1. هم‌رده
 2. مالی اقتصادی
 3. بانک و بیمه
 4. آیا تسویه زودهنگام وام و تسهیلات به صرفه است؟

آیا تسویه زودهنگام وام و تسهیلات به صرفه است؟

بانک و بیمه
وام و تسهیلات

با توجه به فرمولی که بانکها در روند تقسیط و دریافت اقساط وام های دریافتی به کار می بندند، تسویه وام و تسهیلات زودتر از موعد تنها در ابتدای اقساط پرداختی قابل توجیه است.

در صورتیکه تعداد قابل توجهی از اقساط وام دریافتی را پرداخت نموده اید، تسویه پیش از موعد اصلا به نفع شما نیست.

بانک ها و موسسات اعتباری با تصفیه زودهنگام تسهیلات به نفع خود و به ضرر مشتریان کار می کنند!

معمولا در بسیاری از موارد مشتریان بانک ها و موسسات اعتباری تسهیلات و وام خود را پیش از موعد تسویه می‌کنند.

این تسویه زودهنگام بنا به دلایل مختلفی از جمله دریافت تسهیلات جدید، آزاد سازی سند در رهن بانک، آزاد کردن چک ضمانت و چندین دلیل دیگر می تواند باشد.

اما خوب است بدانید که تسویه پیش از موعد تسهیلات تا حدود بسیار زیادی به ضرر مشتریان و به نفع بانک ها و موسسات اعتباری است.

شبکه بانکی با ابداع فرمولی عجیب و غریب در هنگام تسویه تسهیلات تنها مبلغ کمی به مشتری تخفیف می‌دهد.

بسیاری از مشتریان دریافت کننده تسهیلات از محاسبات وام ها و جمع مبالغ اصل و سود تسهیلات اطلاع چندانی ندارند.

بانک‌ها این‌گونه عمل می‌کنند که معمولاً در نخستین اقساطی که مشتری پرداخت می کند سود خود را برداشت می‌کنند و برای تسویه پیش از موعد دیگر سودی باقی نمی گذارند.

به عنوان مثال تصور کنید ۱۰ میلیون تومان تسهیلات با اقساط یک میلیون تومانی دریافت کرده اید.

محاسبات شبکه بانکی اینگونه عمل می کند که مثلا برای برای اولین قسط یک میلیون تومانی مشتری تنها ۳۰۰ هزار تومان به عنوان اصل مبلغ تسهیلات برداشت می شود و ۷۰۰ هزار تومان دیگر به عنوان سود تسهیلات از مشتری اخذ می‌کند.

این پرداخت ها به صورت تصاعدی ادامه پیدا می کند، یعنی در قسط دوم ۶۰۰ هزار تومان از سود قسط سوم ۵۵۰ هزار تومان از سود و بهمین ترتیب تا پرداخت قسط آخر که ممکن است تنها ۱۰۰ هزار تومان پرداختی سود باشد و ۹۰۰ هزار تومان دیگر اصل مبلغ تسهیلات باشد.

حال اگر مشتری در سه یا چهار ماه پایانی بخواهد وام فوق را تسویه کند بانک مبلغ کمی از سود را به مشتری تخفیف می‌دهد و این سوءاستفاده بانک‌ها و موسسات اعتباری از مشتریان می‌گذارند و مشتریان نیز تا حد زیادی از آن ناآگاه اند.

بنابراین اگر اقساط زیادی پرداخت کرده اید، به همین مسیر ادامه داده تا وام خود را در موعد مقرر تسویه نمایید.

مطالب پیشنهادی:

3 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • واقعا این فزمول محاسبه بانک ها برای تسویه وام زود تر از موعد خیلی نامردمی است

  پاسخ
 • با سلام…بنده سال 96 از مهراقتصاد 100 تومن وام گرفتم با اقساط 58 ماهه سود 18 درصد که تقریبا باید 150تومن برگردونم.البته اینم بگم که من با 100 تومن یه خونه 160 تومنی گرفتم و الان با اوضاع بازار نمی گم سود کردم(چون ما مردم بدبخت شدیم ) ولی خداروشکر خونه دار شدم . یه 206 دارم که حدودا 50 تومن پولشه که داره یواش یواش میفته تو خرج و 10 تومنم خودم دارم که میشه 60 تومن.
  18 قسط وامم رو پرداخت کردم که هر کدام مبلغش 2600 هستش و 40 ماه باقی مونده. (البته 6تومن حقوق ام هستش و حدودا در کل 3800 قسط میدم که 1200 این مقدار تا اخر سال تسویه میشه.البته زندگی تاهلی رو هم در نظر بگیرید که با 2200 واقعا سخت میشه زندگی )حال با اوضاع الان درصدد هستم در شرکت دیگه ای مشغول بشم یا مهاجرت کنم اما اقساط سنگین من رو مجبور کرده با هرشرایطی که کارفرمای فعلیم میگه کار کنم و نتونم رو مبلغ درخواستی خودم مانور بدم و به این دلیل ترس از تغییر شرکت دارم.
  اینم میدونم که سیستم وام دهی بانک ها چطوره و همون سال اول تقریبا درصد زیادی از سودش رو برمیداره. با این اوضاع مدیر بانک گفته اگه 80 تومن همین الان بدم، 26 تومن بهم تخفیف داده میشه.حالا تقریبا میتونم از دوستانم 20 تومن (ازچندنفر) بگیرم و تا اخر سال به جای پرداخت قسط ،به این افراد پولشونو خرد خرد پرداخت کنم و باهاشون تسویه کنم.
  هونطور که بالا گفتم 60تومن داشتم و با این 20 تومن 80 اوکی میشه.
  منتها چیزی که هست، دیگه بعد از این اتفاق 1 سالی توان خرید ماشین بصورت نقد رو ندارم. و بی ماشینم. که ماشینمم خب دیگه افتاده تو خرج جدیدا.
  حالا اگه این کار رو انجام بدم به نفعم هستش یا به ضررم.
  باتشکر از شما
  ببخشید که سرتون رو درد اوردم.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست