حقوق کارمندان در کشور های مختلف

2

پاراف گزارش حقوق کارمندان در کشور های مختلف : حقوق : چیزیست که همه چشم به افزایش آن داریم . اما مثل اینکه از رو نمیرود و فیش های حقوقیمان به یک شکل در سال به ما داده میشود . انگار شخصی نشسته و آنها را کپی میکند ! خبری از افزایش حقوق نیست که نیست ! اما به درخواست شما در این مقاله مقایسه میزان حقوق کارمندان کشور های مختلف رو گردآوری کردیم .

حقوق کارمندان دراسترالیا، طبق آمار سازمان همکاری ها و توسعه اقتصادی در سال ۲۰۱۱، حقوق ماهیانه برابر با 6100 (18.6 میلیون با احتساب دلار 3000تومانی)  دلار بوده است. این میزان برای مردم یونان 2300 دلار (6.9 میلیون با احتساب دلار 3000تومانی) و مردم ایتالیا 3100 دلار (9.3میلیون تومان) بوده است.

حقوق کارمندان فرانسوی در سال ۲۰۱۱، 3900 دلار (11.7 میلیون ) حقوق گرفته اند که این میزان برای اسپانیایی ها 3000 دلار (9 میلیون ) و برای سوئیسی ها 7800 دلار (23.2 میلیون ) بوده است.در کشورهای پیشرفته تر اگر بخواهیم بررسی کنیم، آمریکایی ها 4500 دلار (13.5 میلیون تومان) ، انگلیسی ها 4200 دلار (12.5 میلیون تومان) و ژاپنی ها با احتساب قدرت خرید، 2900 دلار (8.7 میلیون تومان) حقوق گرفته اند.سال گذشته بود که معاون اقتصادی معاون اول رئیس جمهور، علی آقامحمدی گفت : بر اساس برآوردها متوسط درآمد سال ۸۹ بالای یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان تعیین شده است ! آماری که این بار نه تنها واکنش کارشناسان بلکه حتی واکنش مردم را به دنبال داشت؛ چرا که متوسط حقوق کارمندان ایرانی اغلب نه تنها از این میزان بلکه از ۱میلیون تومان نیز کمتر است.نکته ای که در محاسبه درآمد متوسط سالیانه ایرانیان کمتر به آن اشاره شده است، محاسبه این درآمد بر اساس متوسط قدرت خرید هر ایرانیاست , که با توجه به نوسانات قیمت دلار متاسفانه شدیداً متزلزل می باشد . در این میان شاید بررسی حقوق و دستمزد در بقیه کشورها جالب توجه باشد چرا که در سیستم آماری این کشورها، علاوه بر محاسبه درآمد سالیانه، میزان درآمد بر اساس قدرت خرید مردم کشور نیز ارائه می شود.

مقایسه ساده کارمندان سوئیسی با کارمندان ایرانی :

هر کارمند سوئیسی ماهیانه حقوقی برابر 7800 دلار حقوق دریافت میکنه . و هر کار مند ایرانی به صورت میانگین حقوق 1 ملیون تومنی رو داره . گوشی اپل یعنی iphone 5s در حال حاضر قیمت 650 دلاری رو داره و در بازار ایران با مبلغ 2.300 هزار تومان به فروش میره . اگه یه کار مند سوئیسی 50 درصد از پولش رو برای خرید این گوشی کنار بگذاره میتونه 6 عدد از این گوشی رو فقط با حقوق یک ماهش تهیه بکنه . اما یک کارمند ایرانی با کنار گذاشتن 50 درصد از کل حقوق یک ماهش برای خرید این گوشی باید به مدت 5 ماه با حقوق پانصد هزار تومان سر بکنه تا بتونه یک عدد گوشی آیفون خریداری بکنه !

یا بهتره به این شکل بگیم که یک کامند سوئیسی معمولا 25 برابر بیشتر از یک کارمند ایرانی حقوق دریافت میکنه .یک کارمند آمریکایی 15 برابر یک ایرانی و یک کارمند ژاپنی 8  برابر یک ایرانی حقوق دریافت میکنه .در رده بندی جهانی بر اساس دلار میانگین حقوق دریافتی کارمندان ایرانی 300 دلار هست . این رقم با کشور های ویتنام – تاجیکستان – چین در یک سطح هست .جا داره تا کارخانجات خارجی برای کاهش هزینه ها کارخانه هاشون رو به ایران بیارن .

صرف این مقاله تنها برای افزایش آگاهی شما بود . ( نه کاهش راندمان کاری شما ) قطعا اگر شما به عنوان یک کارمند وظایف خود را به درستی و به بهترین شکل ممکن انجام دهید باعث افزایش راندمان کل دولت و نتیجه نهایی آن افزایش حقوق خواهد بود .

2 دیدگاه ها

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید