جزئیات میزان اقساط و سود وام مسکن با نرخ سود تک رقمی

0
میزان اقساط و سود وام مسکن
میزان اقساط و سود وام مسکن

پاراف جزئیات میزان اقساط و سود وام مسکن با نرخ سود تک رقمی : چند روزی است که زمزمه های کاهش مجدد نرخ سود تسهیلات مسکن برای خانه اولی ها از طریق صندوق پس انداز یکم به گوش می رسد. البته وزیر راه و مدیرعامل بانک مسکن فقط از اعمال آمادگی برای کاهش نرخ سود خبر داده بودند اما رئیس جمهور از یک رقمی شدن نرخ سود این تسهیلات خبر داد.

مدیرعامل بانک مسکن هم توضیح داد که نرخ سود ۹.۵ درصدی برای استفاده از این تسهیلات تعیین شده که هفته آینده ابلاغ خواهد شد. به گفته بت شکن البته اگر افراد از این تسهیلات برای خرید خانه های ساخته شده در بافت فرسوده (که با همکاری نهاد های ذیربط مثل شهرداری تعیین می شوند) استفاده کنند نرخ سود آن ۸ درصد خواهد بود.

گفتنی است سقف دریافت تسهیلات از این صندوق پیش از این ۱۰۰ هزار فقره در سال تعیین شده بود که طبق اعلام مدیرعامل بانک مسکن ممکن است در آینده در این سقف بازنگری شود. البته طی یک سال گذشته و بعد از راه اندازی این صندوق کمتر از ۵۰ هزار نفر در آن ثبت نام کردند.

کاهش ۱۰۰ هزار تومانی اقساط برای وام ۱۲۰ میلیونی

به این ترتیب وام مسکن برای خانه اولی ها باز هم ارزان شد. برای مثال در شهر های بزرگ کشور (مثل مشهد، تبریز و…) مبلغ هر قسط ۱۰۰ هزار تومان کاهش یافت؛ به گونه ای که اگر زوجین اقدام به استفاده از این وام ها می کردند و هرکدام به مقدار ۶۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت می کردند با نرخ سود ۱۱ درصدی قبلی باید ماهانه مجموعا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قسط می دادند اما با نرخ ۹.۵ درصدی فعلی این رقم به ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان می رسد.

البته همین زوج در صورتی که خانه ای در بافت فرسوده بخرند تسهیلات آن ها با نرخ ۸ درصد محاسبه خواهد شد؛ یعنی قسط ماهیانه ۱ میلیون و ۲۹۸ هزار تومانی. البته این محاسبات با احتساب بازپرداخت ساده وام است. چنانچه متقاضی بخواهد از بازپرداخت پلکانی استفاده کند می تواند با انتخاب یکی از گزینه ها، شرایطی را ایجاد کند که در سال های ابتدایی اقساط کمتر و در سال های بعد اقساط بیشتری پرداخت کند.

کاهش ۱۵ میلیون تومانی کل سود پرداختی

بازپرداخت وام ها هم ۱۲ ساله است؛ به این ترتیب فردی که در یکی از شهر های بزرگ وام ۱۲۰ میلیون تومانی دریافت کرده است باید در مجموع ۸۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان سود به بانک پرداخت کند. یعنی بعد از دریافت وام ۱۲۰ میلیونی باید مجموعا ۲۰۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به بانک مسکن(بابت اصل و سود تسهیلات) بازپرداخت کند. البته بازپرداخت ۸۱.۵ میلیون تومان سود با احتساب نرخ ۹.۵ درصد است. در حالی که این رقم با نرخ ۱۱ درصد ۹۶ میلیون و ۶۶۱ هزار تومان بوده است.

یعنی کل سود بازپرداختی ۱۵ میلیون تومان کاهش یافته است. البته اگر از وام با نرخ ۸ درصد هم استفاده شود کل سود بازپرداختی ۱۴ میلیون تومان دیگر کم می شود و به ۶۷ میلیون تومان می رسد. یعنی فرد باید در مجموع ۱۸۷ میلیون تومان (۱۲۰ میلیون اصل وام و ۶۷ میلیون سود آن) را در ۱۲ سال بازپرداخت کند.

شرایط درخواست وام چیست؟

برای دریافت این وام شما باید خانه اولی باشید. علاوه بر آن تاکنون از تسهیلات استفاده نکرده باشید. همچنین خانه ای که می خرید باید نوساز باشد. با داشتن این شرایط می توانید به بانک مسکن مراجعه کرده و اقدام به سپرده گذاری در صندوق یکم کنید.

بعد از یک سال ۲ برابر میزان سپرده گذاری می توانید وام بگیرید. یعنی چنانچه بخواهید وام ۱۲۰ میلیونی را در مشهد دریافت کنید باید زوج (هر دو نفر) هر کدام یک حساب باز کرده و مبلغ ۳۰ میلیون تومان را در آن سپرده گذاری کنید و بعد از یک سال اقدام به دریافت وام کنید.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید