جزئیات جدید درباره حقوق مدیران سازمان تامین‌ اجتماعی

0
جزئیات جدید درباره حقوق مدیران سازمان تامین‌ اجتماعی
جزئیات جدید درباره حقوق مدیران سازمان تامین‌ اجتماعی

پاراف جزئیات جدید درباره حقوق مدیران سازمان تامین‌ اجتماعی : نام سازمان تامین اجتماعی تا همین سه سال پیش با عباراتی چون سوءاستفاده مالی و سیاسی کاری گره خورده بود و نمایندگان مجلس تحقیق و تفحص از این سازمان را در دستورکار قرار داده بودند و هنوز پرونده رسیدگی به تخلفات بزرگ مدیران سابق این سازمان روی میز قوه قضائیه باز است.

نوربخش ادامه داد: در سال ۹۲ نامه‌ای به وزیر رفاه نوشتم و به ایشان اعلام کردم علی‌رغم اینکه به جبران زحمات مدیران اصالت می‌دهم، اما در سازمانی که حداقل مستمری‌ها ۶۵۰ هزار تومان است جایز نمی‌دانم که ۱۲ میلیون تومان حقوق بگیرم. اکنون حدود ۳۰ ماه است که تنها یک سوم حقوقم را دریافت می‌کنم و دوسوم مابقی را داوطلبانه دریافت نکرده‌ام.

با روی کار آمدن دولت یازدهم، این بار مدیری از بدنه تامین اجتماعی برای هدایت سکان این سازمان متلاطم انتخاب شد و توانست آن را به ساحل امن برساند. مدیری که سابقه خدمت بیش از ۲۰ ساله را در سازمان تامین اجتماعی در کارنامه‌ کاری‌اش دارد و خود را فرزند جهاددانشگاهی می‌داند و می‌گوید از ۲۲ سالگی وارد جهادانشگاهی شدم و اولین حقوقی که از جهاد گرفتم ۲۰۰۰ تومان بود.

صور دیگری از پرداخت‌ها نظیر دریافت وام‌های مختلف و استفاده از برخی تسهیلات و امکانات هم وجود داشت و بخشی از مدیران در کنار دریافت حقوق از این مزایا و تسهیلات نیز به صورت ویژه استفاده می‌کردند.

سید تقی نوربخش در واکنش به انتشار اخباری مبنی بر دریافت حقوق‌های نامتعارف از سوی مدیران دولتی، ضمن تأکید بر پاکدستی مدیران دولت تدبیر و امید، گفت: سه سال گذشته این مباحث درحول و حوش سازمان تامین اجتماعی نیز مطرح بود. متاسفانه تامین اجتماعی پیش از این دوران، سازمان پرحاشیه‌ای بود و این موضوعات از افکار عمومی پنهان نمانده‌اند.

باید توجه داشت که در هر دستگاهی قواعد و مقررات قانونی برای پرداخت حقوق مدیران و کارکنان وجود دارد که تابع تصمیم مراجع ذیصلاح نظیر مجامع شرکت‌ها، هیات های امنا و… است. در تامین اجتماعی نیز طبق آیین‌نامه سازمان، هیات امنا مسوولیت مربوط را برعهده دارد.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه « در گزارش تحقیق و تفحص مجلس در سال ۹۲ حقوق مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی ۱۲ میلیون تومان اعلام شد، در حال حاضر و پس از سه سال، حقوق مدیرعامل سازمان چقدر است؟» گفت: مرجع تعیین حقوق، هیات امناست و در مقابل کارکرد افراد پرداخت می‌شود. سازمان تامین اجتماعی از معدود سازمان‌های درآمد- هزینه‌ای و با گردش مالی سالیانه حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است و قواعدی برای پرداخت دارد که برهمین اساس حقوقی برای مدیرعاملش تعیین شده است.

نوربخش همچنین در پاسخ به اینکه چندی پیش نیز فیش حقوقی یکی از معاونان سازمان‌های بیمه ای منتشر شد گفت: این فیش حقوقی مربوط به معاون سازمان تامین اجتماعی نبود. معاونان سازمان مطابق آنچه قانون تعیین کرده است حقوق دریافت می‌کنند.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: همانند سایر دستگاه‌ها در سازمان تامین‌اجتماعی نیز عناوین مختلفی چون کارانه، بهره‌وری و… در فیش حقوقی وجود دارد که همگی طبق آیین‌نامه مصوب هیات امنا کاملا شفاف است و مبتنی بر عملکرد و کارکرد افراد پرداخت می‌شود. بنابراین می‌توان گفت که حتی یک ریال به هیچ کدام از معاونان تامین اجتماعی بیش از آنچه ضوابط تعیین کرده پرداخت نمی‌شود.

نوربخش با بیان اینکه از هیچ کدام از مزایای سازمان تامین اجتماعی چون خانه سازمانی، وام، اضافه کار و… استفاده نکرده‌ام، تأکید کرد: همان حقوقی را دریافت می‌کنم که قبل از مدیرعاملی به عنوان یک پزشک همکار سازمان، دریافت می‌کردم.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه نه عضو هیات مدیره شرکتی هستم و نه سهامی در جایی دارم، گفت: فلوشیپ جراحی هستم و حتی به علت مشغله‌ای که در سازمان دارم نمی‌توانم به حرفه تخصصی‌ام به شکل حداقلی بپردازم و مطبم را تقریبا تعطیل کرده‌ام.

نوربخش درباره حقوق دریافتی مدیران شرکت‌های تابعه این سازمان نیز گفت: شرکت‌ها طبق قانون، مجامع و هیات مدیره‌هایی دارند که حقوق‌شان را معین می‌کنند. ماده ۸۲ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مطرح کرده که حقوق مدیران نباید از ۱۰ برابر حداقل حقوق و دستمزد همان سال بیشتر باشد. البته به عنوان یک کارشناس ضمن احترام به قانون معتقدم که این روش تناسب لازم را با اصل بهره‌وری حداکثری در واحدهای صنعتی و تجاری ندارد و نیازمند اصلاح از طریق مجاری قانونی است.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه در وضعیت کنونی میان پرداخت به مدیران شرکتی که گردش مالی ۳۰ هزار میلیارد تومانی دارد با شرکتی که گردش مالی یک میلیارد تومانی دارد تفاوتی نیست و این رویه، تناسب در پرداخت را مخدوش می‌کند گفت: از سوی دیگر این مساله واقعیت دارد که حقوق‌های بالایی به مدیران بخش خصوصی پرداخت می‌شود و متاسفانه این نابرابری می تواند به انتقال مدیران از بخش دولتی به بخش خصوصی منجر شود. نوربخش افزود: با این اوصاف بازنگری در نحوه تعیین حقوق مدیران دستگاه‌های دولتی و عمومی به نفع کشور است.ایسنا.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید