جزئیات وام خرید مسکن 160 میلیون تومانی با سود 171 میلیون تومانی

0
وام مسکن در مرز ۱۰۰ میلیونی شدن
وام مسکن در مرز ۱۰۰ میلیونی شدن

پاراف جزئیات وام خرید مسکن  160 میلیون تومانی با  سود 171 میلیون تومانی : درحالی شورای پول و اعتبار به‌تازگی با پرداخت وام ۱۶۰میلیون تومانی موافقت کرده که اقساط ۲.۳میلیونی و سود ۱۷۱میلیونی این وام خارج از توانایی پرداخت زوج‌‌های جوان بوده و عملاً این اقدام دولت برای رونق مسکن مانند تلاش‌های قبلی نافرجام می‌ماند.

شورای پول و اعتبار با امکان اعطای تسهیلات مسکن از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم به زوجین خانه‌اولی برای یک پلاک ثبتی از 80، 60 و 40 میلیون تومان به‌ترتیب 160 میلیون تومان در شهر تهران، 120 میلیون تومان در مراکز استانها و شهرهای بالای 200هزار نفر و 80 میلیون تومان در سایر مناطق شهری با رعایت حداکثر تسهیلات معادل 80 درصد ارزش ملک موافقت کرد.

قرار است وامهای جدید با نرخ سود 14 درصد به زوج‌های جوان پرداخت شود، به‌عبارت دیگر در بازپرداخت 12ساله وام 160 میلیون تومانی مسکن زوج‌های جوان باید ماهانه حدود 2.3 میلیون تومان قسط پرداخت کنند.

همچنین عضوهیأت مدیره بانک مسکن گفت: زوجین خانه اولی در تهران هر یک می‌توانند از 80 میلیون تسهیلات خرید مسکن استفاده کنند که مجموعاً این تسهیلات تا سقف 160 میلیون خواهد بود. رحیمی انارکی ادامه داد: هر زوج در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 200هزار نفر از 60 میلیون تسهیلات خرید مسکن که مجموعاً تا سقف 120 میلیون است می‌تواند استفاده کنند و در شهرستان‌ها نیز به زوجین در مجموع حداکثر 80 میلیون تسهیلات تعلق خواهد گرفت.رحیمی انارکی افزود: این نکته قابل ذکر است که مجموع تسهیلات پرداختی از 80 درصد ارزش ملک نمی‌تواندبیشتر شود.وی در خصوص اهمیت تاریخ ازدواج خانه اولی‌ها افزود: تعیین سال ازدواج در اختیار بانک مسکن قرار داده شده که بزودی طی هفته آینده جزئیات آن اعلام می‌شود. عضوهیأت مدیره بانک مسکن تصریح کرد:تسهیلات تابع شرایط صندوق پس انداز مسکن یکم است و هر یک از زوجین برای دریافت تسهیلات 80 میلیونی باید 40 میلیون تومان در حساب پس انداز به مدت یک سال بلوکه کنند تا مجموعاً بتوانند از 160 میلیون تومان وام خرید مسکن استفاده کنند.وی درباره نرخ تسهیلات جدید خرید مسکن اظهار داشت: نرخ نهایی این تسهیلات هنوز مشخص نشده و شورای پول و اعتبار وظیفه تعیین آن را بر عهده بانک مسکن قرار داده اما پیش‌بینی می‌شود که این نرخ کمتر از 14 درصد باشد.انارکی در پایان حدود اقساط تسهیلات وام خانه اولی‌ها را بین یک میلیون و 800 هزار تا دو میلیون تومان برآورد کرد.

افزایش سقف وام خرید مسکن زودتر از آنچه تصور می‌شد، درشورای پول و اعتبار به تصویب رسید. با توجه به رکود شدیدی که بر بازارمسکن سایه افکنده است، دولت یازدهم به منظور رونق این بازار طرح‌های ویژه‌ای را اجرایی کرده است که یکی از آنها افزایش مبلغ وام خرید مسکن است به طوری که درسال‌های اخیر وام 20 میلیون تومانی خرید مسکن با مصوبه جدید شورای پول و اعتبار به 100 میلیون تومان رسیده است و از سوی دیگر بالاترین مبلغ وام که برای زوج‌های جوان پیش‌بینی شده است به 160 میلیون تومان می‌رسد که براحتی هدف پوشش 50 درصدی قیمت مسکن را محقق می‌کند. تنها مشکلی که باقی می‌ماند نرخ سود و میزان اقساط این وام هاست که البته طبق اعلام شورای پول و اعتبار کاهش نرخ‌های سود وام مسکن دردستور کار این شورا قرار گرفته است.
براین اساس شورای پول و اعتبار درآخرین نشست سال 94 خود، با مصوباتی در جهت افزایش تحرک در بخش مسکن برای سال ۱۳۹۵ شرایط خانه‌دار شدن مزدوجین را تسهیل کرد.

یکی از نکات مثبت مصوبه اخیرشورای پول و اعتبار کاهش نرخ سود تسهیلات بخش مسکن درآینده نزدیک است که در مصوبه این شورا برآن تأکید شده است بنابراین درصورتی که نرخ سود کاهش یابد به طور قطع برمیزان اقساط متقاضیان وام‌های جدید تأثیر می‌گذارد. با این حال درصورتی که شرایط حال حاضر بازپرداخت اقساط وام مسکن و دوره 12 ساله اقساط را درنظر بگیریم به اعدادی می‌رسیم که احتمال دارد مورد اجرا قرارگیرد ولی این ارقام نهایی نیست و باید منتظر بخشنامه اجرایی آن ماند. گرچه تاکنون جزئیاتی از نحوه پرداخت تسهیلات صندوق پس‌انداز یکم اعلام نشده است اما طبق شرایط قبلی یعنی با سود 14 درصد و دوره حداکثری 12 ساله برای بازپرداخت، متقاضی وام 160 میلیون تومانی با پرداخت به روش ساده باید ماهانه 3/2 میلیون تومان طی 144 ماه قسط پرداخت کند. وام 60 میلیونی صندوق پس انداز مسکن برای زوجین ساکن در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر نیز برای هریک جداگانه پرداخت می‌شود که در مجموع 120 میلیون تومان خواهد بود. در این حالت زوجین باید در یک دوره 12 ساله (یعنی حداکثر زمان باز پرداخت) و با سود 14 درصد، ماهانه 7/1 میلیون تومان قسط پرداخت کنند.

اوراق تسهیلات مسکن اوراقی است که متقاضیان استفاده از انواع تسهیلات مسکن باید در ازای هر 500 هزار تومان یک برگه حق تقدم تسهیلات مسکن خریداری کرده و به بانک مسکن ارائه کنند، یعنی برای دریافت وام 60 میلیونی مسکن باید 120 ورقه حق تقدم تسهیلات با در نظر گرفتن قیمت 85 تا 87 هزار تومانی قیمت این اوراق، خریدار، در مجموع حدود 10 میلیون تومان برای خرید این اوراق بپردازد. بنابراین مصوبه، وام جدید مسکن در سه سطح و براساس مناطق جغرافیایی این‌گونه توزیع شد که 60 میلیون تومان برای تهران، 50 میلیون تومان برای مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر و همچنین 40 میلیون تومان برای سایر مناطق بود که در این حالت متقاضی باید حداکثر در یک دوره 12 ساله و با سود 5/18 درصد اقساط وام‌ را پرداخت می‌کرد. اما با تصمیمات اخیر شورای پول و اعتبار هر یک از وام‌های پرداختی از محل اوراق گواهی حق تقدم مسکن (حساب سپرده سرمایه‌گذاری ممتاز) که – دریافت‌کننده باید به ازای میزان وام خود اوراق از بازار بورس تهیه کند – برای زوجین افزایش یافته و هر کدام می‌توانند براساس مناطق جغرافیایی محل سکونت خود و حداکثر تا 80 درصد ارزش ملک از این وام بهره ببرند. ایران.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here