عدالت آموزشی، آموزش و پرورش،ماده ٧٨ مالیاتی و دولت یازدهم

0
عدالت آموزشی، آموزش و پرورش،ماده ٧٨ مالیاتی و دولت یازدهم
عدالت آموزشی، آموزش و پرورش،ماده ٧٨ مالیاتی و دولت یازدهم

پاراف عدالت آموزشی، آموزش و پرورش،ماده ٧٨ مالیاتی و دولت یازدهم : از یکی، دو سال پیش و با برگزاری دو همایش درباره عدالت آموزشی در دانشگاه‌های تهران، به نظر می‌رسد میزان توجهات به این امر مهم افزون شده باشد. یکی از نشانه‌های امیدبخش، تصویب و ابلاغ ماده ٧٨ قانون مالیاتی کشور است که در سال گذشته در مجلس شورای اسلامی به تصویب و به تأیید شورای نگهبان رسید و به دولت ابلاغ شد.

هم‌اکنون که مجلس شورای اسلامی به بررسی لایحه بودجه سال ٩۵ کشور ورود کرده است، فرهنگیان کشور از نمایندگان مجلس، انتظار توجه بیشتر به آموزش‌وپرورش و مسئله عدالت آموزشی دارند. خوشبختانه شمار چشمگیری از نمایندگان مجلس، روزگاری خود معلم بوده‌اند و بی‌گمان با منطقه‌های محروم کشور و به‌ویژه مشکلات و کم و کاستی‌های آموزشی آنها از نزدیک آشنا هستند.

در ماده ٧٨ آمده است: «به‌ منظور برقراری عدالت آموزشی و اجرای اصل سی‌ام (٣٠) قانون اساسی و تجهیز کلیه آموزشگاه‌های آموزش‌وپرورش با اولویت مناطق محروم و روستاها، آستان قدس رضوی و آن دسته از مؤسسات و بنگاه‌های اقتصادی زیرمجموعه نیروهای مسلح و ستاد اجرائی فرمان امام و سایر دستگاه‌های اجرائی که تا زمان تصویب این قانون مالیات پرداخت نکرده‌اند، به استثنای مواردی که اذن ولی‌فقیه وجود دارد، موظف به پرداخت مالیات مستقیم و مالیات بر ارزش‌افزوده هستند، منابع حاصله صرفا‌ جهت توسعه عدالت آموزشی در اختیار وزارت آموزش‌وپرورش قرار می‌گیرد تا بر اساس آیین‌نامه‌ای که به این منظور تهیه و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد، هزینه کند».

شاید مهم‌ترین نکته این ماده قانونی، تأکید آن بر پرداخت این مالیات به آموزش‌وپرورش و صرف آن در راستای توسعه عدالت آموزشی باشد. قرار است این هزینه‌ها صرف تأمین هزینه‌های غذایی مدارس شبانه‌روزی، تأمین سرویس رفت‌و‌آمد مناطق محروم و روستایی، توسعه و تقویت فعالیت‌های آموزشی و پرورشی، تعمیر و تجهیز مدارس و بهسازی فضای آموزشی، آموزش ضمن خدمت فرهنگیان و… شود.

عدالت آموزشی، یکی از موضوع‌های مهم جهانی در گستره آموزش‌وپرورش است؛ به‌گونه‌ای که کمتر بحث جدی آموزشی را می‌توان یافت که به این مسئله توجه نکرده باشد. در ایران نیز و از دیرباز تاکنون، در میان سخنان کارگزاران آموزشی و برنامه‌های آموزش‌وپرورش، بحث عدالت آموزشی مطرح بوده است

 نگارنده شش سال در یکی از منطقه‌های محروم مشغول خدمت بوده و از نزدیک دیده‌ام که متأسفانه چه استعدادهای انسانی در این منطقه‌ها از بین می‌روند یا آن‌چنان‌که شایستگی دارند، امکان شکوفایی نمی‌یابند. فرهنگیان همچنین از حسن روحانی، رئیس‌جمهور محترم، انتظار دارند سخنان پیش از انتخابات سال ٩٢ خود را فراموش نکند. آموزگاران از یاد نبرده‌اند که ایشان پیش از انتخابات درباره آموزش‌وپرورش و به‌ویژه عدالت آموزشی چه گفتند.

برای نمونه اینکه: «عدالت در آموزش، رعایت نشده است. نمی‌شود عده‌ای مدارس دولتی بروند که در سال گذشته دیدیم به خاطر آتش‌گرفتن بخاری‌های غیراستانداردش چه بلایی سر عزیزان مردم آمد و عده‌ای مدارسی بروند که شهریه هر سال تحصیلی‌اش بیش از ٢٠ ‌میلیون تومان است و امکانات خاص به دانش‌آموز ارائه می‌شود. آموزش‌وپرورش طبقاتی شده است. مدارس به دو دسته خوب و بد تقسیم شده‌اند و عدالت آموزشی واقعا رعایت نمی‌شود».شرق.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید