت درباره عملکرد بنیاد.

دولت را با همه مشکلاتی که داشت موفق می دانم. زمانی که رئیس جمهوری دولت را تحویل گرفت مشکلات خیلی زیاد بود، دولت توانست قدم‌هایی بردارد از جمله مسأله «برجام» که مسأله کوچکی نبود که اگر وضعیت گذشته تداوم داشت اگرچه کشور طبیعاً هدایت می‌شد ولی روز به روز مشکلات ما بیشتر می‌شد.

سال ۵۸ بود که به دستور امام راحل، بنیاد شهید وامور ایثارگران شکل گرفت. برای این بنیاد اساسنامه تدوین، تصویب وابلاغ شد تا بتواند مشکلات جامعه ایثارگران را رتق و فتق کند. همان مردان و زنان جان برکفی که از جان خود برای حفظ کشورشان مایه گذاشتند و امروز باید کشور قدردان ایثارگری‌های آنها باشد. مطالبات بی‌پاسخ مانده این قشر از جامعه زیاد است و حالا این بنیاد است که کارهای عقب افتاده‌ای را که سال ها پیش باید به سرانجام می رسید یکی پس از دیگری سروسامان دهد؛ از اشتغال برای آنها گرفته تا ساماندهی گلزار شهدا.

از زمان مسئولیت بنده خب طبیعتاً نیاز بود برای کارها برنامه‌ریزی شود. مدیران قبلی کارها و برنامه‌هایی داشتند ولی من احساس کردم نیاز به برنامه مدون است تا بتوانیم در چهار سال دوره ریاست جمهوری برنامه‌های بنیاد را تدوین و اجرایی کنیم. برخی از برنامه‌های ما به صورت کوتاه مدت ولی مهم بود که باید انجام می‌شد و برخی برنامه‌ها که باید در درازمدت شکل می‌گرفت. نخستین گام ما اعتماد‌سازی بین جامعه ایثارگری برای ایجاد تعامل بود. چون احساس می‌شد فاصله‌ای بین بنیاد شهید و جامعه ایثارگری به وجود آمده است از این‌رو نخستین مسأله مهم پرداخت مطالبات معوقه ایثارگران بود که از سال ۷۵ باقی مانده بود و بیش از سه هزار میلیارد تومان بود. سعی کردیم معوقات سال های گذشته تا سال ۱۳۹۰ پرداخت شود که در نیمه اول سال ۹۳ این معوقات ایثارگران را پرداخت کردیم. از ابتدای امسال نیز مطالبات سال ۹۱ در۱۱ استان بویژه استان های محروم پرداخت شد و مصمم هستیم تا پایان امسال مابقی معوقات پاداش خانواده شهدا مربوط به سال ۱۳۹۱ را بپردازیم.

همچنین مطالبات سال ۹۴ را هم با توجه به پیش‌بینی بودجه پرداخت کردیم و با این حساب تنها معوقه‌ای که باقی مانده مربوط به سال های ۹۲ و ۹۳ است که ۷۰۰ میلیارد تومان است. البته بر مبنای قولی که رئیس جمهوری دادند برای تأمین نصف مبلغ فوق، فکر می‌کنم در ۶ ماهه اول سال ۹۶، معوقه ۹۲ و ۹۳ را پرداخت ‌کنیم.یکی از کارهای دیگری که برای ما اولویت داشت مسأله بهداشت و درمان بود.

با توجه به اینکه اکثر والدین به سن کهولت رسیدند و نیاز به درمان دارند از این‌رو سعی کردیم خدمات مناسب بهداشتی در رابطه با ارتقای سلامت جامعه را که دولت هم در این زمینه گام برداشته بود ارائه دهیم.تاکنون بیش از ۷۵۰ هزار نفر از ایثارگران در بیمه پایه و یک میلیون و۷۰۰ هزار نفر در بیمه تکمیلی تحت پوشش بنیاد هستند.همچنین در این مدت سه سال، ۸۱ تیم پزشکی از مراکز درمانی خودمان به استان ها اعزام کردیم که در این قالب تاکنون ۶۹۰۰ نفر از ایثارگران و والدین شهدا ویزیت شدند.در بحث درمان مشکلی که داشتیم اعزام جامعه ایثارگران به خارج از کشور بود که نیاز به درمان داشتند از این‌رو تصمیم گرفتیم برای کاهش هزینه و به جای اعزام ایثارگران به خارج از کشور، پزشک متخصص خارجی جذب کنیم که ۸۷ تیم پزشکی به ایران آمدند.

این امر موجب شد که هزینه درمان ما به یک‌ ششم تقلیل یابد یعنی در گذشته ما به ازای اعزام هر جانباز برای ویزیت و عمل جراحی به طور میانگین ۴۰۰ میلیون تومان هزینه می‌کردیم که امروز با استفاده از متخصصان خارجی در داخل کشور، این مقدار به ۷۰ میلیون تومان کاهش یافته است. همچنین با تشکیل صندوق سلامت برای ایثارگران سعی کردیم هزینه دارویی که تحت پوشش بیمه نیست از طریق صندوق سلامت پرداخت ‌شود.

یکی دیگر از اولویت‌های ما کمیسیون پزشکی بود که کارش مشخص کردن درصد جانبازی است که در این زمینه عقب‌افتادگی داشتیم البته الآن هم در برخی از مناطق ما، هنوز درخواست وضعیت ایثارگران بررسی نشده که باید انجام شود.

در حوزه تعاون و امور اجتماعی نیز در راستای توانمندسازی فردی و اجتماعی ایثارگران که اکثراً مشکل دارند که بحق هم مشکلات زیادی دارند اقدام هایی انجام دادیم.یکی از اقدام هایی که احساس کردیم گسترده کنیم بحث مشاوره بود. الان هر سال بیش از ۱۵۰ هزار نفر را مشاوره می‌دهیم. دیدار از ایثارگران در قالب طرح «سپاس»پیرو رهنمود رهبر معظم انقلاب از دیگر برنامه‌های ماست که در این سه سال به همراه شخص رئیس جمهوری با ۸۳ خانواده شهید و جانباز دیدار کردیم.

اشتغال ایثارگران

یکی دیگر از دغدغه‌های ما مسأله اشتغال است. با توجه به اینکه از روز اول، ۶۷ هزار بیکار داشتیم باید به آنها تسهیلات می‌دادیم که در نتیجه برای ۲۶ هزار نفر فرصت شغلی ایجاد کردیم.در این راستا ۳۴ هزار و ۵۰۰ نفر در این مدت در دستگاه‌های دولتی و غیردولتی استخدام شدند.همچنین ۱۱۵ هزار وام مسکن به ایثارگران از طریق بانک‌های مختلف پرداخت شد.

ساماندهی گلزار شهدا

از دیگر برنامه‌های این حوزه می‌توان به ساماندهی گلزار شهدا اشاره کرد که تا پایان تیرماه از ۱۹ هزار و ۷۵۶ گلزاری که در سراسر کشورداریم تعداد ۱۳ هزار و ۸۵ گلزار ساماندهی شد. ساماندهی ۴۱۳ گلزار در حال اتمام است و حدود۶ هزار گلزار باقی ‌مانده که پیش‌بینی می شود تا سال ۹۸، این ۶ هزار گلزار نیز ساماندهی شود.
در حوزه فرهنگی که هدف آن (توسعه فرهنگ ایثار و شهادت) است ما نسبت به بقا و حفظ این فرهنگ فعالیت‌های خاصی انجام دادیم که ۴۰ هزار برنامه فرهنگی در یک سال در مجموعه مراکز فرهنگی، گلزارها و حسینیه‌های شهدا برنامه‌ریزی و اجرا شده است.همچنین دبیرخانه شورای عالی توسعه فرهنگ ایثار و شهادت از سال گذشته با هدف پررنگ کردن مسأله ایثار و شهادت تشکیل شد. از طرفی، قانون جامع خدمات‌رسانی که چندین سال مسکوت مانده بود در اواخر سال ۹۲ ابلاغ شد این قانون اجرایی شود که الان ۸۲ درصد آن اجرایی شده و بقیه نیاز به تدوین آیین‌نامه دارد که به نوبت به کمیسیون اجتماعی دولت برای تصویب می‌فرستیم البته بار مالی دارد و تلاش می‌کنیم تا دی ماه امسال و پس از طی دوره آزمایشی و بازنگری به‌عنوان قانون دائمی به تصویب مجلس برسد.برای خدمت‌رسانی به جامعه ایثارگری و مردم استان ها مجتمع‌های فرهنگی، ورزشی و توانبخشی ایثار در این سه سال ساخته شد و ۴ مرکزی که در هفته دولت به بهره‌برداری می‌رسد برای احداث آن ۷۰ میلیارد تومان هزینه شده است.

بنده همه سعی و تلاشم را کرده‌ام ولی شاید به دلیل کمبود بودجه نتوانستیم پاسخگویی مطلوبی به ایثارگران داشته باشیم. بنابراین هنوز نتوانسته‌ایم به خواسته رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهوری برسیم. جامعه ایثارگری بالای سه میلیون و ۲۵۰ هزار نفر است که باید کار زیادی برای آن انجام بدهیم اما امکانات محدود است.

من از پرداخت معوقات خیلی خوشحال شدم، چون از چندین سال گذشته باقی مانده بود و اگر هر ساله پرداخت شده بود می توانستیم از آن استفاده مطلوبی کنیم.الان هم سعی می‌کنیم پرداخت مطالبات را به روز برسانیم.

مهم‌ترین چالش پیش روی مسأله اشتغال ایثارگران است که البته این مشکل در سراسر کشور وجود دارد و فقط مختص ایثارگران نیست.ایران.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید