ارقام متفاوت افزایش حقوق شاغلان در سال ۹۸ ، احتمال افزایش تا ۲۵ درصد

اگر میزان افزایش حقوق قرار باشد بیشتر شود، در زمان بررسی بودجه در مجلس مشخص می‌شود.

به گزارش هم‌رده به نقل از اداری استخدامی، انصاری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری استخدامی کشور درباره افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارکنان دولت با توجه به وضعیت تورم، اظهار داشت: مرجع اعلام وضعیت تورم بانک مرکزی و مرکز آمار هستند و تا پایان سال رقمی که اعلام کنند، مرجع ماست و بر اساس آن حقوق کارکنان دولت افزایش می‌یابد.

آمار مزدبگیران دولتی

انصاری با اشاره به اینکه جمعیت مزدبگیران در دولت ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر است، ۲ میلیون و ۳۵۵ هزار نفر بازنشستگان و ایثارگران و ۵۰۰ هزار نفر نیز در مؤسسات عمومی غیردولتی مانند شهرداری‌ها شاغل هستند، مجموع کارکنان دولت، بازنشستگان و عائله آنان را بیش از ١٧۵٠٠٠٠٠ نفر اعلام کرد.

مهندس انصاری در ادامه تعداد مزدبگیران تحت پوشش نظام تامین اجتماعی در بخش خصوصی را بیش از ١۴ میلیون نفر اعلام کرد که با افزودن حدود ٢٧٠٠٠٠٠ نفر بازنشسته تامین اجتماعی این افراد همراه با عائله خود حدود ۵٠ میلیون و ۵٠٠ هزار نفر هستند که با این حساب جمع کسانی که حقوق بگیر بوده و دریافتی ثابت دارند همراه با اعضای خانواده هایشان بیش از ۶٨٠٠٠٠٠٠ نفر از جمعیت کشور را تشکیل میدهند.

وی افزود : همچنین بخشی از کارگران هستند که تحت پوشش تأمین اجتماعی قرار ندارند و اگر آماری اجمالی آنان و سایر کسانی که تحت پوشش نهادهای حمایتی قرار دارند را حدود ٧ میلیون نفر منظور کنیم حدود ٧۵ میلیون نفر از جمعیت کشور دارای درآمد ثابت بوده و متاثر از نوساناتی که در اقتصاد کشور رخ داده است، نه‌تنها دستمزد و درآمد آنان افزایش پیدا نکرده، بلکه قدرت خریدشان کاهش جدی پیدا کرده و تحت فشار هستند.

پیشنهاد یک نماینده درباره حقوق کارمندان دولت در سال آینده

تسنیم نوشت: علی اکبر کریمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اخبار منتشر شده منبی بر افزایش ۲۰ تا ۲۵ درصدی حقوق کارمندان دولت برای سال آینده، گفت: بی‌شک این میزان افزایش کافی نیست و با توجه به تورم و افزایش قیمت کالا‌ها، دولت باید مسیری را انتخاب کند تا خسارتی که به دلیل کاهش ارزش پول ملی به مردم و کارمندان دولت وارد شده، جبران شود و بتوانند با دریافت حقوقشان هزینه‌های زندگی و معیشت خود را تامین کنند.

وی با بیان اینکه کمک و حمایت غیرنقدی یکی از راه‌های جبران خسارت کارمندان دولت و اقشار آسیب‌پذیر است، افزود: حمایت از اقشار آسیب‌پذیر الزاما می‌تواند نقدی نباشد بلکه دولت می‌تواند این کمک را از طریق شارژ کردن کارت‌هایی انجام دهد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارمندان دولت قطعا کافی نیست، تصریح کرد: افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارمندان پاسخگوی هزینه‌های زندگی نیست، این میزان افزایش کفاف مخارج زندگی کارمندانی که کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت می‌کنند را نمی‌دهد.

تلاش‌ ما برای کاهش فشارها، تنها افزایش ۲۰ درصدی حقوق نیست

رئیس‌جمهور نشست خبری رئیس جمهور در پایان سفر به استان سمنان اظهار کرد: تلاش دولت برای کاهش فشارهای وارده به مردم، تنها به افزایش ۲۰ درصدی حقوق‌ها معطوف نمی‌شود بلکه اقداماتی برای جلوگیری از افزایش قیمت کالاهای اساسی با تخصیص ۱۴ میلیارد دلار برای ارز ۴۲۰۰ تومانی و ارائه بسته‌های حمایتی، از دیگر برنامه‌های دولت در این زمینه است. ممکن است افزایش ۲۰ درصدی حقوق‌ها برای سال ۹۸ نگرانی‌های مردم را به طور کامل برطرف نکند، اما توان دولت همین مقدار است.

روحانی با بیان اینکه “مشکلاتی همچون افزایش نقدینگی و افزایش نرخ ارز بر روی تورم بسیار تأثیرگذار بوده است و معتقدم اصلاح مشکل نقدینگی نیازمند اصلاح نظام بانکی است”، افزود: تلاش دولت فقط اضافه کردن ۲۰ درصد به حقوق کارکنان نیست، توان ما همین‌قدر است و منابع ما بیش از این اجازه نمی‌دهد و برای افزایش بیش از این نیازمند تحولاتی هستیم که مردم باید برای آن تحولات آمادگی داشته باشند.

پیشنهادی مجلس برای افزایش حقوق بیش از ۲۰ درصد است

همچنین محمد رضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به پیشنهاد دولت برای افزایش ۲۰ درصدی حقوق سال ۹۸ گفت: به احتمال زیاد میزان پیشنهادی مجلس برای افزایش حقوق نسبت به پیشنهاد دولت بیشتر است اما فعلا نمی توانیم عدد دقیقی را اعلام کنیم.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، موضوع حقوق و دستمزد را از جمله دغدغه ها اعلام و اضافه کرد: در بودجه سال ۹۷، حدود ۳۰۰ هزار میلیارد تومان منابع مربوط به بودجه های جاری است. پیش بینی دولت این است که حقوق و دستمزد در سال ۹۸، بیست درصد افزایش یابد.

پورابراهیمی افزود: انتظار ما از دولت این است که خروجی کار به گونه ای باشد که بخشی از قدرت خرید مردم از طریق افزایش حقوق در سال ۹۸ جبران شود.

وی اضافه کرد: به احتمال زیاد میزان پیشنهادی مجلس برای افزایش حقوق نسبت به پیشنهاد دولت بیشتر است اما فعلا نمی توانیم عدد دقیقی را اعلام کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.