دانلود کلیه قوانین و مقررات مرتبط با ممنوعیت خرید کالای خارجی

0
کالای خارجی
کالای خارجی

پاراف دانلود کلیه قوانین و مقررات مرتبط با ممنوعیت خرید کالای خارجی : طی سالهای اخیر رهبر معظم انقلاب بارها بر ضرورت توجه به تولیدات داخلی و لزوم حمایت قوه از این موضوع تاکید کرده اند و به همین خاطر یکی از برنامه های مهم دولت ها در سالهای گذشته، ایجاد محدویت ها و ممنوعیت های مختلف برای عدم خرید محصولات خارجی دارای تولید مشابه است.

دانلود کلیه قوانین و مقررات مرتبط با ممنوعیت خرید کالای خارجی

در این مجموعه مصوبه شماره ۲۶۷۲۵/ت۴۸۴۶۲ هـ مورخ ۹۳.۰۳.۱۱ و تصویب نامه شماره ۶۳۶۱۳/ ت ۵۱۹۶۶ هـ مورخ ۹۴.۰۵.۱۹ و تصویب نامه شماره ۱۹۳۵۶۷/ت۴۳۶۸۲ک مورخ ۸۸/۱۰/۱ هیئت وزیران ، قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات و اصلاح ماده ۱۰۴ قانون مالیات های مستقیم و …. قرار گرفته است.

با گذشت چند سال، ضرورت به روزرسانی این مصوبه احساس می شد و بر این اساس، دولت یازدهم در یکی از جلسات سال جدید خود به ریاست حجت الاسلام روحانی، به منظور حمایت از تولید داخلی هیأت وزیران فهرست ممنوعیت خرید کالاهای خارجی که دارای مشابه تولید داخلی هستند را مورد تصویب قرار داد. خبر این اقدام مهم کابینه، همان زمان توسط پایگاه اطلاع رسانی دولت منتشر شد اما دیگر خبری از جزئیات این مصوبه مهم و شرایط آن نشد.

اما بر اساس تصمیمات متخذه توسط هیئت دولت توسط اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور به دستگاههای مختلف دولتی و سازمان صدا و سیما ابلاغ شده ، مقرر شده ضمن ممنوعیت خرید کالاهای خارجی دارای تولید مشابه داخلی طبق فهرست پیوست این مصوبه، ذی حسابان دستگاههای اجرایی از پرداخت اعتبار خرید کالاهای یاد شده خودداری کنند.

همچنین در حالی که مصوبه سال ۹۰ دولت دهم، تصویب موارد استثنا برای واردات اقلام مذکور را منوط به مجوز هیئت دولت کرده بود، کابینه یازدهم تصویب کرده است که هرگونه تغییر در فهرست یاد شده در کارگروهی با مسئولیت وزارت صنعت و عضویت وزارتخانه های نفت، نیرو، دفاع، بهداشت، جهادکشاورزی و دستگاه ذی ربط و سپس تصویب وزرای عضو کمیسیون اقتصاد لازم الاجرا خواهد بود.

همچنین مصوبه دولت تاکید می کند که تبلیغ کالاهای خارجی در رسانه هایی که از بودجه عمومی استفاده می کنند، جز در موارد مصرح قانونی ممنوع است و در صورت ابهام در تشخیص کالاهای موضوع بند ۱، نظر وزارت صنعت ملاک عمل خواهد بود

هیات وزیران براساس مصوبه شماره ۲۶۷۲۵/ت۴۸۴۶۲ هـ مورخ ۹۳.۰۳.۱۱، خرید کالاهای خارجی (اعم ازکالای ساخته شده، قطعات، ملزومات، تجهیزات وغیره تحت هرعنوان) دارای تولید مشابه داخلی مندرج در لیست منضم به تصویب نامه مذکور را که مشتمل بر۱۸۳ قلم کالا می باشد، توسط دستگاه های دولتی وسایر دستگاه ها، نهادها و…که به نحوی از بودجه عمومی یا دولتی استفاده می کنند، ممنوع و تصریح کرده است که در صورت انجام هزینه از محل وجوه دریافتی از بودجه عمومی یا دولتی بابت خرید این نوع کالاها به صورت مستقیم یا از طریق پیمانکاران تملک دارایی های سرمایه ای، ذی حسابان دستگاههای اجرایی یا عناوین مشابه مکلفند از پرداخت اعتبار خرید کالاهای یاد شده به صورت مستقیم یا اسناد مندرج درصورت وضعیت های ارسالی از سوی پیمانکاران خودداری کنند.

همچنین هیات وزیران مجدداً طی تصویب نامه شماره ۶۳۶۱۳/ ت ۵۱۹۶۶ هـ مورخ ۹۴.۰۵.۱۹، فهرست تکمیلی از بالغ بر ۱۸۱ مورد کالاهای خارجی دارای تولید مشابه داخلی که ممنوعیت مصرف در دستگاه های دولتی دارند را ابلاغ کرد. نسخه ای از بخشنامه وزیر کشور جهت ابلاغ موضوع به روسای سازمان امور اقتصادی و دارائی استانهای سراسر کشور در اختیار طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارائی قرار گرفته است.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید