1. هم‌رده
 2. اداری شغلی
 3. حقوق و مزایا
 4. تعیین مناطق عملیاتی موضوع فوق‌العاده مناطق کمتر توسعه‌یافته و بدی آب و هوا ماده ۱۱۲ قانون برنامه ششم

تعیین مناطق عملیاتی موضوع فوق‌العاده مناطق کمتر توسعه‌یافته و بدی آب و هوا ماده ۱۱۲ قانون برنامه ششم

مناطق جنگی

ستاد کل نیروهای مسلح در نامه‌ای خطاب به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور مناطق عملیاتی موضوع فوق‌العاده مناطق کمتر توسعه‌یافته و بدی آب‌وهوا ماده ۱۱۲ قانون برنامه ششم و دیگر موارد ذکرشده در این ماده را تعیین کرد.

لینک متن کامل ابلاغیه

شرح ابلاغیه:

تعیین مناطق عملیاتی موضوع فوق‌العاده مناطق کمتر توسعه‌یافته و بدی آب‌وهوا ماده ۱۱۲ قانون برنامه ششم

در راستای اجرای بند الف ماده ۱۱۲ قانون برنامه ۵ ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تعیین مناطق عملیاتی دفاع مقدس، به‌منظور جبران عقب‌ماندگی استان‌های مذکور تا پایان سال اول اجرای قانون به سازمان، مناطق جنگی (که مورد تصرف یا به‌شدت در حال بمباران و گلوله‌باران بوده) و امنیتی درگیر در دوران دفاع مقدس ( که حضور ضدانقلاب و درگیری‌های مداوم در این مناطق موجب عقب‌ماندگی‌های آنها شده است) بشرح ذیل اعلام می‌گردد:

مناطق جنگی در دوران دفاع مقدس

 • استان آذربایجان غربی: محدوده مناطق (اشنویه، پیرانشهر و سردشت)
 • استان کردستان محدوده مناطق (بانه، مریوان و سرآباد)
 • استان کرمانشاه محدوده مناطق (اورامانات، پاوه، نوسود، باینگان، تازه آباد، ازگه، سرپل ذهاب و قصرشیرین)
 • استان ایلام محدوده مناطق (ایوان، ابلام، صالح آباد، ملک شاهی، مهران، دهلران و موسیان)
 • استان خوزستان محدوده مناطق (اندیمشک، دزفول، شوش، هفت تپه، سوسنگرد، بستان، حمیدیه، هویزه، اهواز، خرمشهر، آبادان، شادگان، اروندکنار، بندرامام خمینی، ماهشهر و هندیجان)
 • استان بوشهر محدوده مناطق (بندر دیلم، بندر گناوه، جزیره خارک و بندر بوشهر)
ابلاغیه تعیین مناطق جنگی و عملیاتی ستاد کل نیروهای مسلح موضوع ماده ۱۱۲ قانون برنامه ششم
ابلاغیه تعیین مناطق جنگی و عملیاتی ستاد کل نیروهای مسلح موضوع ماده ۱۱۲ قانون برنامه ششم

مناطق امنیتی درگیر در دوران دفاع مقدس

 • استان آذربایجان غربی محدوده مناطق (سلماس، ارومیه، اشنویه، نقده، مهاباد، پیرانشهر، شاهین دژ، بوکان، سردشت و تکاب)
 • استان کردستان محدوده مناطق ( سقز، بانه، دیواندره، سنندج، کامیاران، مریوان و سروآباد)
 • استان کرمانشاه محدوده مناطق ( اورامانات، نوسود، پاوه، جوانرود، تازه آباد، ازگله، کرند، گهواره، روانسر، پاپنگان، کوزران و اسلا آباد برای یک ماه تهاجم منافقین در عملیات مرصاد)
 • استان سیستان و بلوچستان محدوده مناطق ( زابل، زاهدان، پیشین، سراوان، جالق، خاش، ایرانشهر، پزمان، نیک شهر و نصرت آباد)

ماده ۱۱۲ قانون برنامه ششم توسعه

به‌منظور جبران عقب‌ماندگی‌های استان‌های مناطق عملیاتی دفاع مقدس:

الف- ستاد کل نیروهای مسلح موظف است محدوده مناطق عملیاتی دفاع مقدس را تا پایان سال اول اجرای قانون برنامه به سازمان اعلام نماید.

ب- سازمان موظف است ارزیابی جامعی از وضعیت توسعه‌یافتگی زیرساخت‌های این مناطق را تا سطح شهرستان تهیه کند.

پ- دولت موظف است ردیف متمرکزی را در قوانین بودجه سنواتی به جبران عقب‌ماندگی‌ها و ارتقای شاخص‌های برخورداری مناطق موضوع این ماده اختصاص دهد به‌گونه‌ای که این شاخص‌ها سالانه دهدرصد (۱۰%) افزایش‌یافته و به سطح متوسط شهرستان‌های برخوردار کشور برسد.

ت- دولت موظف است از سال اول اجرای این قانون، در قالب قرارداد ۱۹۷۵ میلادی (موضوع قانون عهدنامه مربوط به مرز دولتی و حسن هم‌جواری بین ایران و عراق مصوب ۲۹/۲/۱۳۵۵) و قوانین مربوطه و در قالب بودجه سنواتی، حداقل سالانه بیست‌وپنج درصد (۲۵%) نسبت به لایروبی اروندرود و توسعه سواحل آن اقدام نماید به‌طوری‌که در پایان چهار سال به اتمام برسد.

ث- سازمان و سازمان اداری و استخدامی کشور موظف‌اند اعتبار لازم را برای اعمال سقف فوق‌العاده پیش‌بینی‌شده در بند (۱)‌ ماده (۶۸) قانون مدیریت خدمات کشوری برای کارکنان شاغل در این مناطق از سال اول اجرای قانون برنامه تأمین و اعمال نمایند.

ج- سازمان و سازمان اداری و استخدامی کشور مکلف‌اند نسبت به صدور احکام پرداخت مزایای شاغلان مناطق عملیاتی دفاع مقدس برابر جداول و ضوابط ابلاغی سال ۱۳۷۶ سازمان امور اداری و استخدامی کشور از سال دوم اجرای قانون برنامه اقدام نمایند.

تبصره- دستگاه‌هایی که مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری نیستند مکلف‌اند از محل منابع مربوطه موارد موضوع‌بندهای (ث) و (ج) این ماده را به‌صورت مشابه تأمین نمایند.

بند(۱)‌ ماده(۶۸) قانون مدیریت خدمات کشوری

فوق‌العاده مناطق کمتر توسعه‌یافته و بدی آب‌وهوا برای مشاغل تخصصی که شاغلین آنها دارای مدارک تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر می‌باشند تا به میزان بیست و پنج درصد (۲۵%) امتیاز حقوق ثابت و برای سایر مشاغل تا بیست درصد (۲۰%) حقوق ثابت هرکدام از کارمندان واجد شرایط پرداخت خواهد شد. فهرست این مناطق در هر دوره برنامه پنج‌ساله با پیشنهاد سازمان به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.

29 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • با سلام .ببخشید این بخشنامه از چه زمان در احکام حقوقی کارمندان این مناطق لحاظ میشه طبق بخشنامه بدی آب و هوا باید از اول فروردین ۹۷ لحاظ بشه .

  پاسخ
 • با عرض سلام در خصوص مناطقی متاثر ازجنگ یک سوال داشتم- آیا شهر کرمانشاه که در دوران ۸سال دفاع مقدس هزاران بار بمباران هوایی وموشک باران شده است وصدها شهید دراین راستا تقدیم انقلاب کرده مستحقق این نیست که شامل این بخشنامه شود -در استان کرمانشاه مناطق تاثیر پذیر ازجنگ باید شهرهای کرمانشاه -روانسر -پاوه -جوانرود -ثلاث باباجانی -سرپل ذهاب -قصرشیرین -گیلانغرب واسلام آباد غرب باشد

  پاسخ
  • جلیل قاضی پور
   شهریور 12, 1397 11:23 ب.ظ

   فکر خودتان به این دروغها مشغول نکنیین تاریخ بخشنامه ببینین فقط میخوان دوباره زندش بکنن

   پاسخ
  • اتفاقا باید فقط دو شهر قصرشیرین و سرپل ذهاب از استان کرمانشاه شامل شود چونکه مورد تصرف واقع شدن البته شهر گیلانغرب روستاهای قسمت جنوبی و غربی شهر باید شامل شود

   پاسخ
 • اینم پارتی بازی شده شهری که ۸سال زیر بمباران جنک تا دروازه شهر امد
  گیلانغرب بدبخت و مظلوم
  تحویل بگیرن شاهکار تجری نماینده قصر شیرین و سرپل ذهاب

  پاسخ
 • اسلام ابادغرب را فراموش کردید بی وجدان بی …………….

  پاسخ
 • خخخخ
  شوشتر نیست
  فکر کن
  تو جنگ بمبارون شد
  چندین دفعه

  پاسخ
 • گیلانغرب رو چکار کردن بدبختا از اول تا آخر جنگ بودن
  لطفا گیلانغرب رو بررسی کنید

  پاسخ
  • لطفا اعلام نمایید تاریخ اجرای بخشنامه از چه زمانی قابل اجرا است وایا تامین اعتبار شده است

   پاسخ
 • سلام
  آیا بندر ریگ و بخش امام حسن از استان بوشهر شامل این بخشنامه میشه؟

  پاسخ
 • با عرض ادب
  اگه مشکلی نیست لطف میکنید نامه ابلاغیه ستاد کل نیرو های مسلح به سازمان برنامه و بودجه رو برای من بفرستین به ایمیلم. خیلی بهش نیاز دارم. با تشکر فراوان

  پاسخ
 • سلام این ۲۰درصدمناطق کمتر توسعه یافته(مناطق جنگی) شامل بازنشستگان میشود؟ یاباز هم جزء فراموش شده گانیم!!! .

  پاسخ
 • حق مناطق جنگی به فرهنگیان استان ایلام پرداخت نشده ولی به سایر کارکنان ادارات استان از فروردین ماه ۹۷ پرداخت شده است . این بی عدالتی وظلم درحق فرهنگیان تا کی ادامه دارد؟

  پاسخ
 • برای همه ارگانها اجرا شده ولی متاسفانه این بند برای فرهنگیان استان های یاد شده همچون خوزستان تا الان که دوم مهر ۹۷ هست , اجرا نشده

  پاسخ
 • با سلام آیا این بخشنامه شامل افراد بازنشسته که در زمان جنگ در این مناطق خدمت می کردند و هم اکنون نیز محل سکونت شان آنجا می باشد شامل می شود و ممنون می شم پاسخ شما را دریافت کنم . با تشکر

  پاسخ
 • سلام. بنده پدرم بین سال های ۶۲ تا ۶۴ در پادگان شهید وحدتی دزفول خدمت کرده وقتی به پادگان برای مشخص شدن منطقه عملیاتی زنگ زدم گفتن تا سال ۶۱ منطقه جنگی بوده آیا با ابلاغیه جدید این محدودیت برداشته شده ؟؟؟ لطفا راهنمایی کنید خیلی به کسریش نیاز دارم . با تشکر

  پاسخ
 • با سلام چرا در استان خوزستان هیچ کس پیگیر این مسله نیست اقای استاندار خوزستان چرا پیگیری نمیکند ۸ سال بدبختی کشیدیم الان بعد ۳۰سال میخوان یه مبلغ ناچیز بدن اونم الان ۷ ماه گذشته از موعد اجرا وهیچی ندادن وخبری اصلا نیست ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ما کارکنان به کی باید اعتراض کنیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  پاسخ
 • بوشهر جز مناطق جنگی حساب نمیکنن
  به کی و کجا باید مراجعه کرد کسی پاسخگو نیست

  پاسخ
 • کاووس غلام زاد
  آبان 11, 1397 2:10 ب.ظ

  باسلام به مسئولین محترم، باتوجه به تعریفی که برای فوق العاده مناطق جنگی (استان ایلام) ارائه نموده اید ، پس لطف کنید یک تعریف خداپسندانه هم برای آوارگی مردم شهرستان آبدانان درسال ۶۶ وبمبهایی که برسر آنها فرود آمد ارائه دهید تاشاید مردم بفهمند که مسئولین ما واقعا وجدان کاری دارند.

  پاسخ
 • سلام شهرستان دالاهو هم فراموش شده همون شهرستانی که بمباران شیمیایی شد و هنوز از مردم شیمیایش میفرستن سازمان ملل به عنوان سند زنده شیمیایی زمان جنگ متاسفم متاسفم که به راحتی اسمشو نمیارن

  پاسخ
 • سلام
  در خصوص افزایش فوق العاده مناطق جنگی آیا اتاق بازرگانی این استان ها مثل استان ایلام را شامل میشه . طبق قانون اتاق بازرگانی جزو دستگاههای اجرایی محسوب میشه ولی تابع قانون کار هستند؟

  پاسخ
 • حسین زیارتی
  اسفند 26, 1397 1:57 ب.ظ

  با سلام
  ایا در راستای فرمایش آقای رئیس جمهور در خصوص پرداخت ۲۵ درصد بدی آب و هوا مناطق محرم در شهرستانهای آبادان خرمشهر و اروندکنار که در نقطه صفر مرزی می باشند و طبق مصوبه برنامه ۵ از ۲۵ درصدی مناطق محروم استفاده میکرده اند چرا در سال ۱۳۹۷ از اعطای ۲۵ درصد مناطق محروم که رئیس جمهور در سفر اخیر به استان خوزستان اعطا فرموده اند بهره مند نمیگردند و حال با اجرای این قانون بنده که در شهرستان خرمشهر هستنم بایستی با شخصی که در مرکز استان زندگی میکند مزایای مذبور یکسان باشد .این ناعدالتی تا کی ؟

  پاسخ
 • سلام .پدرم در سال۶۵دربندر کنارک دراستان سیستان وبلوچستان خدمت کرده ایا کسر خدمت به من تعلق میگیره

  پاسخ
 • با سلام
  باتوجه به تعریفی که از مناطق جنگی شده در استان آذربایجانغربی سه شهرستان اشنویه و پیرانشهر و سردشت جزو مناطق جنگی میباشد و ارومیه و غیره نیز جزو مناطق امنیتی درگیر میباشد و به تازگی برای کارکنان بیمارستان یک طبقه شغلی زده شده که تاریخ اجرای این حکم ازاول سال نود وهفت میباشد و جای این سوال میباشد که چرا اسمی از شهرستان خوی نمی باشد درصورتیکه خوی نیز جزو مناطق مرزی میباشد وحتی منطقه قطور و جهنم دره جزو منطقه جنگی میباشد پس این افزایش حق ما کارکنان بیمارستان خوی نیز میباشد پس اگر نیست کلمه مناطق مرزی را برای بنده تعریف نمایید ممنون میشم تا حق خود را بگیریم

  پاسخ
 • ایا خاش تی سال های 70تا72 جزو مناطق عملیاتی هس

  پاسخ
 • تا حالا اجرا نشده هر وقت اجرا شد دعوا کنیم سر لحاف ملا

  پاسخ
 • تعریفتون از منطقه جنگی درست نیست طول 8سال مسجدسلیمان زیرموشک و بمباران وحمله هوایی وپروازهواپیماهای دشمن بود چطور منطقه جنگی به حساب نمیاد اگر منطقه جنگی نبود بمب وموشک ازکجا میومد این همه شهید ازکجا اومده مردم بقول شما تو منطقه جنگی نبودن چطور کشته شدن موشک خوردن بمب خوردن نکنه ماشین زدشون مافکر کردیم بمب بوده وموشک ابادان وخرمشهر منطقه جنگی بودن زمینش بود مردمش رفته بودن شهرهای دیگه ما توی خونه هامون بودیم اونقدر که ما هواپیما وبمب وموشک اژیر وجنگ دیدیم این شهرهای که جزمناطق جنگی به حساب اوردین نبودن اصلا برای این دوزار پول هم نیست اما برای تعاریف اشتباهتون هست

  پاسخ
 • سلام
  از سال 63 لغایت 66در پایگاه هوائی امیدیه اهواز خدمت کردم ایا کسی میتواند بگویه این پایگاه جزء منطقه جنگی وعملیاتی بوده یا خیر؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست