آیا استخدام قاضی زن منع قانونی دارد!؟

0
نظریه مشورتی قوه قضائیه
نظریه مشورتی قوه قضائیه

پاراف آیا استخدام قاضی زن منع قانونی دارد!؟ : حجت‌الاسلام علیرضا امینی، معاون منابع انسانی قوه قضائیه اعلام کرد: جذب قضات خانم به صورت قانونی منعی ندارد؛ اما طبیعتا محدودیت‌هایی در دستگاه قضا وجود دارد؛ زیرا ما به آقایان بیشتر نیاز داریم و خانم‌ها فعلا بیشتر در پست‌های دادیاری و مشاوره قضائی مشغول‌به‌کار هستند.

وی درباره تعداد خانم‌های قاضی مشغول‌به‌کار در دستگاه قضائی نیز گفت: این تعداد بین ٦٥٠ تا ٧٠٠ نفر است که در پست دادیاری، مشاوره و مستشاری مشغول به خدمت هستند.

در دستگاه قضا آن‌قدر که به خدمات مردها نیاز داریم، به خدمات قضات زن نیاز نداریم و بیشتر این افراد در محاکم خانواده به‌عنوان مشاور و مستشار به کار گرفته می‌شوند.

معاون منابع انسانی قوه قضائیه درباره آزمون قضاوت در دستگاه قضا نیز گفت: فرایند جذب عمومی از روز ٢٤ شهریور آغاز شده و تا دوم مهر ادامه دارد. داوطلبان می‌توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش برای شرکت در این آزمون ثبت‌نام کنند.وی در ادامه اعلام کرد: این آزمون در تاریخ هشتم آبان سال‌جاری برگزار خواهد شد و قبول‌شدگان در آن، در دی ماه در آزمون تشریحی شرکت خواهند کرد.

همچنین قبول‌شدگان در این دو آزمون در اختبار و مصاحبه‌های علمی شرکت می‌کنند. امینی با بیان اینکه در پایان بهار ٩٥، قبول‌شدگان نهایی معرفی خواهند شد، گفت: پس از معرفی، این افراد در مرحله گزینش ورود پیدا کرده و پس از گذراندن این مرحله، برای کارآموزی معرفی خواهند شد. وی با بیان اینکه دوره کارآموزی برای دانشگاهیان یک سال و برای افراد دارای تحصیلات حوزوی یک‌سال‌و هشت ماه است گفت: پس از اتمام دوره کارآموزی، افراد در اختبار نهایی شرکت کرده و قبول‌شدگان پس از انجام مراسم تحلیف، وارد دستگاه قضائی می‌شوند.

امینی اظهار کرد: در کنار جذب عمومی قضات، جذب اختصاصی نیز برگزار می‌شود؛ یعنی برای ایجاد انگیزه در نخبگان حوزوی و دانشگاهی، فارغ‌التحصیلان برتر دانشگاه‌ها و حوزه‌ها که دارای معدل بالاتری هستند، از شرکت در آزمون عمومی تستی و تشریحی معاف هستند و در صورت داشتن شرایط مندرج در آیین‌نامه جذب، مستقیما به مصاحبه دعوت می‌شوند.معاون منابع انسانی قوه قضائیه با تأکید بر اینکه نیازی که امروز به کادر اداری داریم کمتر از نیاز ما به کادر قضائی نیست و گاهی ٢,٥ تا سه برابر این نیاز احساس می‌شود، اظهار کرد: جذب نیروی اداری با فرایند جذب نیروی اداری در کل دولت همسان است، اما درباره کادر قضائی فرایند جذب مخصوص قوه قضائیه است. امینی با بیان اینکه سالانه به طور متوسط ٢٠٠ قاضی از دستگاه قضا خارج می‌شوند که دلایل آن بازنشستگی، بازخرید یا استعفاست، افزود: درحال‌حاضر به دلیل ضرورت با چنین درخواست‌هایی به‌راحتی موافقت نمی‌کنیم؛ اما خروج این مقدار از مجموعه هزار نفر قاضی، طبیعی است.

سالانه ۲۰۰ قاضی از دستگاه قضا خارج می‌شوند و با توجه به اینکه با کمبود نیرو مواجه هستیم، درباره استعفا یا بازخرید قضات، سختگیری بیشتری داریم.

وی با اشاره به اینکه در برنامه پنج‌ساله، پیش‌بینی‌ شده است دستگاه قضا بتواند سالانه ١٠ درصد نیروی اداری جذب کند، بیان کرد: سال گذشته بیش از دو هزار نیروی اداری برابر مجوز کلی این برنامه در آزمون شرکت کردند و پذیرفته شدند؛ اما شرایط مالی دولت اجازه استخدام این افراد را نداد. معاون منابع انسانی قوه قضائیه در ادامه اضافه کرد: همچنین هزارو ٧٠٠ نفر به عنوان کادر خدماتی منتظر استخدام هستند و تنها مانع در این مسیر، موضوع اعتبارات است که امیدواریم با توجه به خالی‌بودن ٥٠ درصد از پست‌های اداری، سال آینده اعتبارات جذب این نیروها تأمین شود.

امینی درباره تأمین قاضی در شوراهای حل اختلاف گفت: بر اساس قانون در این شوراها افرادی برای همیاری حضور دارند و قرار نیست آنها را پر از کادر اداری کنیم؛ اما شوراها نیاز دارند تصمیمات‌شان به رؤیت قاضی برسد.وی افزود: قبول داریم قاضی دارای اشراف به وضعیت شوراهای حل اختلاف، به اندازه کافی نداریم؛ اما سال گذشته ٦٠ قاضی را در اختیار شوراها گذاشتیم تا باعث افزایش دانش حقوقی و کیفی‌شدن کار شوند. امسال نیز صد نفر را با ابلاغ قضائی در اختیار شوراها قرار خواهیم داد.

معاون منابع انسانی قوه قضائیه درباره جذب نخبگان در دستگاه قضا گفت: متوسط جذب ما از مقاطع کارشناسی‌ارشد است و در سال گذشته ٩٠ نفر افراد دارای تحصیلات دکترا و دانشجویان این مقطع را جذب کردیم. درحال‌حاضر گرایش افراد دارای تحصیلات بالا برای جذب در دستگاه قضا رو به افزایش است.وی همچنین درباره وجود ملاک سیاسی برای جذب قضات گفت: در‌این‌زمینه ملاک سیاسی وجود ندارد؛ اما استخدام قضات در دستگاه قضا سیستم گزینشی خود را دارد و نیازمند صلاحیت‌های خاص روانی عقیدتی، ‌علمی و مهارتی است.امینی همچنین درباره جذب قضات در مناطق محروم گفت: معمولا این افراد حقوق بالاتری می‌گیرند و درباره حقوق و مزایای آنها، تسهیلاتی در نظر گرفته می‌شود؛ اما در زمینه شرایط و صلاحیت استخدام این افراد تفاوت خاصی وجود ندارد.*شرق.

آیا استخدام قاضی زن منع قانونی دارد!؟

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here