پیوند روز کارمند با کارمند نمونه ، بهانه توجه به مشکلات و مطالبات کارمندان و کارکنان دولت

همه ساله در هفته دولت روز ۴ شهریور به روز کارمند اختصاص می یابد و در این روز به منظور تجلیل از کارگزاران دولت جمهوری اسلامی و ارج نهادن به خدمت، با تبیین ملاک های انتخاب، کارمندان نمونه به عنوان نمایندگان خیل عظیم کارکنان نظام در اقصی نقاط کشور، انتخاب و مورد تشویق و تقدیر قرار می گیرند. در این بین ذکر چند مورد ضروری به نظر می رسد.

فرآیند انتخاب کارمند نمونه

فرآیند انتخاب کارمند نمونه همچون اکثر فرآیندهای موجود در کشور غیر شفاف و معمولا غیر قابل باور برای سایر کارمندان و همکاران می باشد. از طرفی چارچوب تعیین شده برای انتخاب کارمند نمونه، الزاما بهترین کارمند را به لحاظ کیفی و کمی مشخص نمی کند و البته اعمال سلیقه دستگاههای اجرایی نیز مزید بر علت است.

هدف از انتخاب کارمند نمونه

هدف دولت و دستگاههای اجرایی از انتخاب کارمند نمونه چیست؟ چه تعداد از کارمندهای نمونه انتخاب شده در مسیر ارتقاء شغلی به حق و حقوق خود رسیده اند. آیا در برنامه ها و تصمیمات توسعه ای و مدیریتی قرار داده شده اند؟ اگر واقعا کارمند نمونه بوده اند آیا دولت از ظرفیت آنها استفاده کرده است؟

شرایط انتخاب کارمند نمونه

آیا شرایط دستگاهها به لحاظ حجم فعالیت، حقوق و مزایا، حجم ارباب رجوع، محل کار و فعالیت و دیگر متغیرهای تاثیرگذار در انتخاب کارمند نمونه تاثیر گذار نیست؟ و آیا همه کارمندان از شرایط یکسان برای نمونه شدن بهره مند هستند؟ و آیا دولت و دستگاههای دولتی موقعیت کارمند نمونه شدن را برای همه کارمندان و کارکنان دولت در سراسر کشور فراهم نموده اند؟ البته که منظور ما بخشنامه و مقررات نیست!

کارمند نمونه شدن برای کارمندی که اینروزها درگیر و دار مشکلات متعدد معیشتی و اقتصادی است، اولویت آخر نباشد، اول هم نیست. پرداخت های متفاوت در دستگاههای دولتی، عدم توجه به وضعیت شغلی و مدیریتی، حقوق و دستمزد های ناچیز در مقابل واقعیت های اقتصادی امروز و … برخی از مشکلاتی هستند که کارمندان و کارکنان دولت با ان دست به گریبان هستند.

انتخاب کارمند نمونه در نظام ناکارآمد اداری و ارزیابی عملکرد بیشتر یک شو تبلیغاتی است. چرا که اگر نظام اداری و ارزیابی عملکرد کارآمدی داشتیم، امروز شایسته سالاری و تخصص گرایی هر روز کارمند نمونه ای معرفی می کرد که برای دیدن آن نیازی به شو نبود. کافی بود به عملکردها و اثربخشی ها نگاهی بیاندازیم تا به حجم کارمندان نمونه در هدستگاه پی ببریم.

به این مطلب امتیاز دهید

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.