جزئیات حق تخصص و بازنشستگی پیش از موعد کارکنان و کارمندان دانشگاه آزاد اسلامی

0

پاراف جزئیات حق تخصص و بازنشستگی پیش از موعد کارکنان و کارمندان دانشگاه آزاد اسلامی : مهندس سید محمد ابریشمی‌نیا، معاون مالی و اداری دانشگاه آزاد اسلامی :
درباره کارمندان با مدرک دیپلم که برداشت همکاران این بوده که به دیپلمه ها حق تخصص تعلق نمی‌گیرد. در جواب به این نگرانی باید تصریح کنم که نگرانی آنان اصلا درست نیست، چون این موضوع با اصل مصوبه مغایر است. طبق مصوبه اخیر شورای محترم دانشگاه،‌ کارمندان دیپلم با 8 سال سابقه کار شامل مصوبه حق تخصص می‌شوند.
اما نکته دیگری که موجب نگرانی برخی شده بود، بهره‌مند نشدن همه کارکنان در همه بخش‌ها از این حق تخصص بود و به همین خاطر شائبه‌ای برای آنان به وجود آمد مبنی بر این که همه کارمندان دانشگاه در همه مشاغل شامل این مصوبه نیستند که در پاسخ باید گفت حق تخصص به کلیه کارکنانی که در همه مشاغل دارای ویژگی‌های ذکر شده در مصوبه شورای دانشگاه هستند، از جمله بخش‌های آموزش، پژوهش، اداری مالی، پشتیبانی، فناوری و سایر بخش ها مشمول حق تخصص می‌شوند.
* پس تمام کسانی که با دانشگاه آزاد قرارداد رسمی دارند مشمول این مصوبه می‌شوند؟
بله، کلیه کارکنان تمام وقت غیر هیئت علمی که در همه مشاغل تخصصی مشغول خدمت هستند شامل مصوبه حق تخصص می‌شوند. البته با این شرط که اگر فردی دیپلم دارد باید دارای ۸سال سابقه کار مرتبط باشد، مدرک کاردانی 5 سال، لیسانس با 4 سال سابقه کار مرتبط، فوق لیسانس با داشتن 3 سال سابقه کار مرتبط و فرد دارای دکترا با ۱سال سابقه کار مرتبط می‌تواند از حق تخصص بهره‌مند شود. این را هم اضافه کنم که یکی از نکات مهم در خصوص پرداخت حق تخصص آن است که بین رشته شغلی فرد با رشته تحصیلی‌اش بر اساس طرح طبقه‌بندی مشاغل دانشگاه، تطبیق وجود داشته باشد.
از سوی دیگر، در مکانیزم تعریف شده برای این موضوع، حداکثر 50 درصد سه آیتم حقوق مبنا، حق سنوات و فوق‌العاده شغل تحت عنوان حق تخصص برای همه افراد مشمول تعلق می‌گیرد.
* این بخش‌نامه با جزئیاتش چه زمانی ابلاغ می‌شود؟
– به امید خدا ظرف 10 تا 20 روز آینده بخش‌نامه صادر و در صورت تایید ریاست محترم دانشگاه، ابلاغ می‌شود.
* ظاهرا این حق تخصص تا پیش از این فقط برای سازمان مرکزی بوده است!
– بله دقیقا همین طور است که می‌گویید. تا پیش از این حق تخصص فقط برای کارکنان سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی و برای برخی از تخصص‌ها لحاظ می‌شد اما اکنون دایره آن وسیع‌تر شده و خدا را شکر، کارکنان تمام واحدهای دانشگاهی نیز می‌توانند در چارچوب مصوبه شورای دانشگاه از حق تخصص بهره‌مند شوند.
* برخی کارمندان دانشگاه درباره بازنشستگی پیش از موعد نیز سوالاتی را مطرح کرده اند. لطفا در این زمینه نیز توضیح دهید.
– با مصوبه‌ای که مجلس محترم در قالب قانون بودجه 1394 به تصویب رساند و همچنین بندهای پیش‌بینی شده در این قانون و با رفت و آمد‌های فراوان مسئولان دانشگاه آزاد و برگزاری جلسات متعدد با مسئولان محترم سازمان تامین اجتماعی، بخصوص جناب آقای دکتر زدا و همکاران خوبشان، این موضوع از اواخر سال 1393 به جریان افتاده است. در این طرح هر فردی، حقوق بازنشستگی پیش از موعد را به نسبت سنواتش می‌گیرد و سنوات ارفاقی به آن تعلق نمی‌گیرد. به طور مثال کسی که 26 سال سابقه خدمت دارد با 26 روز بازنشسته می‌شود. یا کسی که 27 سال سابقه خدمت دارد، با 27 روز حقوق در ماه، بازنشسته می‌شود.
از سوی دیگر علیرغم آنکه بازنشستگی پیش از موعد در دانشگاه کاملا داوطلبانه است اما دواطلبین استفاده از این امتیاز در دانشگاه آزاد اسلامی زیاد هستند. بنابراین ما چاره‌ای جز سهمیه بندی کردن آن بین واحدها نداریم.
* خانم‌ها و آقایان برای بازنشستگی پیش از موعد نیاز به چند سال سابقه کار دارند؟
– با همین قانون بازنشستگی پیش از موعد و نه قانون تامین اجتماعی، آقایان حداقل با 25 سال سابقه کاری می‌توانند برای بازنشستگی پیش از موعد اقدام کنند. خانم‌ها نیز می‌توانند با استفاده از 20 سال سابقه کاری و با 20 روز حقوق بازنشسته شوند. در همین حال مکانیزم دیگری برای بازخریدشدن وجود دارد بدین صورت کسانی که زیر 25 سال سابقه خدمت دارند می‌توانند داوطلبانه بازخرید شوند.
* یکی از نگرانی‌هایی که درمورد بازنشستگی پیش از موعد و بازخرید وجود دارد بحث پرداخت‌ها است. یعنی این نگرانی وجود دارد که ممکن است مبلغ بازنشستگی دیر به دستشان برسد. آیا منابع مالی برای این موضوع تامین شده است؟
– قطعا همکاران محترم نباید نگران حقوق پرداخت بازنشستگی‌ پیش از موعدشان بشوند. البته این موضوع را باید با همکاری خود واحدها و کمک‌های سازمان مرکزی دانشگاه و سازمان تامین اجتماعی به سامان رساند.
* در حال حاضر چند پرونده بازنشستگی پیش از موعد، در دست اقدام دارید؟
– تاکنون حدود 250 پرونده را برای بررسی به سازمان تامین اجتماعی فرستاده‌ایم و منتظر پاسخ نهایی آنها هستیم. به محض اینکه جواب نهایی به دست ما برسد بخش‌نامه‌ مربوطه را تهیه و صادر خواهیم کرد.* فکر می‌کنید اگر این روند به خوبی طی شود در سال چقدر از تقاضاهای بازنشستگی‌های پیش از موعد به سرانجام می رسد؟
– تقاضا خیلی زیاد است اما تصمیم برای اجرا مهم است که با توجه به اعداد و ارقام بودجه سال 94 دانشگاه، پیش بینی ما این است که حدود 1000 مورد را تا پایان امسال به نتیجه برسانیم زیرا قانون بازنشستگی پیش از موعد فعلا تا پایان سال 94 معتبر است.
* پس به نظر می‌رسد در شرایط کنونی این مساله امکانی است که دانشگاه آزاد اسلامی برای کارمندانش فراهم کرده است؟
– بله؛ این موضوع یک امتیاز محسوب می‌شود. با همه سختی‌هایی که در این خصوص وجود داشته و دارد؛ این امکان را قانون و سازمان تامین اجتماعی در اختیار دانشگاه آزاد اسلامی قرار داده و آنان نیز نهایت همکاری را با ما داشته‌اند تا بتوانیم تا پایان امسال حدود 1000 نفر را بازنشسته پیش از موعد کنیم. برای سالهای بعدی نیز به شرط تمدید این قانون، به درخواست مابقی افراد رسیدگی می شود.
* نکته دیگری درباره پرداخت حق تخصص وجود دارد که نیاز به توضیح داشته باشد؟
– در پیام‌هایی که همکاران عزیز ما مطرح کرده بودند؛ نکاتی آمده بود از جمله اینکه در یکی از آنها گفته شده چرا طرح حق تخصص، بطور محدود اجرا می‌شود؟ درصورتی که محدود نیست و فکر می‌کنم توضیحاتی که ارائه دادم این دغدغه را رفع می‌کند.* آنا.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید