جزئیات نحوه بازنشستگی پرستاران

در جلسه هیئت‌وزیران در سال ۱۳۶۸ در مصوبه‌ای، مشاغل پرستاری، به یاری و کمک به یاری را جزء مشاغل سخت و زیان‌آور اعلام شد. از همان زمان دو گروه شغلی پرستاران مشخص شد.

پرستاران، بهاران و کمک بهاران که شاغل در دستگاه‌های اجرایی مانند وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها هستند و در قالب قانون چگونگی بازنشستگی، شاغلان مشاغل سخت و زیان آور، معلولین عادی و ناشی از کار مصوب مجلس، مشاغل خود را احصا و تقاضای سخت و زیان آوری شغل خود را اعلام کنند.

این پرستاران بیشتر تحت بیمه تأمین اجتماعی هستند و شامل قانون کار نمی‌شوند. برای همین تقاضای بازنشستگی آن‌ها به موافقت بالاترین مقام آن دستگاه برسد و به سازمان تأمین اجتماعی ارسال شود.

این پرستاران و بهیاران در هنگام بازنشستگی ۵ سال سنوات ارفاق تعلق می‌گیرد. به این شرط که آن‌ها دارای سابقه ۲۰ ساله خدمتی بوده و حداقل دو سوم دوره خدمتی آن‌ها در مشاغل سخت و زیان‌آور تشخیص داده شود. البته این ۵ سال ارفاق به همه پرستاران و به‌صورت عام تعلق نمی‌گیرد.

برای پرستاران درجه یک به ازای هرسال یک ماه، برای پرستاران درجه دو به ازای هرسال دو ماه و برای پرستاران درجه سه برای هرسال ۳ ماه تا حداکثر ۵ سال ارفاق تعلق می‌گیرد. اما پرستارانی که در بخش‌های خصوصی مشغول هستند و بیشتر مشمول قانون کار و قانون تأمین اجتماعی‌اند، برای قرار گرفتن در میان دارندگان مشاغل سخت باید تقاضای خود را مبنی بر زیان‌آور بودن شغلشان به ادارات کل کار تسلیم کنند.

در صورت موافقت این ادارات آن‌ها به ازای هر یک سال ۶ ماه تا حداکثر ۱۰ سال ارفاق و بدون شرط سنی بازنشسته خواهند شد.

پرستاران مشمول قانون مشاغل سخت و زیان‌آور با سنوات خدمت ۲۰ ساله بازنشست می‌شوند

هیأت عمومی دیوان عدالت اداری، بخشنامه سازمان تأمین اجتماعی که فقط ارسال درخواست‌های بازنشستگی پرستاران مشمول قانون مشاغل سخت و زیان‌آور با سنوات خدمتی حداقل ۲۵ سال را مجاز کرده بود، ابطال کرد.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در بخشنامه شماره ۷۲۱/۹۶/۱۰۰۰ مورخ ۳۰ فروردین ۱۳۹۶، اعلام کرده بود که «با عنایت به‌ضرورت مدیریت منابع انسانی در پیشبرد اهداف سازمان و لزوم نگهداشت نیروهای تخصصی و باتجربه در راستای ارتقای سطح کیفیت خدمات درمانی و افزایش رضایتمندی مراجعین و بیمه‌شدگان و با توجه به وجود مشکلات جذب نیروهای درمانی در حوزه بهداشت و درمان کشور که امکان جایگزینی نیروهای خروجی را در حال حاضر دچار چالش کرده، ضروری است مدیریت درمان استان صرفاً به ارسال در خواست‌های بازنشستگی کادر پرستاری با استفاده از قانون مشاغل سخت و زیان‌آور با سنوات خدمتی حداقل ۲۵ سال اقدام کنند.»

در جلسه روز ۱۶ آبان هیأت عمومی دیوان عدالت اداری پس از بحث و تبادل‌نظر اعلام شد:«براساس بند “ب” جزء یک قانون اصلاح تبصره دو الحاقی ماده ۷۶ اصلاح مواد ۷۲ و ۷۷، تبصره ماده قانون ۷۶ قانون تأمین اجتماعی مصوب ۱۳۵۴ و الحاق دو تبصره به ماده ۷۶ مصوب و همچنین به‌موجب تبصره سه ماده واحده قانون نحوه بازنشستگی جانبازان انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی و معلولین عادی و شاغلین مشاغل سخت و زیان‌آور مصوب یکم آذر سال ۱۳۶۷ مجلس شورای اسلامی به‌صراحت اعلام‌شده افرادی که حداقل ۲۰ سال متوالی یا ۲۵ سال متناوب در کارهای سخت و زیان‌آور اشتغال داشته باشند می‌توانند تقاضای مستمری بازنشستگی کنند ولی بخشنامه مورد شکایت مفهوماً اعلام کرده افرادی که کمتر از ۲۵ سال سابقه اشتغال در کارهای سخت و زیان‌آور دارند نمی‌توانند درخواست بازنشستگی کنند؛ بنابراین قابل‌ابطال تشخیص داده می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.