همه چیز درباره چک، از صدور تا شکایت

پاراف همه چیز درباره فوق‌العاده ایثارگری : فوق‌العاده ایثارگری تسهیلاتی است که مقنن در قانون مدیریت خدمات کشوری و قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران مصوب کرده است. در تاریخ ۲۰/۱۰/۸۸ گردش کار شماره ۷۴۶۵۶ به محضر فرماندهی کل قوا تقدیم می‌گردد و ایشان با اجرای آن موافقت می‌کنند. برابر این گردش کار، سه‌چهارم مدت خدمت کارکنان پایور و وظیفه که توسط ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، کمیته، شهربانی و ژاندامری (نیروی انتظامی)، وزارت سپاه، وزارت دفاع و جهادسازندگی سابق به جبهه و مناطق عملیاتی دوران دفاع مقدس اعزام شده باشند، خدمت داوطلبانه تلقی می‌گردد و برابر دستورالعمل معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس‌جمهور، از فوق‌العاده ایثارگری برخوردار می‌شوند. بنابراین در اجرای امر فرماندهی کل قوا، کسانی که خدمت سربازی خود را در جبهه گذرانده‌اند، به واحدهای اعزام‌کننده مراجعه و تاییدیه خدمت داوطلبانه جبهه را دریافت کنند و به کارگزینی اداره خود ارائه دهند.

تمامی دستگاه‌های اجرایی مکلفند برابر بند۲ ماده۶۸ قانون مدیریت خدمات کشوری، فوق‌العاده ایثارگری را متناسب با درصد جانبازی و مدت خدمت داوطلبانه در جبهه و مدت اسارت تا ۱۵۰ امتیاز در احکام کارگزینی ایثارگران اقدام نمایند. علاوه بر جانبازان، آزادگان و رزمندگان، فرزندان شهدا نیز برابر بند الف ماده۴۴ قانون برنامه پنجم توسعه که آنان را از تمام امتیازات و مزایای مقرر در قوانین و مقررات مربوط به جانبازان ۵۰درصد و بالاتر برخوردار می‌داند، از فوق‌العاده ایثارگری بهره‌منده می‌شوند.

با عنایت به اینکه ضمانت اجرایی قانون مدیریت خدمات کشوری از ابتدای سال۸۸ است مطالبات سنوات گذشته در دستگاه‌های اجرایی، محاسبه و به متقاضی پرداخت می‌گردد. علاوه برقانون مدیریت خدمات کشوری، ماده۵۱ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران با حوزه شمولی متفاوت از بند ۲ ماده۶۸ قانون مدیریت خدمات کشوری، فوق‌العاده ایثارگری دیگری را به تصویب رسانده است. برابر ماده۵۱ قانون جامع، کلیه دستگاه‌های اجرایی مشمول قانون جامع موظفند به شهدا، جانبازان ۲۵درصد و بالاتر و آزادگان شاغل مبلغی معادل ۲۵درصد حداقل حقوق کارکنان دولت که هرساله توسط دولت تعیین می‌شود به عنوان فوق‌العاده ایثارگری به‌طور ماهانه پرداخت کنند. افرادی که در استخدام دولت نیستند این مبلغ توسط بنیاد تامین و پرداخت می‌شود. مستند به بند الف ماده۴۴ قانون برنامه پنجم توسعه فرزندان شهدا از این فوق‌العاده ایثارگری نیز بهره‌مند می‌شوند.

بازنشستگان دستگاه‌های اجرایی از جمله گروه‌هایی هستند که برخی آنان را مستخدم دولت و برخی غیرمستخدم دولت می‌دانند، لکن همین شبهه باعث شده است از حقوق قانونی خود محروم بمانند. اگر مستخدم دستگاه تلقی شوند باید این مبلغ پس از بازنشستگی نیز به آنان پرداخت شود در صورتی که چنین نیست و صندوق‌های بازنشستگی از پرداخت آن خودداری می‌نمایند لذا بنیاد شهید موظف است آنان را به عنوان غیرمستخدم تحت پوشش قرار داده و نسبت به پرداخت فوق‌العاده ایثارگری آنان اقدام نماید. در غیر این‌صورت و برای رفع بلاتکلیفی بازنشستگان، مجلس شورای اسلامی در قالب استفساریه باید تکلیف بازنشستگان را در بهره‌مندی از فوق‌العاده ایثارگری مشخص کند.

دستگاه‌های مشمول این قانون در بند الف و ب ماده۲ قانون جامع احصاء شده‌اند. دستگاه‌های مشمول و متن مصوب قانون به شکلی تهیه و تنظیم شده است که هیچ ایثارگری که در حوزه شمول این ماده قرار گرفته از دریافت فوق‌العاده ایثارگری محروم نخواهد شد. برای شاغلین، دستگاه‌های اجرایی و برای غیرمستخدمین دولت، بنیاد شهید و امور ایثارگران متولی پرداخت این فوق‌العاده خواهند بود.

با عنایت به اینکه مقنن محدودیتی در بهره‌مندی هر دو فوق‌العاده ایثارگری تعیین نکرده است و علاوه بر آن حوزه شمول ایثارگری و حوزه شمول دستگاه‌های متولی پرداخت و میزان و نحوه پرداخت هرکدام متفاوت است، دریافت هر دو فوق‌العاده منع قانونی نداشته و تا زمانی که قانونگذار تعیین تکلیف نکرده است دستگاه‌های اجرایی موظف به پرداخت هر دو فوق‌العاده هستند.

ضمنا شرکت‌های مشمول اصل ۴۴قانون اساسی که واگذار شده یا در حال واگذاری هستند یا در فهرست واگذاری قرار گرفته و یا می‌گیرند برابر ماده۶۶ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) موظفند از قوانین و مقررات مربوط به ایثارگران تبعیت نمایند لذا پرداخت فوق‌العاده ایثارگری از تکالیف این شرکت‌ها می‌باشد. همشهری.

به این مطلب امتیاز دهید

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.