همه چیز درباره عیدی کارمندان و کارگران + میزان عیدی سال ۹۴ و ۹۵

0
همه چیز درباره عیدی کارمندان و کارگران + میزان عیدی سال ۹۴ و ۹۵
همه چیز درباره عیدی کارمندان و کارگران + میزان عیدی سال ۹۴ و ۹۵

پاراف همه چیز درباره عیدی کارمندان و کارگران + میزان عیدی سال ۹۴ و ۹۵  : ماههای پایانی هر سال که فرا می رسد بحث عیدی کارگران و کارمندان دولت نیزآغاز می شود. اینکه عیدی چقدر است و کی پرداخت می شود؟ اینکه عیدی پرداخت شده کفاف خرج و مخارج ها را میدهد یا نه؟ و سئوالات دیگر.

میزان و زمان پرداخت عیدی کارگران:

به گزارش پاراف، اما در هر صورت بهتر است بدانید که عیدی آخر سال کارگران برای سال جاری بر اساس قانون کار تعیین می‌شود. براین اساس حداقل دستمزد کارگران ۷۱۲هزار تومان بوده که طبق قانون حداقل عیدی دو برابر حقوق پایه یعنی ۱ میلیون و ۴۲۴ هزار تومان و حداکثر آن ۲ میلیون و ۱۳۷ هزار تومان خواهد بود. سال گذشته نیز حداقل دستمزد ۶۰۸هزار تومان تعیین شده بود که بر مبنای آن کارگران حداقل یک میلیون و ۲۱۶ هزار تومان و حداکثر یک میلیون و ۸۲۶ هزار تومان عیدی گرفتند. در مورد زمان پرداخت عیدی کارگران هم کارفرمایان مکلف هستند که عیدی آخر سال را تا پیش از پایان سال به کارگران پرداخت کنند. طبق ماده واحده قانون کار کلیه کارگاه‌های مشمول قانون کار مکلفند به هر یک از کارگران خود به‌نسبت یک سال کار معادل شصت روز آخرین مزد را به‌عنوان عیدی و پاداش بپردازند. مبلغ پرداختی از این بابت به هر یک از کارکنان نبایستی از معادل نود روز حداقل مزد روزانه قانونی تجاوز کند. مبلغ پرداختی به کارکنانی که کمتر از یک سال در کارگاه کار کرده‌اند باید به‌مأخذ ۶۰ روز مزد و به‌نسبت ایام کارکرد در سال محاسبه شود. مبلغ پرداختی از این بابت برای هر ماه نباید از یک‌دوازدهم سقف تعیین شده در فوق تجاوز نماید.

عیدی سال ۹۵ کارگران نیز به شرح گفته شده بر اساس میزان حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۵ خواهد بود، که طبق قانون حداقل عیدی دو برابر حقوق پایه، نهایتا می بایست تا پایان سال ۹۵ به کارگران پرداخت شود.

میزان و زمان پرداخت عیدی کارمندان:

بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری عیدی هر سال به میزان ۵۰۰۰ امتیاز است که با ضرب در ضریب سالانه حقوق کارمندان و کارکنان دولت بدست می آید. بنابراین عیدی کارمندان دولت در سال جاری ۶۸۷ هزار تومان خواهد بود که بر اساس رویه سالهای گذشته در یکی از ماه های بهمن یا ابتدای اسفند ماه قابل پرداخت است. البته امسال که دولت با کسری بودجه مواجه شده است ممکن است شرایط دیگری حادث شود.

رقم عیدی کارمندان با حدود ۱۰ درصد افزایش بر اساس ضوابط بخشنامه بودجه ۹۵ برای سال ۹۵ به میزان ۷۵۰ هزار تومان پیش بینی شده است که رقم دقیق آن با ابلاغ ضوابط اجرایی بودجه ۹۵ و تعیین ضریب ریالی حقوق کارمندان و کارکنان دولت مشخص خواهد شد.

آیا به پاداش آخر خدمت و عیدی دولت به کارمندان خمس تعلق می گیرد؟

پاسخ دریافتی از دفاتر مراجع به این شرح است:

دفتر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مد ظله العالی):

به طور کلی به پاداش و عیدی خمس تعلق نمی گیرد.

دفتر حضرت آیت الله العظمی سیستانی (مد ظله العالی):

در صورتیکه این گونه مبالغ را قبل از سرسال بگیرید و تا رسیدن سر سال شما که همان اولین روز استخدام شما میباشد این اموال صرف در مخارج سالانه شما نشوند و باقى باشند خمس آنرا باید بدهید.

پاسخ آیت الله هادوی تهرانی به این شرح است:

اگر هر یک از این پول ها از مخارج سال اضافه بیایند به آنها خمس تعلق می گیرد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here