جزئیات آزمون استخدامی دولت و برنامه استخدامی دولت در سال 94

0

پاراف جزئیات آزمون استخدامی دولت و برنامه استخدامی دولت در سال 94 به نقل از ایسنا : علی جمالی، رئیس امور آمار، برنامه‌ریزی و تأمین نیروی انسانی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی از انجام تمام تعهدات استخدامی از سال 1391 تاکنون در سال‌جاری خبر داد و با اشاره به برگزاری آزمون استخدامی مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی کشور در خرداد ماه، جلوگیری از پارتی بازی و سلامت جذب حدود 8000 نفری از طریق این آزمون را تضمین کرد.
وی درباره وعده تعیین تکلیف پذیرفته شدگان آزمون‌های استخدامی مصوبه مهرآفرین و سایر آزمون‌ها در سال‌های اخیر اظهار کرد: تاکنون به دلیل مشکل منابع و اعتبارات لازم برای جذب پذیرفته شدگان آزمون‌ها، سازمان مدیریت اعلام نکرده بود که دستگاه‌ها اطلاعات را در سامانه کارمند ایران قرار دهند، اما در حال حاضر مقدمات تعیین تکلیف تمام تعهدات استخدامی که با رعایت قوانین و مقررات ایجاد شده‌اند فراهم شده است و آنهایی که در آزمون شرکت کرده و مراحل استخدامی را با موفقیت طی کرده‌اند در سال‌جاری جذب می‌شوند. وی با بیان اینکه منابع لازم برای انجام تعهدات آزمون‌های استخدامی که در سال‌های 1391 و1392 در قالب مهرآفرین یا سایر مصوبات و طرح‌ها برگزار شده بود در بودجه سال 1394 پیش‌بینی شده است گفت: بر این اساس به تمام استانداری‌ها اعلام کرده‌ایم که اطلاعات افرادی را که پذیرفته شده بودند و حد نصاب آزمون را کسب کرده‌اند در سامانه کارمند ایران قرار دهند تا شماره مستخدم برای آنها صادر شود.
وی درباره استخدام 38 هزار نفری سال‌جاری که از سوی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی عنوان شده هم گفت: بخشی از این اعداد و ارقام مربوط به تعهدات قبلی است که انجام خواهد شد. جمالی همچنین در مورد آخرین وضعیت مجوز استخدام 12 هزار نفری در سازمان امور مالیاتی بیان کرد: بخش زیادی از این مجوزها تاکنون استفاده شده و تنها 1500 مورد آن باقی مانده است که در آزمون فراگیر متمرکزی که در سال‌جاری برگزار خواهد شد مراحل قانونی این استخدام‌ها نیز انجام می‌شود.
جذب 8000 نفر در 14 دستگاه
رئیس امور آمار، برنامه‌ریزی و تأمین نیروی انسانی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در ادامه به جذب‌های جدید در سال 1394 اشاره کرد و گفت: با توجه به برگزاری آزمون فراگیر مشترک در خرداد ماه امسال حدود 8000 نفر جذب 14 سازمان خواهند شد. وی خاطرنشان کرد: بیشترین تعداد نیروهای استخدامی از طریق آزمون فراگیر سال‌جاری برای سازمان فنی و حرفه‌ای و حدود 4876 نفر است که شرایط استخدام در سازمان فنی و حرفه‌ای با رعایت قانون مجلس شورای اسلامی که در مورد استخدام خاص آن سازمان به تصویب رسیده، تعیین شده است و بعد از آن استخدام 1500 نفری سازمان امور مالیاتی قرار دارد که براساس مانده مجوز قبلی انجام می‌شود.
جمالی همچنین به ارائه توضیحاتی در رابطه با آزمون استخدامی مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی کشور برای استخدام پیمانی که زمان ثبت‌نام آن تمدید شده و در خردادماه امسال برگزار می‌شود پرداخت و گفت: این آزمون که به صورت فراگیر و برای نخستین بار برگزار می‌شود از طریق آگهی استخدام به تأیید سازمان مدیریت رسیده وآگهی‌ها به صورت تجمیعی توسط یک مؤسسه مجری انتشار یافته و آزمون به صورت متمرکز و فراگیر توسط آن مؤسسه صورت می‌گیرد. به گفته وی این آزمون با استانداردهای علمی و توسط مؤسسه مجری برگزار می‌شود که در حال حاضر سازمان سنجش به عنوان یک سازمان حرفه‌ای برگزار‌کننده نخستین آزمون خواهد بود.رئیس امور آمار، برنامه‌ریزی و تامین نیروی انسانی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور جزئیات برنامه دولت برای استخدام فراگیر در سال‌جاری را تشریح کرد.

جمالی قمی با اشاره به استخدام سال‌های 91 و 92 که بلاتکلیف مانده بود، اظهار کرد: در بودجه سال 94 مقدمات تعیین تکلیف آنها فراهم و به تمامی استانداری‌های کشور اعلام شده است تا اسامی افرادی که فرآیند مجوز استخدام آنها از طریق نشر عمومی در روزنامه‌های کثیرالانتشار بوده و مسیر گزینش را طی کرده‌اند، در سامانه «کارمند ایران» قرار گرفته و مرحله نهایی استخدام از سازمان مدیریت پیگیری شود.وی تصریح کرد: در مورد تمامی استخدامی‌های سال‌های 91 و 92 به دستگاه‌های ذی‌ربط اعلام شده که اسامی پذیرفته‌‌شدگان را وارد کنند تا نسبت به بررسی و صدور شماره مستخدم برای آنان اقدام شود.

جمالی‌قمی درباره استخدامی‌های وزارت نفت نیز گفت: کارهای مربوط به این وزارتخانه سال قبل تعیین تکلیف شده است.

وی درباره استخدام دستگاه‌ها در سال‌جاری بیان کرد: در دو مقطع زمانی براساس دستورالعمل شورای توسعه مدیریت، آزمون‌های استخدامی برگزار می‌شود.

این مقام مسئول عنوان کرد: پیش‌بینی شده سالی دو بار آزمون استخدامی برگزار شود که اولین آن اوایل خردادماه و آزمون بعدی در آبان سال‌جاری خواهد بود و برای دستگاه‌هایی که مجوز استخدام دریافت کرده و اعتبار نیز تامین می‌شود، مقدمات استخدامی انجام خواهد شد.

وی افزود: تقاضای دستگاه و میزان مجوز به نسبت خروجی نیروها و نیازسنجی و قانون برآورد می‌‌شود و حتما باید دو عامل اخذ مجوز و تامین اعتبار انجام شده باشد.

جمالی‌قمی در مورد شائبه نفوذ و رابطه به جای ضابطه در استخدام‌ها تصریح کرد: آزمون‌های استخدامی با رویکرد علمی و قانونی است و سازمانی که آزمون را برگزار می‌کند صلاحیت لازم را دارد و افراد براساس شایستگی، مهارت‌ها و توانمندی‌ تخصصی مورد سنجش قرار می‌گیرند. ضمن این که مصاحبه 30 درصد در استخدام تاثیر دارد و 70 درصد آزمون کتبی ملاک است و تمامی روند با نظارت سازمان مدیریت انجام می‌‌شود و اجازه اعمال نظر وجود ندارد.

وی با تاکید بر این‌که تمامی استخدام‌ها کلا پیمانی خواهد بود، در مورد تناسب میان جذب نیرو در بدنه دولت و کوچک‌سازی قوه مجریه اظهار کرد: در امور تصدی، به ازای خروج هر سه نفر -بازنشسته، فوت یا بازخرید – یک نفر مجوز استخدام داده می‌شود، از این‌رو تاکنون بیش از آمار جذب، خروجی در دولت وجود داشته است. همچنین کوچک‌سازی و تمامی مصوبات و دستورالعمل‌های نظام اداری و الزامات و سیاست‌ها در بحث مجوزهای استخدام مدنظر بوده است.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید