ابهام در آزمون استخدامی آموزش و پرورش!

0

پاراف ابهام در آزمون استخدامی آموزش و پرورش! :محمدباقر نوبخت، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با اظهار بی‌اطلاعی ازجزئیات آزمون استخدامی آموزش وپرورش گفت: به وزارت آموزش و پرورش خواهم گفت زودتر جدول سهمیه، رشته و منابع را به سازمان مدیریت ارائه دهند. وی افزود، این وزارتخانه مجوز استخدام را دریافت کرده است، اما بنده اطلاع دقیقی از جزئیات آن ندارم.

وی در پاسخ به این پرسش که قرار بود آموزش و پرورش جدول سهمیه، رشته و منابع را به سازمان مدیریت ارائه دهد، تصریح کرد: بنده به آنان خواهم گفت زودتر این اقدام را انجام دهند.

18 اسفند سال پیش محمد بطحایی، معاون توسعه، مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش با جدیت و البته قاطعیت از برگزاری این آزمون خبر داد که مقدماتش فراهم شده و کارها آنچنان روی روال است که اطلاعیه آزمون تا یک ماه دیگر (18 فروردین) صادر می‌شود. این خبر برای مشتاقان استخدام در آموزش و پرورش کافی بود تا دستی بجنبانند، به خود آیند و صدالبته شب عیدی پرامید را سپری کنند، اما 18 فروردین که رسید از اطلاعیه استخدام خبری نشد و خیلی از متقاضیانی که گمان می‌کردند یکی از 5000 نیروی استخدامی هستند، روی ریل دلواپسی و پرس و جو افتادند. شش روز پس از این اما علی‌اصغر فانی، وزیر در حاشیه یک همایش، آبی بر این آتش ریخت با بیان این جمله که مجوز شفاهی استخدام صادر شده، ولی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی باید مجوز کتبی صادر کند. به این ترتیب یک بار دیگر امید در جامعه هدف جوانه زد و جهتگیری خبرها به سمت کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش (حدود 40 هزار نیرو، برای توضیح ضرورت استخدام) رفت و این که نیاز این وزارتخانه عریض و طویل بیشتر به نیروهای مرد بویژه در دوره ابتدایی و متوسطه است. در این میان با این که سهم هر استان در استخدام‌ها به طور رسمی اعلام نشده بود، اما خبری از سهم یک درصدی ایلام و این که بیشترین سهمیه از آن سیستان و بلوچستان است (خبر وزیر) منتشر شد که بازتاب گسترده‌ای نداشت.

وضع تا چند روز همین گونه پیش رفت تا هشتم اردیبهشت که خبر صدور مجوز کتبی استخدام 5000 نیرو علنی شد، بعد خبر رسید که استخدام‌ها بزودی انجام می‌شود و حق‌التدریسی‌ها هم می‌توانند در آزمون شرکت کنند و بار دیگر رسانه‌ای شد که مرداد آزمون برگزار می‌شود و همه این خبرها در کمتر از یک هفته به گوش رسید.

دو روز پس از اعلام ماه مرداد برای زمان برگزاری آزمون یعنی روز پانزدهم اردیبهشت مسئولان وزارتخانه از آماده شدن جداول آزمون استخدامی خبر دادند؛ خبری که قطعیت استخدام‌ها را جدی می‌کرد و تکاپوها را بیشتر. بیشترین تکاپو در این برهه را سودجویان کردند؛ کسانی که خبر استخدام را در بوق و کرنا کرده و از مردم ساده‌دل منتظر استخدام در ازای فروش سوالات امتحانی یا ثبت‌نام برای استخدام، پول می‌گرفتند که البته اطلاعیه‌ای رسمی از سوی وزارتخانه مبنی بر جعلی بودن این ثبت‌نام‌ها و سوالات، بازار سودجویان را کساد کرد.

بعد از این تاریخ، اما وضع در همین شرایط بیم و امید پیش رفت و مثل یک استخوان مانده لای زخم ماند تا این‌که در روز بیست و هفتم دو خبر مهم منتشر شد؛ یکی این‌که تهران از استخدام نیرو هیچ سهمی ندارد و دیگری این‌که منابع آزمون تا هفته بعد اعلام خواهد شد.

گرچه سوم خرداد خبر رسید جزئیات آزمون استخدامی تا قبل از شهریور اعلام می‌شود و چند روز بعد گفته شد دستورالعمل استخدام در تیرماه به اطلاع مردم می‌رسد، ولی این امروز و فردا شدن‌ها حنای این اخبار را حسابی بی‌رنگ کرد تا جایی که این وضع در روز هشتم خرداد به اوج رسید و علی‌اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش را به واکنشی غیرمنتظره واداشت، او که همه خبرهای گذشته استخدام را رد کرد و آنها را بی‌اعتبار خواند.

از آن تاریخ، روز از نو شد و روزی از نو آن هم در بستری از بی‌اعتمادی به اظهارات مسئولان تا جایی که خبر یازدهم خرداد مبنی بر آماده شدن جدول توزیع رشته‌های آزمون و ضوابط استخدام کسی را ذوق‌زده نکرد و این خبر که می‌گفت اطلاعیه برگزاری آزمون تا دو هفته آینده منتشر می‌شود، کسی را به‌وجد نیاورد. نوزدهم خرداد نیز که بار دیگر تابستان به عنوان زمان برگزاری آزمون معرفی شد واکنش خارق‌العاده‌ای در جمعیت هدف ایجاد نکرد که این نشان می‌داد اخبار ضدونقیض، فعالیت‌های ناهماهنگ و اطلاع‌رسانی‌های بی‌پشتوانه قادر است تا چه حد اعتماد افکار عمومی را تخریب کند.

مروری بر اخبار مرتبط با این استخدام:

 

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here