به به؛ چه بودجه ای! همگی خسته نباشید! بودجه سیاسی یا سیاست‌های بودجه!

پاراف بدهی دولت به تأمین اجتماعی ، تاخیر در پرداخت معوقات بازنشستگان : پرداخت مستمری بازنشستگان تأمین اجتماعی به تأخیر افتاده است. تأخیری که بخشی از آن به‌خاطر تغییر سیستم پرداخت مستمری است و بخشی دیگر ریشه در کمبود نقدینگی در این سازمان دارد. کمبود نقدینگی سازمان هم متأثر از کمبود منابع دولت است، دولتی که بدهی‌اش به تأمین اجتماعی به حدود ٩٠ هزار میلیارد تومان رسیده است و اراده‌ای برای پرداختش ندارد.
مستمری ماهیانه که تأمین اجتماعی پرداخت می‌کند حدود سه هزار و ۶٠٠ میلیارد تومان است. ۳۹میلیون‌و ۶۰۵ هزارو۵۱۴ نفر از جمعیت کشور مستمری‌بگیر این سازمان هستند. بودجه سالانه تأمین اجتماعی بیش از ۵٨ هزار میلیارد تومان است که حدود یک‌چهارم کل بودجه عمومی دولت است. حال آنکه تأمین اجتماعی حتی یک‌ریال هم از محل بودجه عمومی دولت دریافتی ندارد و منابعش از طریق دریافت حق بیمه به عنوان مهم‌ترین محل تأمین منابع تأمین می‌شود. حق بیمه دریافتی در ماه به حدود سه هزار میلیارد تومان می‌رسد که سالانه ٣۶ هزار میلیارد تومان سود و مابقی‌اش از طریق دریافت سود شرکت‌ها که در بهترین حالت به پنج هزار میلیارد تومان در سال می‌رسد تأمین می‌شود. به‌این‌ترتیب سالانه تأمین اجتماعی ۴١ هزار میلیارد تومان دریافتی دارد و ۴٣هزارو ٢٠٠ میلیارد تومان پرداختی و این به معنی کمبود سالانه دوهزارو ٢٠٠ میلیارد تومان است. این در حالی است که دولت دیون سالانه ١۵ هزار میلیارد تومانی‌اش را پرداخت نمی‌کند و بدهی که تا سال ٩٢، ۶٣ هزار میلیارد تومان بود، به مرز ٩٠ هزار میلیارد تومان رسیده است. منابعی از دولت تزریق نمی‌شود و این بدهی سال به سال افزایش می‌یابد.
هفته گذشته مدیرکل مستمری‌های سازمان تأمین اجتماعی اعلام کرد:
« اردیبهشت مصوبه افزایش حقوق آمد که فیش‌ها صادر شده بود و به همین دلیل در فیش اولیه افزایش مزایا نیامده است اما در فیش جداگانه‌ای مابه‌التفاوت اعمال و مجددا صادر شد.» بازنشستگان اما دریافت چنین فیشی را تکذیب می‌کردند. در آخرین خبر مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی قبل از تعطیلات هفته گذشته اعلام کرد: «در حال حاضر تنها بدهی سازمان به مستمری‌بگیران عزیز، مابه‌التفاوت افزایش حقوق فروردین آنهاست که با تجهیز منابع انجام شده، پرداخت آن را از اواخر خردادماه آغاز خواهیم کرد.» به این ترتیب سیدتقی نوربخش تلویحا تأخیر در پرداخت این بدهی که قرار بود با شروع خرداد پرداخت شود را تأیید کرد. اما چرا این تأخیر‌ها هر چند وقت یک‌بار تکرار می‌شود؟

دست در جیب کارگران
سازمان تأمین اجتماعی سال‌هاست به حیاط خلوت دولت‌ها تبدیل شده، دولت‌ها هر وقت با کمبود بودجه روبه‌رو می‌شوند، بدون درنگ از منابع سازمان تأمین اجتماعی برداشت می‌کنند. بازنشستگان یک عمر حق بیمه پرداخت کرده‌اند تا در دوران سالمندی و از کار افتادگی از مزایای آن برخوردار شوند و سربار فرزندان نباشند. چندی قبل نایب‌رئیس هیأت‌مدیره سازمان تأمین اجتماعی بدهی‌های دولت به این سازمان را موجب بروز بحران نقدینگی و اجبار این سازمان به فروش سهام و ذخایر یا اخذ تسهیلات دانست.

علی حیدری استقراض دولت‌ها از تأمین اجتماعی به جای بانک مرکزی را به‌معنای دست در جیب کارگران بردن دانست و گفت: «با وجود اینکه مجلس، رسانه‌ها، افکار عمومی و حتی اقتصاددانان استقراض دولت‌ها از بانک مرکزی را رصد می‌کنند و روی آن حساسیت دارند، ولی متأسفانه درخصوص استقراض دولت‌ها از سازمان تأمین اجتماعی حساسیت نشان نمی‌دهند.»

این گلایه‌ها در حالی است که تعداد زیادی از نمایندگان مجلس نیز معتقدند که کلید حل مشکلات این سازمان پرداخت بدهی‌ها از سوی دولت است. در یک نمونه تیر‌ماه گذشته حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد نایب‌رئیس مجلس گفته بود:«متأسفانه میزان بدهی دولت بابت تکالیف صادره و تعهدات بیش از ۶۰هزار میلیارد تومان است و به‌طور حتم اگر این بدهی پرداخت شود، سازمان در جایگاه فاخری از ارائه خدمات قرار خواهد گرفت.»

بدهی۹۰هزار میلیارد تومانی دولت
بدهی‌های کلان کارفرمایان و در راس آنها دولت به سازمان تأمین اجتماعی موجب شده تا این سازمان در انجام ماموریت‌ها و تعهدات خود به بازنشستگان با مشکلاتی روبه‌رو شود. عضو اصلی هیأت مدیره کانون عالی انجمن‌های صنفی کارفرمایی ایران هفته گذشته در این‌باره به فارس گفته‌بود: دولت ۹۰هزار میلیارد تومان به سازمان تأمین اجتماعی بدهکار است و باید این بدهی را به تأمین اجتماعی بپردازد.

حمیدرضا سیفی با بیان اینکه تأمین اجتماعی با پوشش ۵۳درصدی جمعیت کشور بزرگ‌ترین صندوق بیمه‌ای کشور است، سرمایه این صندوق را سهمی برای کارفرما و کارگر و مصداق حق‌الناس دانست.

آنطور که اخیرا مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی اعلام کرده، حقوق ماهانه مستمری‌بگیران بالغ بر ۲هزار و ۸۰۰میلیارد تومان است.

هر چند سیدتقی نوربخش ضمن انتقاد از تخریب‌ها علیه این سازمان، وعده داده که خدمت‌رسانی بدون یک روز وقفه تداوم داشته باشد، اما نمی‌توان ارتباط بدهی‌های دولتی به این سازمان و تأخیر در پرداخت مطالبات بیمه‌شدگان آن یا روی زمین ماندن طرح‌هایی مانند یکسان‌سازی‌ حقوق بازنشستگان را نادیده گرفت. همه اینها در شرایطی است که به گفته معاون فرهنگی و اجتماعی تأمین اجتماعی ۸۵درصد از ۴۰میلیون نفر جمعیت مخاطب این سازمان کف درآمدی جامعه را دارند.

به این مطلب امتیاز دهید

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.