منع دو شغله ها در انتخابات جدید نظام مهندسی و خروج از معضل امضافروشی

0
منع دو شغله ها در انتخابات جدید نظام مهندسی و خروج از معضل امضافروشی
منع دو شغله ها در انتخابات جدید نظام مهندسی و خروج از معضل امضافروشی

پاراف منع دو شغله ها در انتخابات جدید نظام مهندسی و خروج از معضل امضافروشی : عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر تلاش ۶ ماهه برای پاک‌کردن مداخلات غیرحرفه‌ای و خارج از حرفه در نظام مهندسی، تاکید کرد: انحطاط مهندسی به این معناست که به کار با کیفیت و بی کیفیت یک نوع نگاه داشته باشیم.

وی با بیان اینکه اهمیت نظام مهندسی ساختمان از دو منظر حائز اهمیت است، گفت: نخست اینکه ساخت و ساز بزرگترین سرمایه ملی به شمار می‌رود و بیشترین سرمایه‌گذاری را در ایران به خود اختصاص داده است به‌ همین‌خاطر نیز مستقیما با منافع مردم سر و کار دارد. همچنین به لحاظ حرفه‌ای سازمان نظام‌مهندسی ساختمان با بیش از ۳۰۰ هزار عضو بزرگ‌ترین سازمان حرفه‌ای در ایران به شمار می‌رود.

وزیر راه و شهرسازی:  افرادی که در دولت و نهادهای مردمی هستند و باید نقش کنترل داشته باشند در این دوره از انتخابات امکان شرکت نداشتند و اعضای هیات مدیره عمدتا اعضای حرفه ای خواهند بود که این مساله گامی بسیار بزرگ در جهت ارتقای اخلاق مهندسی است تا مهندسان بتوانند با شفافیت کامل عمل کنند.

وزیر راه و شهرسازی در بیان مهمترین ویژگی این دوره از انتخابات گفت: مهمترین ویژگی این دوره از انتخابات بحث تضاد منافع است که تلاش فراوانی در جهت رفع آن انجام شد. تلاش کردیم در این انتخابات افرادی که دارای تضاد منافع هستند یعنی می‌توانند از یک طرف امضا کنند و از طرف دیگر امضای خود را تایید کنند را حذف کنیم.

آخوندی تاکید کرد: در این دوره از انتخابات تلاش کردیم تا تضاد منافع را برطرف کنیم تا مردم بتوانند اطمینان حاصل کنند افرادی که انتخاب می شوند علاوه بر دفاع از منافع مردم و تامین منافع آنان به ارتقای کیفیت خدمات دهی خود نیز توجه دارند.

وی ادامه داد: ارتقای کیفیت مهندسی از این جهت حائز اهمیت است که باعث خوش‌نامی جامعه مهندسان می‌شود اینکه عده‌ای اندک به خاطر منافع شخصی خود ضمن نادیده گرفتن حقوق مردم باعث شوند تا جامعه مهندسی در بین آحاد مردم موقعیت و جایگاه اجتماعی خود را از دست بدهد در این دوره از انتخابات کاهش پیدا کرده است.

آخوندی با اشاره به اینکه عده معدودی تحت عنوان امضافروشی منافع حرفه‌ای جامعه مهندسی را مخدوش کرده‌اند، تاکید کرد: در این دوره با منع حضور افراد دارای تضاد منافع از نامزدی در انتخابات هیات مدیره سازمان های نظام مهندسی ساختمان حرفه مهندسی به جایگاه و کارکرد واقعی خود دست می یابد.

وزیر راه و شهرسازی در پایان بزرگ‌ترین اقدام سال جاری را در انتخابات نظام‌مهندسی ساختمان حذف افراد دارای تضاد منافع عنوان کرد و گفت: مهندسان اکنون می‌دانند که برای ارتقای جایگاه خود باید خدمات خوبی ارایه بدهند نه آنکه به پست‌های دولتی و شبه دولتی وصل شوند.

آخوندی ادامه داد: به همین خاطر در چند ماه گذشته هر جایی که می‌توانست تضاد منافع ایجاد شود و به بیان دیگر یک نفر می‌توانست در دو طرف میز قرار بگیرد را به عنوان بزرگ‌ترین نقض اخلاق نظام مهندسی بر آن موضع‌گیری کردم. هنوز هم و هنوز هم فکر می‌کنم اساسا مهندسان شریف و زحمتکش ایران با این اتفاق می‌توانند وجاهت حرفه‌ای و اجتماعی خود را اعتلا بخشند.

وزیر راه و شهرسازی درباره عقیده جامعه مهندسی که بیکاری را معضل فراگیر این حرفه می دانند اظهار کرد: اصلی‌ترین بحث رقابت است ما باید به این سمت برویم که مهندسان بتوانند خدمت مورد نیاز جامعه را با کیفیت برتر انجام دهند. همچنین باید نظام توزیع کار مهندسی به گونه‌ای باشد تا کار مهندسی باکیفیت از بی‌کیفیت تمیز داده شود؛ اگر به کار و خدمت همه مهندسان به یک گونه نگاه کنیم، انحطاط مهندسی است.

پاسخ دیوان عدالت اداری درباره نامه‌ وزیر راه و شهرسازی مبنی بر ممنوعیت شرکت در انتخابات نظام مهندسی توسط دوشغله ها:
دیوان عدالت اداری در مقابل شکایتی که تقاضای صدور دستور موقت توقف اجرای ابلاغیه وزیر راه و شهرسازی مبنی بر ممنوعیت کارکنان وزارت کشور، وزارت راه و شهرسازی، شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی شهر و روستا در انتخابات پیش روی سازمان‌های نظام مهندسی را داشت، درخواست شاکی را مردود اعلام کرد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here