آیا نوبت مدیریت به دهه شصتی ها می رسد؟

حالا دیگر نوبت جوان‌هاست. این جمله‌ای است که در بعضی مقاطع تاریخی به واسطه عملکرد مطلوب از سوی جوان‌ها به یک مطالبه عمومی تبدیل شده است و به تبع آن مسیر ورود جوان‌ترها به لایه‌های تصمیم‌گیرنده و بخش‌های مدیریتی باز شده است.

اتفاقی که حالا هم دوباره در نیمه دوم دهه ۹۰ رنگ اجرایی شدن گرفته و جمله «حالا نوبت جوان‌هاست» به یک مطالبه عمومی تبدیل شده است. به دنبال آن هم جوانگرایی به یک شیوه و مشی در بعضی دستگاه‌ها و ساختارهای مدیریتی بدل شد. این رویه البته هنوز در بعضی ساختارها و دستگاه‌ها پررنگ‌تر و در بعضی دیگر کمرنگ‌تر است.

به گزارش هم‌رده به نقل از جام جم،  حالا دهه شصتی‌ها با جسارت مثال‌زدنی‌شان و با اعتماد به نفسی که شاید برآمده از کنش و واکنش‌های اجتماعی باشد، چنان خود را اثبات کرده‌اند که دیگر نمی‌شود بسادگی از آنها گذشت.

تجربه مدیریت جوانان در جمهوری اسلامی به نخستین سال‌های استقرار این نظام باز‌می‌گردد. زمانی که کشور مورد هجوم همه جانبه نظامی قرار گرفت. کشور با ورود جوانان به عرصه نظامی و در دست گرفتن فرماندهی تیپ‌ها و لشکرهای مردمی توسط آنان، توانست ضمن حفظ تمامیت ارضی خود ضربات سنگینی نیز به ارتش قدرتمند عراق وارد کند.

متوسلیان، باکری، وزوایی، همت، زین الدین، صیاد شیرازی و… با استفاده از توان جوانان و البته هوش و درایت بالا موفق به ارائه الگویی از مدیریت جوانان شدند که تا امروز نیز پشتوانه محکمی برای اعتماد به این قشر است.

دهه ۶۰ دهه عجیبی است. دهه‌ای که شاید حماسی‌‌ترین روزهای این آب و خاک در آن مقطع توسط فرماندهان جوانی شکل گرفت که شهامت و هوشمندی و نگاه انسانی آنها باعث شد تا ایران در یکی از سخت‌‌ترین نبردهای تاریخ خود، حتی یک وجب از خاکش را از دست ندهد. دهه‌ای که اعتماد باتجربه‌ها و مسن‌ترها به جوانان و استفاده از آنها در جایگاه تصمیم‌گیری و تصمیم سازی باعث شکوهمند‌‌ترین اتفاق‌ها شد؛ اعتماد به جوان‌هایی که شاید آنها هم ویژگی دهه شصتی‌های این مقطع را داشتند.

حالا دوباره بعد از مدتی دور ماندن جوان‌ها و جلو رفتن امور با نیروی باتجربه اما پا به سن گذاشته، نوبت دهه شصتی‌ها و اعتماد به آنها رسیده است.

دلایل اهمیت به جوانان

 جوان در قاموس انقلاب، برنامه‌ریزی‌های فرهنگی و اجتماعی و چشم‌انداز کشور جایگاه بسیار مهمی دارد. اهمیت جوانان به چند دلیل است: جوانان در پیروزی و ظهور انقلاب اسلامی، تداوم ارزش‌ها و صیانت از آرمان‌های جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های متفاوت نقش پررنگی داشته‌اند. در فرمایشات حضرت امام (ره) و بیانات رهبر معظم انقلاب بر جایگاه و نقش‌آفرینی جوانان همواره تاکید شده است.

همچنین از نظر جامعه‌شناسان و جمعیت‌شناسان، کشور ما در دوره پنجره جمعیتی قرار دارد و این یعنی داشتن فرصت‌های فرهنگی و اجتماعی. بنابراین زمان مغتنمی است که هم به مسائل جوانان توجه و هم از نیرو و ظرفیت جوانان برای ساختن آینده جمهوری اسلامی ایران و ظهور اثربخش در عرصه‌های ملی و بین‌المللی استفاده شود.

بر اساس فرمایشات رهبری، همه مسئولان باید توجه لازم را به جوانان داشته باشند و مسائل این قشر را به معنای کامل درک کنند و از ظرفیت بی‌بدیل جوانان بهره‌مند شوند. از نظر ایشان، نیاز عمده جوانان هویت است.

لزوم مقابله با دیدگاه جوان هراسی

جهانگیری معاون اول رئیس جمهور امروز شنیه ۸ اردیبهشت سال ۹۷ در بخشی از سخنان خود جوانان را فرصتی استثنایی و مهم برای کشور دانسته و گفته است: «متاسفانه دیدگاه جوان هراسی نیز وجود دارد و این دیدگاه تلاش می‌کند القا کند که اگر جوانان بر سر کار بیایند و کنترل و محدود نشوند با آسیب‌هایی مواجه خواهیم شد. ما باید در مقابل این دیدگاه با استدلال و منطق، با صدای بلند اعلام کنیم که مهمترین فرصتی که امروز در اختیار کشور قرار دارد و می‌تواند آینده ایران را تضمین کند همین نسل جوان است.»

بر اساس این گزارش به نقل از تسنیم، یکی دیگر از نقدهایی که برخی نمایندگان مجلس درباره عدم بکار گیری نیروی جوان در دولت داشتند موضوع اصرار دولت برای استفاده از نیروهای بازنشسته در برخی وزارتخانه‌ها بوده است که همین مسئله را باید عامل مهم و بزرگی در جوان‌هراسی در جامعه دانست.

از این رو کارشناسان معتقدند دولت باید ابتدا خود را در این موضوع که چرا به نیروی جوان در کابینه و دستگاه‌های زیرمجموعه خود کمتر اعتماد کرده، پاسخ دهد و سپس در مقام مطالبه‌گری پس بیاید.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود در بین جوانان گفته است: البته راه اصلاح سخت و دشوار است و با عصبانیت، تندخویی، بداخلاقی و متهم کردن دیگران نمی‌توان اصلاحات انجام داد چرا که اصلاحات نیازمند مداومت، صبوری، استقامت و تدبیر و عقل است.

معاون اول رئیس‌جهور در حالی خواستار دوری از تندخویی شده که اخیر انتقادهای زیادی در بین افکار عمومی نسبت به ادبیات رئیس‌جمهور در برخورد با منتقدان صورت گرفته است. رئیس‌جمهور از همان سال ۹۲ از واژگانی جون، به جهنم، بزدل،‌ لرزان،‌ ترسو، در برخورد با منتقدان استافده کرده است و اخیرا نیز ذستگاه‌های نظلارتی را ناقص‌العقل توصیف کرده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.