سقف معافیت حقوق کارمندان یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان شد

0
سقف معافیت حقوق کارمندان یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان شد
سقف معافیت حقوق کارمندان یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان شد

پاراف سقف معافیت حقوق کارمندان یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان شد : نمایندگان مجلس در ادامه بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۵ به دولت اجازه دادند تمامی مشمولان خدمت وظیفه عمومی را که بیش از ۸ سال غیبت دارند، با پرداخت جریمه مدت زمان غیبت، به صورت یکجا یا تقسیط تا پایان سال ۱۳۹۵ معاف کنند. تمام درآمدهای حاصل از اعطای معافیت‌های مشمولان مذکور به حساب درآمد عمومی کشور نزد خزانه‌داری کل کشور واریز می‌شود. پایه ریالی جریمه مشمولان غایب برای صدور کارت معافیت نظام وظیفه بر مبنای مدرک تحصیلی آنها به شرح زیر است:

– زیر دیپلم، ‌۱۰۰ میلیون ریال
– دیپلم: ۱۵۰ میلیون ریال
– فوق دیپلم: ۲۰۰ میلیون ریال
– لیسانس: ۲۵۰ میلیون ریال
– فوق لیسانس: ۳۰۰ میلیون ریال
– دکترای پزشکی: ۳۵۰ میلیون ریال
– دکترای غیرپزشکی: ۴۰۰ میلیون ریال
و پزشکان متخصص و بالاتر ۵۰۰ میلیون ریال

بر اساس مصوبه مجلس به ازای هر سال غیبت مازاد بر هشت سال ۱۰ درصد به مبالغ جریمه پایه اضافه و غیبت بیش از ۶ ماه، یک سال محسوب می‌شود. همچنین برای مشمولان متأهل، ۵ درصد و برای مشمولان دارای فرزند به ازای هر فرزند ۵ درصد از مجموع مبلغ جریمه کسر می‌شود.

بر اساس مصوبه مجلس کارمندانی که سقف دریافتی آنها در سال معادل ۱۵۶ میلیون ریال است یا تا سقف یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در ماه حقوق می‌گیرند از پرداخت مالیات معاف شدند. نمایندگان در جلسه علنی روز گذشته و در جریان بررسی لایحه بودجه ۹۵ کل کشور با بند الف تبصره ۶ لایحه بودجه به این شکل موافقت کردند که سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده ۸۴ قانون مالیات‌های مستقیم و اصلاحات بعدی آن در سال ۹۵ مبلغ ۱۵۶ میلیون ریال در سال تعیین می‌شود و بر اساس این قانون افرادی که تا این سقف حقوق دریافتی داشته باشند از پرداخت مالیات معاف خواهند شد.

تمدیداجرای آزمایشی قانون مالیات بر ارزش افزوده:

همچنین بر اساس بند ب این تبصره نیز مقرر شد مدت اجرای آزمایشی قانون مالیات بر ارزش افزوده که از سال ۸۷ آغاز شده بود تا پایان سال ۹۵ تمدید شود.

تعیین عوارض مصرف آب و برق در سال ۹۵:

بر اساس بند ج بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۹۵ کل کشور، وزارت نیرو از طریق شرکت‌های آبفای شهری سراسر کشور مکلف است علاوه بر دریافت نرخ آب بهای شهری، به ازای هر مترمکعب فروش آب شرب مبلغ یکصد و پنجاه (۱۵۰) ریال از مشترکان آب دریافت و به خزانه‌داری کل کشور واریز کند. وجوه فوق مشمول مالیات نمی‌شود. نمایندگان، وزارت نیرو را نیز موظف کردند علاوه بر دریافت بهای برق به ازای هر کیلو وات ساعت برق فروخته شده، مبلغ سی (۳۰) ریال به عنوان عوارض برق در قبوض مربوطه درج و از مشترکان برق از جمله باغ شهرها و خانه باغ‌های اطراف روستاها و شهرها به استثنای مشترکان خانگی روستایی و چاه‌های کشاورزی دریافت کند. وجوه حاصله به حساب خاصی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز می‌شود.

نمایندگان همچنین به دولت اجازه دادند در سال ۱۳۹۵ بدهی‌های قطعی خود که در چارچوب مقررات مربوط تا پایان سال ۱۳۹۳ ایجاد شده، با مطالبات قطعی دولت (وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی) از اشخاص مزبور تا مبلغ ۱۲۵ هزار میلیارد ریال به صورت جمعی- خرجی تسویه کند. همچنین نمایندگان مصوب کردند: به منظور استمرار جریان پرداخت‌های خزانه‌داری کل کشور، به دولت اجازه داده می‌شود تا مبلغ یکصد هزار میلیارد ریال اسناد خزانه اسلامی منتشر و اسناد مزبور را صرف تخصیص‌های اولویت دار ابلاغی از سوی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور موضوع قانون بودجه سال ۱۳۹۵ کند، این اسناد از مالیات معاف بوده است.

نمایندگان دولت را مجاز به انتشار اوراق مشارکت یا صکوک اسلامی کردند. بر اساس بند الف تبصره ۵ بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۹۵ کل کشور، به شرکت‌های وابسته و تابعه وزارتخانه‌های نیرو، نفت، راه و شهرسازی، ورزش و جوانان، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، ارتباطات و فناوری اطلاعات، صنعت، معدن و تجارت و جهادکشاورزی و سازمان انرژی اتمی ایران اجازه داده می‌شود با رعایت قانون نحوه انتشار اوراق مشارکت مصوب۳۰ شهریور ۱۳۷۶ تا سقف یکصد هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت ریالی یا صکوک اسلامی با تضمین خود در خصوص اصل و سود، منتشر کنند. همچنین به دولت اجازه داده می‌شود تا مبلغ ۵۰ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت ریالی با تضمین خود طبق قانون نحوه انتشار اوراق مشارکت منتشر کند. ایسنا.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here