جزئیات طرح جدید مجلس، ممنوعیت پرداخت حقوق بالای ۱۰ میلیون

0
جزئیات طرح جدید مجلس، ممنوعیت پرداخت حقوق بالای ۱۰ میلیون
جزئیات طرح جدید مجلس، ممنوعیت پرداخت حقوق بالای ۱۰ میلیون

پاراف جزئیات طرح جدید مجلس، ممنوعیت پرداخت حقوق بالای ۱۰ میلیون : پس از آن‌که بررسی‌های کارشناسی درباره علل پرداخت حقوق‌های نجومی به برخی مدیران دستگاه‌ها و شرکت‌ها، نشان داد خلأهای قانونی عامل چنین پرداخت‌هایی بوده، نمایندگان مجلس دهم در روزهای نخست فعالیت خود دست به کار شده و با ارائه طرحی، قصد دارند تمامی این منافذ قانونی را ببندند.

پیش از این سخنگوی دولت، نمایندگان مجلس و کارشناسان بیان کرده بودند استثناهایی که در قوانین کنونی همچون قانون مدیریت خدمات کشوری برای پرداخت حقوق و مزایا به مدیران برخی دستگاه‌ها و شرکت‌ها گنجانده شده، دستمایه پرداخت‌های کلان به برخی مدیران قرار گرفته و به حقوق‌ها و پاداش‌های چند صد میلیونی، ظاهر قانونی داده است.

عزت‌الله یوسفیان‌ملا، نماینده آمل در مجلس از تدوین این طرح خبر داد و برخی جزئیات آن را بیان کرد. بر این اساس پیشنهاد تعیین سقف ۱۰میلیون تومانی برای حقوق مدیران و بازپس‌گرفتن مازاد حقوق‌ها در این طرح گنجانده شده است. طی روزهای اخیر ماجرای دریافت نامتعارف حقوق و مزایا از سوی مدیران خبرساز شده است.

براساس این طرح، ضمن تعیین سقف پرداخت (احتمالا ده میلیونی) برای دریافتی مدیران و کارمندان، بر لزوم استرداد حقوق‌های مازاد بر این سقف به خزانه و استفاده از منابع حاصله برای افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگانی که کمتر از ۱.۵ میلیون تومان دریافت می‌کنند، تاکید شده است.

پس از مدیران بیمه مرکزی، چند مدیر بانکی و مدیران صندوق توسعه ملی واختصاص پاداش به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور نیز بر سر زبان‌ها افتاد. در همین حال عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از تدوین طرح مقابله با حقوق‌های نجومی به هیأت رئیسه مجلس با امضای ۱۰۰تن از نمایندگان خبر داد.

هرچند اصلاح قانون مدیریت خدمات کشوری به علت جامعیت آن، بهترین راهکار برای حذف حقوق‌های نجومی است، اما از آنجا که تهیه لایحه اصلاحیه این قانون در دولت به طول خواهد انجامید، طرح مجلس را می‌توان اقدامی فوری برای حل بحران حقوق‌های کلان دانست.

این طرح دارای ۳محور کلی است که «تعیین سقف ۱۰میلیون تومانی برای حقوق‌ها»، «استرداد حقوق‌های بیش از سقف تعیین شده» و «اختصاص سهم مازاد حقوق‌های بالای ۱۰میلیون به افرادی با حقوق کمتر از یک و نیم میلیون و بازنشسته‌های با حقوق کمتر از یک و نیم میلیون» این ۳محور را تشکیل می‌دهند.

تمامی قوا براساس قانون مدیریت خدمات کشوری عمل می‌کنند، در آنجا که قانون عمومیت دارد شامل همه می‌شود و آنجا که عمومیت ندارد قوانین خاص اجرا می‌شود. در این طرح به‌دنبال آن هستیم که دیگر قانون خاصی برای کسی نباشد.

یوسفیان‌ملا اضافه کرد: باید برای تمام موارد پرداختی قانون مشخصی باشد و نباید شاهد اجرای قوانین خاص برای برخی مدیران باشیم. با این طرح دنبال آن هستیم که قانونی را به تصویب برسانیم که طی آن موارد قانونی شامل همه افراد اعم از مدیر و کارمند بشود، چه آنهایی که با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق می‌گیرند، چه کسانی که با قوانین خاص حقوق‌شان را دریافت می‌کنند.

جزئیات طرح ساماندهی حقوق و مزایا

بر اساس این طرح، هیچ مقام یا فردی نمی‌تواند در یک‌ ماه بیش از ۱۰میلیون تومان حقوق دریافت کند، چه قانون خاص و چه قانون مدیریت خدمات کشوری؛ همه مقامات ازجمله دولتمردان، نمایندگان مجلس و افراد مسئول در قوه قضاییه شامل این طرح می‌شوند. در این طرح همچنین بعد از تعیین سقف برای حقوق‌ و مزایا، بازگرداندن حقوق‌های بالای سقف تعیین شده آمده است.

در این طرح، تاریخ ابتدای سال۹۲ تعیین شده تا پس از تصویب قانون تمام افرادی که بالاتر از سقف مصوب حقوق گرفته‌اند باید وجوه مازاد را بازگردانند؛ وجوه بازگرداننده شده باید به خزانه واریز شود. طبق گفته یوسفیان‌ملا‌، محور سوم طرح هم درصورت تصویب مقرر خواهد کرد که وجوه حاصله از مازاد حقوق بالای سقف تعیین‌شده به‌حساب افرادی واریز خواهد شد که مبلغ حقوق آنها کمتر از یک‌ونیم میلیون تومان است. وی افزود:‌ سقف پرداختی به افراد با کمتر از حقوق یک و نیم میلیون تومان شامل بازنشستگان هم خواهد شد و در طرح پیش‌بینی شده که این پرداخت‌ها به بازنشستگان هم تعلق می‌گیرد.پاراف.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here