تعیین مناطق عملیاتی موضوع فوق‌العاده مناطق کمتر توسعه‌یافته و بدی آب و هوا ماده ۱۱۲ قانون برنامه ششم

ستاد کل نیروهای مسلح در نامه ای خطاب به سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور مناطق عملیاتی موضوع فوق‌العاده مناطق کمتر توسعه‌یافته و بدی آب و هوا ماده ۱۱۲ قانون برنامه ششم و دیگر موارد ذکر شده در این ماده را تعیین کرد.

لینک متن کامل ابلاغیه

شرح ابلاغیه:

تعیین مناطق عملیاتی موضوع فوق‌العاده مناطق کمتر توسعه‌یافته و بدی آب و هوا ماده ۱۱۲ قانون برنامه ششم

در راستای اجرای بند الف ماده ۱۱۲ قانون برنامه ۵ ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تعیین مناطق عملیاتی دفاع مقدس، به منظور جبران عقب ماندگی استانهای مذکور تا پایان سال اول اجرای قانون به سازمان، مناطق جنگی (که مورد تصرف یا بشدت در حال بمباران و گلوله باران بوده) و امنیتی درگیر در دوران دفاع مقدس( که حضور ضد انقلاب و درگیری های مداوم در این مناطق موجب عقب ماندگیهای آنها شده است) یشرح ذیل اعلام می گردد:

۱- مناطق جنگی در دوران دفاع مقدس:

 • استان آذربایجان غربی: محدوده مناطق (اشنویه، پیرانشهر و سردشت)
 • استان کردستان محدوده مناطق (بانه، مریوان و سرآباد)
 • استان کرمانشاه محدوده مناطق (اورامانات، پاوه، نوسود، باینگان، تازه آباد، ازگه، سرپل ذهاب و قصرشیرین)
 • استان ایلام محدوده مناطق (ایوان، ابلام، صالح آباد، ملک شاهی، مهران، دهلران و موسیان)
 • استان خوزستان محدوده مناطق (اندیمشک، دزفول، شوش، هفت تپه، سوسنگرد، بستان، حمیدیه، هویزه، اهواز، خرمشهر، آبادان، شادگان، اروندکنار، بندرامام خمینی، ماهشهر و هندیجان)
 • استان بوشهر محدوده مناطق (بندر دیلم، بندر گناوه، جزیره خارک و بندر بوشهر)
ابلاغیه تعیین مناطق جنگی و عملیاتی ستاد کل نیروهای مسلح موضوع ماده ۱۱۲ قانون برنامه ششم
ابلاغیه تعیین مناطق جنگی و عملیاتی ستاد کل نیروهای مسلح موضوع ماده ۱۱۲ قانون برنامه ششم

۲- مناطق امنیتی درگیر در دوران دفاع مقدس

 • استان آذربایجان غربی محدوده مناطق (سلماس، ارومیه، اشنویه، نقده، مهاباد، پیرانشهر، شاهین دژ، بوکان، سردشت و تکاب)
 • استان کردستان محدوده مناطق ( سقز، بانه، دیواندره، سنندج، کامیاران، مریوان و سروآباد)
 • استان کرمانشاه محدوده مناطق ( اورامانات، نوسود، پاوه، جوانرود، تازه آباد، ازگله، کرند، گهواره، روانسر، پاپنگان، کوزران و اسلا آباد برای یک ماه تهاجم منافقین در عملیات مرصاد)
 • استان سیستان و بلوچستان محدوده مناطق ( زابل، زاهدان، پیشین، سراوان، جالق، خاش، ایرانشهر، پزمان، نیک شهر و نصرت آباد)

ماده ۱۱۲ قانون برنامه ششم توسعه:

به‌منظور جبران عقب‌ماندگی‌های استان‌های مناطق عملیاتی دفاع مقدس:

الف- ستادکل نیروهای مسلح موظف است محدوده مناطق عملیاتی دفاع مقدس را تا پایان سال اول اجرای قانون برنامه به سازمان اعلام نماید.

ب- سازمان موظف است ارزیابی جامعی از وضعیت توسعه‌یافتگی زیرساخت‌های این مناطق را تا سطح شهرستان تهیه کند.

پ- دولت موظف است ردیف متمرکزی را درقوانین بودجه سنواتی به‌جبران عقب‌ماندگی‌ها و ارتقای شاخصهای برخورداری مناطق موضوع این ماده اختصاص دهد به‌گونه‌ای که این شاخص‌ها سالانه ده‌درصد(۱۰%) افزایش یافته و به سطح متوسط شهرستان‌های برخوردار کشور برسد.

ت- دولت موظف است از سال اول اجرای این قانون، در قالب قرارداد ۱۹۷۵ میلادی (موضوع قانون عهدنامه مربوط به مرز دولتی و حسن همجواری بین ایران و عراق مصوب ۲۹/۲/۱۳۵۵) و قوانین مربوطه و در قالب بودجه سنواتی، حداقل سالانه بیست و پنج درصد(۲۵%) نسبت به لایروبی اروندرود و توسعه سواحل آن اقدام نماید به‌طوری‌که در پایان چهارسال به اتمام برسد.

ث- سازمان و سازمان اداری و استخدامی کشور موظفند اعتبار لازم را برای اعمال سقف فوق‌العاده‌ پیش‌بینی شده در بند(۱)‌ ماده(۶۸) قانون مدیریت خدمات کشوری برای کارکنان شاغل در این مناطق از سال اول اجرای قانون برنامه تأمین و اعمال نمایند.

ج- سازمان و سازمان اداری و استخدامی کشور مکلفند نسبت به صدور احکام پرداخت مزایای شاغلان مناطق عملیاتی دفاع مقدس برابر جداول و ضوابط ابلاغی سال ۱۳۷۶ سازمان امور اداری و استخدامی کشور از سال دوم اجرای قانون برنامه اقدام نمایند.

تبصره- دستگاههایی که مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری نیستند مکلفند از محل منابع مربوطه موارد موضوع بندهای (ث) و (ج) این ماده را به‌صورت مشابه تأمین نمایند.

بند(۱)‌ ماده(۶۸) قانون مدیریت خدمات کشوری

۱- فوق‌العاده مناطق کمتر توسعه‌یافته و بدی آب و هوا برای مشاغل تخصصی که شاغلین آنها دارای مدارک تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر می‌باشند تا به میزان بیست و پنج درصد(۲۵%) امتیازحقوق ثابت و برای سایر مشاغل تا بیست درصد(۲۰%) حقوق ثابت هرکدام از کارمندان واجد شرایط پرداخت خواهد شد. فهرست این مناطق در هر دوره برنامه پنجساله با پیشنهاد سازمان به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

3.5 (70%) 26 votes

ممکن است شما دوست داشته باشید
24 نظرات
 1. آیدین می گوید

  با سلام .ببخشید این بخشنامه از چه زمان در احکام حقوقی کارمندان این مناطق لحاظ میشه طبق بخشنامه بدی آب و هوا باید از اول فروردین ۹۷ لحاظ بشه .

 2. كارمند می گوید

  با عرض سلام در خصوص مناطقی متاثر ازجنگ یک سوال داشتم- آیا شهر کرمانشاه که در دوران ۸سال دفاع مقدس هزاران بار بمباران هوایی وموشک باران شده است وصدها شهید دراین راستا تقدیم انقلاب کرده مستحقق این نیست که شامل این بخشنامه شود -در استان کرمانشاه مناطق تاثیر پذیر ازجنگ باید شهرهای کرمانشاه -روانسر -پاوه -جوانرود -ثلاث باباجانی -سرپل ذهاب -قصرشیرین -گیلانغرب واسلام آباد غرب باشد

  1. جلیل قاضی پور می گوید

   فکر خودتان به این دروغها مشغول نکنیین تاریخ بخشنامه ببینین فقط میخوان دوباره زندش بکنن

  2. قاضی پور می گوید

   اتفاقا باید فقط دو شهر قصرشیرین و سرپل ذهاب از استان کرمانشاه شامل شود چونکه مورد تصرف واقع شدن البته شهر گیلانغرب روستاهای قسمت جنوبی و غربی شهر باید شامل شود

 3. مهدی می گوید

  اینم پارتی بازی شده شهری که ۸سال زیر بمباران جنک تا دروازه شهر امد
  گیلانغرب بدبخت و مظلوم
  تحویل بگیرن شاهکار تجری نماینده قصر شیرین و سرپل ذهاب

 4. علی می گوید

  اسلام ابادغرب را فراموش کردید بی وجدان بی …………….

 5. مرتضی می گوید

  خخخخ
  شوشتر نیست
  فکر کن
  تو جنگ بمبارون شد
  چندین دفعه

 6. محمد می گوید

  گیلانغرب رو چکار کردن بدبختا از اول تا آخر جنگ بودن
  لطفا گیلانغرب رو بررسی کنید

  1. عیسی می گوید

   لطفا اعلام نمایید تاریخ اجرای بخشنامه از چه زمانی قابل اجرا است وایا تامین اعتبار شده است

 7. علی می گوید

  سلام
  آیا بندر ریگ و بخش امام حسن از استان بوشهر شامل این بخشنامه میشه؟

 8. siya می گوید

  با عرض ادب
  اگه مشکلی نیست لطف میکنید نامه ابلاغیه ستاد کل نیرو های مسلح به سازمان برنامه و بودجه رو برای من بفرستین به ایمیلم. خیلی بهش نیاز دارم. با تشکر فراوان

  1. هم رده می گوید

   با سلام
   در متن مطلب که موجوده!!!

 9. جواد می گوید

  سلام این ۲۰درصدمناطق کمتر توسعه یافته(مناطق جنگی) شامل بازنشستگان میشود؟ یاباز هم جزء فراموش شده گانیم!!! .

 10. محمد می گوید

  حق مناطق جنگی به فرهنگیان استان ایلام پرداخت نشده ولی به سایر کارکنان ادارات استان از فروردین ماه ۹۷ پرداخت شده است . این بی عدالتی وظلم درحق فرهنگیان تا کی ادامه دارد؟

 11. حمد می گوید

  برای همه ارگانها اجرا شده ولی متاسفانه این بند برای فرهنگیان استان های یاد شده همچون خوزستان تا الان که دوم مهر ۹۷ هست , اجرا نشده

 12. منصور می گوید

  با سلام آیا این بخشنامه شامل افراد بازنشسته که در زمان جنگ در این مناطق خدمت می کردند و هم اکنون نیز محل سکونت شان آنجا می باشد شامل می شود و ممنون می شم پاسخ شما را دریافت کنم . با تشکر

 13. محمد می گوید

  سلام. بنده پدرم بین سال های ۶۲ تا ۶۴ در پادگان شهید وحدتی دزفول خدمت کرده وقتی به پادگان برای مشخص شدن منطقه عملیاتی زنگ زدم گفتن تا سال ۶۱ منطقه جنگی بوده آیا با ابلاغیه جدید این محدودیت برداشته شده ؟؟؟ لطفا راهنمایی کنید خیلی به کسریش نیاز دارم . با تشکر

 14. arman می گوید

  با سلام چرا در استان خوزستان هیچ کس پیگیر این مسله نیست اقای استاندار خوزستان چرا پیگیری نمیکند ۸ سال بدبختی کشیدیم الان بعد ۳۰سال میخوان یه مبلغ ناچیز بدن اونم الان ۷ ماه گذشته از موعد اجرا وهیچی ندادن وخبری اصلا نیست ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ما کارکنان به کی باید اعتراض کنیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 15. سینا می گوید

  بوشهر جز مناطق جنگی حساب نمیکنن
  به کی و کجا باید مراجعه کرد کسی پاسخگو نیست

 16. کاووس غلام زاد می گوید

  باسلام به مسئولین محترم، باتوجه به تعریفی که برای فوق العاده مناطق جنگی (استان ایلام) ارائه نموده اید ، پس لطف کنید یک تعریف خداپسندانه هم برای آوارگی مردم شهرستان آبدانان درسال ۶۶ وبمبهایی که برسر آنها فرود آمد ارائه دهید تاشاید مردم بفهمند که مسئولین ما واقعا وجدان کاری دارند.

 17. سعید می گوید

  سلام شهرستان دالاهو هم فراموش شده همون شهرستانی که بمباران شیمیایی شد و هنوز از مردم شیمیایش میفرستن سازمان ملل به عنوان سند زنده شیمیایی زمان جنگ متاسفم متاسفم که به راحتی اسمشو نمیارن

 18. علی می گوید

  سلام
  در خصوص افزایش فوق العاده مناطق جنگی آیا اتاق بازرگانی این استان ها مثل استان ایلام را شامل میشه . طبق قانون اتاق بازرگانی جزو دستگاههای اجرایی محسوب میشه ولی تابع قانون کار هستند؟

 19. حسین زیارتی می گوید

  با سلام
  ایا در راستای فرمایش آقای رئیس جمهور در خصوص پرداخت ۲۵ درصد بدی آب و هوا مناطق محرم در شهرستانهای آبادان خرمشهر و اروندکنار که در نقطه صفر مرزی می باشند و طبق مصوبه برنامه ۵ از ۲۵ درصدی مناطق محروم استفاده میکرده اند چرا در سال ۱۳۹۷ از اعطای ۲۵ درصد مناطق محروم که رئیس جمهور در سفر اخیر به استان خوزستان اعطا فرموده اند بهره مند نمیگردند و حال با اجرای این قانون بنده که در شهرستان خرمشهر هستنم بایستی با شخصی که در مرکز استان زندگی میکند مزایای مذبور یکسان باشد .این ناعدالتی تا کی ؟

 20. امید می گوید

  سلام .پدرم در سال۶۵دربندر کنارک دراستان سیستان وبلوچستان خدمت کرده ایا کسر خدمت به من تعلق میگیره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.