پایان تخلفات احمدی نژادی

0
پایان تخلفات احمدی نژادی
پایان تخلفات احمدی نژادی

پاراف پایان تخلفات احمدی نژادی : امین‌حسین رحیمی رئیس دیوان محاسبات کشور دیروز در حاشیه بازدید رئیس دیوان محاسبات اتریش از سامانه الکترونیکی دیوان محاسبات (سنا)، در همین رابطه گفت: با کنترل نحوه هزینه‌کرد دستگاه‌های اجرائی که در سایه تعامل دیوان محاسبات و دولت یازدهم رقم خورده است، تعداد تخلفات دستگاه‌‌های اجرائی کاهش محسوسی داشته است. اگر بیت‌المال در جای خودش هزینه می‌شد، در کشور این‌قدر با مشکل روبه‌رو نبودیم.

سال ٩۴ مجوزی را از مجلس گرفتیم که حسابرسی‌های دولتی به‌روز شود. به همین دلیل برنامه‌های سال ٩۵ دیوان محاسبات معطوف به آن است تا دستگاه‌های اجرائی هر سه ماه یک بار، اطلاعات و داده‌هایشان را به دیوان ارسال کنند و اگر اطلاعاتشان درست بود، گواهی قبولی دریافت کنند و اگر اقداماتشان ایراد داشت، گواهی مشروط دریافت خواهند کرد و ایراداتشان را به آنان گوشزد خواهیم کرد.

وی افزود: اقدامات دیوان محاسبات و تعامل دستگاه‌های دولتی با دیوان، مانع از بروز تخلف در دستگاه‌های اجرائی شده است. دیوان محاسبات در مدت مسئولیت بنده تعامل خوبی با دولت برای پیشگیری از تخلفات داشته است. در دیوان، کمیته‌هایی تحت عنوان کمیته‌های پیشگیری از وقوع تخلفات و تقویت کارآمدی دستگاه‌های اجرائی، وظیفه آموزش و کنترل‌های داخلی دستگاه‌ها را بر عهده دارند. علاوه بر آن سامانه نظامات الکترونیک (سنا) از طریق این کمیته‌ها بر دستگاه‌های اجرائی نظارت می‌کنند. مجموعه‌ این اقدامات تأثیر بسزایی بر کاهش تعداد تخلفات داشته است که با ادامه‌ این روند روزی را شاهد خواهیم بود که جز عده‌ای اندک که عمدا تخلف می‌کنند، دیگر تخلفی در دستگاه‌ها اتفاق نخواهد افتاد.

وی ادامه داد: البته دیوان محاسبات افراد متخلف را همراه با پرونده‌هایشان به دستگاه‌های قضائی معرفی می‌کند.

رئیس دیوان محاسبات کشورمان با تشریح همکاری‌های ایران و سازمان اینتوسای، گفت: زمان آن گذشته است که اجازه دهیم خرج انجام شود و بعد نظارت کنیم که آیا این خرج درست انجام شده است یا خیر و اگر تخلف شده با آن برخورد کنیم. حسابرسی باید حین خرج انجام شود، ناظر باید حین خرج نظارت کند و اجازه ندهد بیت‌المال اسراف شود. دیدگاه دیوان محاسبات کشور و سازمان اینتوسای از این جنبه نزدیک به هم است. از این‌رو اقدامات پیشگیرانه که اجازه تضییع بیت‌المال را نمی‌دهد هم در دستور کار اینتوسای است و هم در دستور کار دیوان محاسبات کشورمان.

ستگاه‌های مربوطه باید در مهلتشان ایرادات را رفع کنند. اگر در پایان سال آن ایرادات را رفع کرده باشند، گواهی قبولی دریافت می‌کنند اما اگر اصلاح نکرده باشند، گواهی مردودی دریافت می‌کنند. گواهی مردودی در حقیقت تخلفی است که از طریق نظام قضائی دیوان محاسبات موردرسیدگی قرار می‌گیرد.

رحیمی ادامه داد: البته بسیاری از تخلفات دستگاه‌ها عمدی نیست بلکه به علت ناآگاهی مدیران انجام می‌شود. به همین منظور آموزش مدیران دستگاه‌ها در دستور کار دیوان محاسبات قرار دارد. رسیدگی سنتی و استفاده از عامل انسانی در نظارت‌ها و کنترل‌ها کافی نیست. به همین دلیل پروژه سامانه نظارت الکترونیکی دیوان محاسبات (سنا) را فعال کردیم و سه‌هزارو ۶٠٠ دستگاه در سراسر کشور باید به این سامانه متصل شوند تا پس از اتصال به این سامانه، اطلاعات دستگاه‌ها به صورت الکترونیکی در اختیار دیوان محاسبات قرار بگیرد.

رئیس دیوان محاسبات کشورمان از برنامه این دیوان برای اتصال کلیه دستگاه‌های اجرائی به پروژه سنا تا پایان سال خبر داد و یادآور شد: صدور گواهی‌های قبولی مشروط و مردود منوط به اتصال کامل همه دستگاه‌های کشور به سامانه نظارت الکترونیکی دیوان محاسبات است.ایسنا.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید