کارمندان زحمت‌کش دولت، مانع کسب و کار!

0
کارمندان زحمت‌کش دولت، مانع کسب و کار!
کارمندان زحمت‌کش دولت، مانع کسب و کار!

پاراف کارمندان زحمت‌کش دولت، مانع کسب و کار! : کارمندان دولتی در ایران در دسته کم کارترین افراد و سخت‌کوش‌ترین‌ها در ایجاد موانع کسب‌وکار به حساب می‌آیند. میزان ساعت مفید کار برای آنها روزانه 24 دقیقه برآورده شده و این درحالی است که کارگران صنعتی با حداقل حقوق روزانه 2 ساعت و 50 دقیقه کار می‌کنند.

برآوردهای موسسات معتبر بین المللی نشان می‌دهد که میزان کار مفید، کارمندان ایرانی کمتر از پاکستان و بسیار کمتر از افغانستان در رتبه سوم از بدترین‌ها جایی می‌گیرد. با این حال دولت یازدهم با 380 هزار میلیارد تومان بدهی‌ معوق به بخش‌خصوصی، صندوق‌های تامین اجتماعی و بانک‌ها و همچنین کاهش 24 درصدی منابع نفتی باید سالیانه 121 هزار میلیارد تومان به این گروه شغلی بپردازد. براساس آنچه مرکز آمار ایران اعلام کرده میزان پرداختی دولت به کارمندان و بازنشستگان بیش از 5 برابر حقوق کارگران است.

دولت در شرایطی این میزان حقوق را به کارمندان خود پرداخت می‌کند که تولید کشور برای عبور از انواع بحران ها در سال 94 به بودجه‌ای کمتر از 100 هزار میلیارد تومان نیاز داشت. برهمین اساس مسعود خوانساری رئیس اتاق تهران در یکی از سخنرانی‌های خود از دولت خواسته‌بود به جای پرداخت این میزان حقوق به فکر تصفیه بدهی پیمانکاران باشد:«بزرگترین رکود 35 سال اخیر را سال جاری شاهد هستیم، اما کماکان مالیات‌ها در این سال به دو برابر افزایش می‌یابد این افزایش مالیات‌ها در این شرایط در واقع تامین حقوق کارمندان دولت از طریق مالیات است که ما باید آن را بپردازیم.

دولت باید فکر کند یکبار هم که شده مثلا به جای اینکه حقوق کارمندانش را منظم پرداخت کند، بدهی پیمانکاران را بدهد. پیمانکاران کشور هم توان پرداخت حقوق به کارمندان و کارگران خود را ندارد ولی چگونه است که میان این دو قشر کارمند یا کارگر اختلاف وجود دارد.» گفته‌های او با واکنش منفی چهره‌های دولتی مواجه شده و حتی مدتی بعد رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی از افزایش حقوق کارمندان دولتی خبر داد:« پاداش خدمت بازنشستگان که در سال ۹۴ صفر بوده است، در لایحه بودجه سال ۹۵، ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده و پیش بینی کرده ایم که اگر بیش از این رقم هم نیاز به پرداخت پاداش باشد از طریق جابه جایی ۱۰ درصدی از محل اعتبارات مبلغی به آن اضافه شود تا به ۵ هزار میلیارد تومان افزایش یابد.

علاوه بر این فوق‌العاده شغل کارکنان دولت برای ایجاد عدالت و جبران مشکلات دریافتی آنان تا 50 درصد افزایش داشته باشد که این موضوع از طرف هیأت وزیران به سازمان مدیرت و برنامه‌ریزی کشور تنفیذ شده است. برای جبران خدمت هم شاهد افزایش 3.2 درصدی هستیم و استفاده از کالا و خدمات هم روند کاهشی دارد، به طوری که استفاده از ملزومات اداری امکان صرفه‌جویی دارند که این موضوع در سطوح دستگاهی اجرایی مورد بررسی قرار گرفته است که علاوه بر این سهم رفاه اجتماعی در بودجه از رقم 28.3 به 33.4 درصد افزایش پیدا کرده است.» این اظهارنظرها در شرایطی صورت می‌گیرد که براساس آخرین آمارهای بانک جهانی رتبه ایران در فضای کسب و کار به عدد 119 رسیده و به طور متوسط 505 روز زمان از سرمایه‌گذاران برای طی مراحل دولتی دریافت انواع مجوز‌های کسب وکار صرف می‌شود.

رتبه ایران در شرایط و مقررات اخذ مجوز ساخت نیز در عدد 172 متوقف مانده و هر کارآفرین برای گذر نامه‌هایش از زیر دست کارمندان «زحمت‌کش» دولتی باید طی 15 مرحله حداقل 97 روز از زمان کاری مفید خود را بسوزاند. همین گروه کارمندان با تلاش‌های شبانه روزی خود موفق شده‌اند، رتبه ایران در سهولت کسب وکار را به عدد 167 از میان 175 کشور دنیا برسانند.

به گزارش پاراف، پس از طی همگی این دوره‌های زمانی تنها طی شش و نیم سال بنگاه اقتصادی فعال در ایران به مرز تعطیلی می‌رسد. فعالان بخش‌خصوصی اعتقاد دارند، بروکراسی اداری و حضور تعداد پرشمار کارمندان دولتی با نگاهی منفی به کارآفرینی موجب شده تا فضای کسب‌وکار در ایران نسبتی با فضای بین المللی نداشته‌باشد. محمد حسین کریمی‌پور عضو سابق هیات نمایندگان اتاق ایران و از چهره‌های شناخته شده بخش‌خصوصی در گفت‌وگویی اعلام کرده بود:«کارمند بیکاری که روزانه بیش از یکساعت اشتغال واقعی ندارد، چه می کند؟ بخشنامه و مقررات و بگیر و ببند تدوین می کند و زندگی و کسب و کار مردم را مشکل می کند. خدای نکرده بخش کوچکی از دولتی ها هم که فاسدند در این آشفته بازار کیسه ها را پر می کنند.»

به گزارش پاراف، دولت در لایحه بودجه سال 95 نیز تغییری در نگرش پرداخت حقوق به بیش از 4 میلیون و 500 هزار کارمند خود ایجاد نکرده‌است.

تعداد حقوق بگیران دستگاه های اجرایی در سال ۱۳۹۳

وزارتخانه ها، موسسات سازمانهای دولتی  ۲۰۳۴۰۰۰ نفر

کارکنان نیروهای انتظامی و نظامی  ۶۰۰۰۰۰ نفر

شرکت های دولتی  ۴۳۶۴۸۸ نفر

نهادهای عمومی و غیردولتی  ۶۰۳۰۰۰ نفر

حقوق حالت اشتغال ایثارگران و مستمری والدین  ۳۱۲۰۰۰ نفر

جمع کل حقوق بگیران دستگاه های اجرایی  ۳۹۸۵۴۸۸ نفر

تعداد حقوق بگیران و مستمری بگیران صندوق های بازنشستگی سال ۱۳۹۳

صندوق های بازنشستگی کشوری   ۸۰ درصد بودجه عمومی   ۱۲۴۷۰۰۰ نفر

صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح   ۹۸ درصد بودجه عمومی    ۶۵۸۰۰۰ نفر

صندوق تامین اجتماعی    صندوق+بودجه عمومی    ۲۳۸۶۰۰۰ نفر

سایر صندوق های بازنشستگی   صندوق+بودجه عمومی   ۲۰۰۰۰۰ نفر

جمع کل تعداد بازنشستگان    ۴۴۹۱۰۰۰ نفر

تعداد دستگاه های اجرایی در کشور

وزارتخانه    ۱۸ عدد

موسسات دولتی   ۹۱۱ عدد

شرکت های دولتی   ۷۷۹ عدد

نهادهای غیردولتی و سازمانهای تحت نظارت رهبری   ۴۲ عدد

موسسات و شرکتهای تحت پوشش نهادهای غیر دولتی   ۵۹۵ عدد

صندوق بازنشستگی  ۲۰ عدد

شهرداری ها   ۱۲۳۶ عدد

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید