تعیین تکلیف سهام عدالت در سال جاری

0
تعیین تکلیف سهام عدالت در سال جاری
تعیین تکلیف سهام عدالت در سال جاری

پاراف تعیین تکلیف سهام عدالت در سال جاری : سهام عدالت یکی از طرح‌های بزرگ اقتصادی دولت نهم بود که درسال ۱۳۸۵ به قانون تبدیل شد. هر چند اهدافی که دراین قانون به آن اشاره شد نظیر مشارکت مردم در اداره شرکت‌های دولتی و افزایش ثروت خانوارهای ایرانی و کاهش فقر درخور توجه بود، اما تغییرات متعدد آن و افزایش بدون مطالعه مشمولان آن، سهام عدالت را پیچیده و مستلزم هزینه هنگفتی کرده است.

یکی از مهمترین نکات درخصوص سهام عدالت، شناسایی سود شرکت‌های مشمول است که طبق برنامه‌ریزی‌ها امسال این بخش تعیین تکلیف خواهد شد.براین اساس تا پایان شهریور ماه سال‌جاری مجامع ۵۵ شرکت مشمول و تا پایان تیر ماه چند شرکت باقی مانده برگزار می‌شود و میزان سود آنها مشخص خواهد شد.

براساس این طرح، دولت برخی از شرکت‌های دولتی را برای اختصاص به سهام عدالت تخصیص داد تا مشمولان سبدی از سهام تعدادی از شرکت‌های دولتی را دراختیار داشته باشند و سپس امکان خرید و فروش و ورود به بورس اوراق بهادار برای آنها فراهم شود.

طبق قانون برای آزاد‌سازی سهام عدالت مشمولان به غیر از دهک اول و دوم که ۵۰ درصد تخفیف می‌گیرند، باید مانده بدهی سهام خود را بپردازند و طبق محاسبات اولیه سایر دهک‌ها بجز اول و دوم باید به نسبت مبلغی بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان را بپردازند تا مالک قانونی سهام خود شوند.درقانون نیز شش ماه برای پرداخت این بدهی برای مشمولان درنظر گرفته شده است. بدین ترتیب از زمانی که سود شرکت‌ها به صورت نهایی مشخص شود شش ماه بعد و درزمان پرداخت بدهی سهامداران امکان آزادسازی سهام عدالت وجود دارد.

در ۲۱ آبان ماه ۱۳۸۵ هیأت وزیران وقت آیین نامه اجرایی افزایش ثروت خانوارهای ایرانی از طریق گسترش سهم بخش تعاون براساس توزیع سهام عدالت را تصویب کرد. در ابتدا هرچند قرار بود که به طور عمده دهک‌های نیازمند جامعه مشمول دریافت سهام عدالت باشند، اما در ادامه مشمولان بیشتری به این طرح اضافه شدند تا اینکه سهامداران عدالت در کشور به حدود ۴۹ میلیون نفر رسیده‌اند.

پایان تیرماه امسال با تعیین تکلیف سود شرکت‌های مشمول و همچنین تصویب نهایی لایحه ساماندهی سهام عدالت، تمام ابهامات برطرف و تکلیف روشن می‌شود

این طرح نیز درطول اجرای خود با فراز و فرودهای بسیاری مواجه شد و حتی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ با وجودی که مراحل قانونی آن انجام نشده بود مبلغ ۸۰ هزار تومان به عنوان سود سهام عدالت به بخشی از خانوارهای مشمول پرداخت شد موضوعی که بعدها مجلس هم به غیرقانونی بودن آن اعتراض کرد.

حال طبق قانون پس از گذشت ۱۰ سال از اجرایی شدن و توزیع برگه‌های سهام عدالت میان مشمولان(از۱۳۸۵ تا ۱۳۹۵) زمان آن فرارسیده است که سهام عدالت تخصیص یافته آزادسازی شود و دارندگان آن امکان خرید و فروش آن را پیدا کنند. این در حالی است که همچنان برخی از ابهامات به جامانده درخصوص نحوه تعیین سود شرکت‌ها، نحوه ورود آنها به بورس و توزیع سود آن و همچنین پرداخت اقساط سهام عدالت توسط مشمولان حل نشده و سد راه آزادسازی آن است. برهمین اساس دولت یازدهم درلایحه‌ای با عنوان ساماندهی سهام عدالت رفع این ابهامات و مشکلات را در دستور کار خود قرار داده است که پس از تصویب در هیأت وزیران به مجلس خواهد رفت.

با توجه به اینکه برخی اعتقاد دارند که پرداخت بدهی از سوی مشمولان سهام عدالت برای آنها توجیه اقتصادی ندارد پیشنهاد حذف مهلت شش ماهه برای پرداخت بدهی و استفاده از سازوکارهای دیگری برای تأمین مابه التفاوت ارزش سهام و اقساط آن ارائه شده است که درصورت نهایی شدن آن می‌توان آزادسازی سهام عدالت را شش ماه زودتر انجام داد.ایران.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here