چگونه انسانی منضبط، آینده ‏نگر و دوراندیش باشیم؟

0
چگونه انسانی منضبط، آینده ‏نگر و دوراندیش باشیم؟
چگونه انسانی منضبط، آینده ‏نگر و دوراندیش باشیم؟

پاراف چگونه انسانی منضبط، آینده ‏نگر و دوراندیش باشیم؟ : نظم همردیف ارزش‏های والای اسلامی و راز و رمز کامیابی انسان‏های بزرگ و راه غلبه بر سختی‎ها و یافتن کاستی‎هاست. انسان باید در زندگی فرصت‏های نیک را غنیمت بشمارد و به درستی از این فرصت‏های گرانبها استفاده کند که مبادا روزی دچار آه و افسوس شود. «اوصیکم بتقوی ا… و نظم امرکم».

در این بیان بلیغ حضرت علی(ع) این گوهر ارزشمند را همردیف دیگر ارزش‎های والای اسلامی قرار داده و نظم را در ردیف «تقوا» که از والاترین ارزش‏های اسلامی است و وفای به آن گوشزد گردیده است و این کلام رساترین جمله در بیان ارزش نظم و انضباط است.(نهج البلاغه فیض الاسلام نامه ۴۷).

در مسیر تکامل و برای رسیدن به کمال آدمی باید در پرتو عقل از کوتاه ‏ترین راه بهره جوید تا به اهداف والای خویش برسد در این مسیر یکی از راه‏ها که کوتاه ‏ترین و بی‏خطرترین راه است به نظم و انضباط می‏‎توان اشاره کرد زیرا نظم همردیف ارزش‏های والای اسلامی و راز و رمز کامیابی انسان‏های بزرگ و راه غلبه بر سختی‎ها و یافتن کاستی‎هاست و عامل تامین نیازهای مادی و معنوی و دستیابی سریع به اهداف و صرفه‏ جویی در وقت و استفاده بهینه از این گوهر طلایی ومحکم کاری و استحکام عمل و مراعات حقوق انسان‏هاست.

انسان منظم و منضبط زودتر به هدف می‎رسد و از نشاط و تحرک بیشتر برخوردار است و خود می‎تواند الگوی نمونه‏ای برای دیگران در برنامه‏ریزی و پیشرفت کار باشد انسان منضبط آینده‏نگر و دوراندیش است.

استحکام در کار

درخت نظم و انضباط یکی از میوه‏های لذیذش محکم کاری و استحکام در کار است کسی که منضبط و منظم است کارهایش را به گونه‏ای که استوار و پایدار باشد انجام می‎دهد چنین فردی از سستی و سهل انگاری در امور بیزار است.پیامبر اسلام(ص) در سخنی نورانی می‏فرماید: به‌درستی که خداوند دوست دارد وقتی یکی از شما کاری را انجام می‎دهد آن را محکم و استوار کند.

احترام به حق و حقوق دیگران

از دیگر فواید نظم و انضباط احترام به حقوق دیگران است در پرتو نظم است که حقوق افراد مراعات می‎شود انسان منضبط هرگز به خودش اجازه نمی‎دهد که حق و حقوق دیگران را پایمال سازد و به حقوق خود و دیگران ارج می‏نهد و در این باره با دقت فراوان به همه امور می‎نگرد که مبادا حقی از کسی ضایع شود و اسلام ارزش بسیاری بر نظم در امور می‎دهد و همگان را به رعایت آن دعوت و ترغیب می‎کند.

استفاده بهینه از فرصت‏ها

وقت از طلا هم با ارزش‏تر است و فرصت‎ها چون ابر بهاری در آسمان عمر آدمی ظاهر می‎گردند و به سرعت می‎گذرند و قابل بازگشت نیستند آن کس که از این فرصت‏ها استفاده نکند جز افسوس بهره‏ای نخواهد داشت.

پیامبر گرامی اسلام(ص) درباره استفاده از فرصت‏ها می‎فرماید: آن کس که به رویش در خیری گشوده شد، غنیمت بشمارد و از فرصت استفاده کند، زیرا نمی‏داند چه وقت آن در به رویش بسته می‏شود.انسان باید در زندگی فرصت‏های نیک را غنیمت بشمارد و به درستی از این فرصت‏های گرانبها استفاده کند که مبادا روزی دچار آه و افسوس شود که غیر ممکن خواهد بود و آدمی باید خود را از کارهای بیهوده نهی کند. اگر این کار را نکند برای او زیان‏آور خواهد بودو تباه کردن فرصت‏ها و روی آوردن به کارهای بیهوده، او را در گروه زیانکاران قرار می‎دهد.

در آیه نخست سوره عصر می‏خوانیم «والعصر» سوگند به زمان یکی از معانی زمان، همان وقت است وقت و زمان چنان ارزش دارد که خداوند بدان سوگند می‏خورد. در آیه ۵۸ سوره زمر می‏خوانیم: باید ترسید از آن روز [قیامت یا مرگ] که انسان گوید: افسوس بر من از کوتاهی‏هایی که در اطاعت از فرمان خدا کردم». این آیات و آیات دیگر مانند آن از نعمت عمر و وقت سخن می‎گویند. شایسته است که با سپاس عملی از این نعمت بزرگ، قدر آن را بدانیم و بدان ارج نهیم.

وقت گوهر گران بهایی است که ارزشمندتر از آن چیزی نیست بنابراین آن را باید شناخت و از هرچه موجب اتلاف وقت می‎شود مانند سرگرمی‏های بیهوده، پرداختن به امور بی فایده، همنشینی با دوستان ناباب، بی‌نظمی در کار و امور دیگر و… خودداری کرد. ارزش وقت و عمر آدمی بسیار بالاتر از طلا است که باید از آن به درستی و بجا استفاده کرد.آرمان.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید