زندگی هشت درصد ایرانی ها با درآمد ٢١٠ هزار تومان!

0

پاراف زندگی هشت درصد ایرانی ها با درآمد ٢١٠ هزار تومان! : براساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد هشت درصد مردم ایران با درآمد کمتر از دو دلار در روز زندگی می‌کنند. ایران از میان ٨٢ کشور درحال‌توسعه جهان رتبه ٥٨ را از نظر وضعیت فقر به خود اختصاص داده است.
آمار نشان می‌دهد که جمعیت ایران به ٨٠ میلیون نفر رسیده و هشت درصد آن یعنی شش‌میلیون‌و ٤٠٠ هزار نفر با روزی دو دلار زندگی می‌کنند. دیروز دلار به سه‌هزارو ٥٠٠ تومان رسید. دو دلار، با دلار سه‌هزارو ٥٠٠ تومانی، ٢١٠ هزار تومان در ماه می‌شود. براین‌اساس شش‌میلیون‌و ٤٠٠ هزار نفر در ایران با درآمد ماهانه ٢١٠ هزار تومان زندگی‌ می‌کنند. می‌توان چنین نتیجه گرفت که هشت درصد مردم ایران با فقر نسبی دست‌وپنجه نرم می‌کنند و بدتر از این، کل دو دلار درآمد روزانه خود را به تأمین تمام هزینه‌ها ازجمله مسکن، خوردوخوراک، پوشاک، حمل‌ونقل و… اختصاص می‌دهند.

به این معنی که افراد با این دو دلار باید تمام هزینه‌های خود را پوشش دهند. این گزارش نشان می‌دهد، گستردگی فقر در ایران کمتر از برزیل، اندونزی، چین، الجزایر و برخی کشورهای دیگر است.

برخی کشورها که فقر بیشتری نسبت به ایران دارند عبارتند از برزیل با ١٠,٨ درصد، الجزایر با ٢٣.٦ درصد، هند با ٦٨.٧ درصد، پاکستان با ٦٠.٢ درصد، زامبیا با ٨٦.٦ درصد، چین با ٢٧.٢ درصد، غنا با ٥١.٨ درصد، اندونزی با ٤٣.٣ درصد و تاجیکستان با ٢٧.٧ درصد. ازجمله کشورهایی که فقر کمتری نسبت به ایران دارند نیز می‌توان به آرژانتین با دو درصد، روسیه با دو درصد، ترکیه با ٤.٧ درصد و تایلند با ٤.١ درصد اشاره کرد. بروندی دارای بیشترین گستردگی فقر شناخته شده، به‌طوری‌که ٩٣.٥ درصد مردم این کشور با درآمد کمتر از دو دلار در روز زندگی می‌کنند.

این گزارش برپایه آمار سال ٢٠١٢ تهیه شده و کارشناسان معتقدند با گذشت سه سال به‌طور حتم جایگاه ایران بهبود نیافته و در حالت خوش‌بینانه در سال ٢٠١٥ بدون تغییر نسبت به سال تهیه این گزارش قرار دارد.*شرق.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید