آشنایی با راز و رمز اخذ مجوز صرافی + راهنمای کامل تاسیس صرافی

عملیات صرافی و بانکی اساس تجارت امروزی بوده و بدون آن توسعه تجارت فوق العاده محدود می شود و کسی که مبادرت به این عملیات می نماید واسطه توزیع پول و اوراق بهادار می باشد.

صرافی چیست؟

صرافی عبارتست از معامله و تبدیل وجوه و نقود و اوراق بهادار و … به قصد انتفاع . به عبارت دیگر صرافی عبارتست از انجام انواع معاملات پولی و ارزی از قبیل : تبدیل پول داخلی به ارز خارجی یا بالعکس، تبدیل سکه طلا و نقره به پول رایج کشور یا بالعکس و تعهد حواله پول از محلی به محل دیگر.

اهمیت پول

پول وسیله مبادله است و از این جهت لازمه کار تاجر می باشد. بدون وجود پول خرید و فروش و عملیات تجاری میسر نمی شود. تجار اغلب ممکن است برای خریدهای خود وجه نقد موجود نداشته باشند یا خریداران اجناس آن ها را به نسیه بخرند. برای فراهم کردن پول نقد یا نقد کردن مطالبات خود ، تجار به موسسات صرافی و بانکی مراجعه می نمایند تا وسایل کار آن ها را فراهم نمایند.

علاوه بر آن خود پول ممکن است جنس تلقی شود و کسانی که این جنس را به طرقی تحصیل می کنند و در اختیار دیگران می گذارند واسطه توزیع ثروت قرار می گیرند. عملیات صرافی از قدیم الایام رواج داشته ولی عملیات مزبور در چند قرن اخیر توسعه فوق العاده زیادی پیدا کرده است، مخصوصاَ که عملیات پولی در قدیم الایام منحصر به پول فلزی بود که طبیعتاَ محدود بود ، در صورتی که با رواج اسکناس و اعتبارات بانکی حدود عملیات مزبور فوق العاده توسعه یافته است.

نحوه اخذ مجوز صرافی از بانک مرکزی

اما یک صرافی چگونه از بانک مرکزی مجوز فعالیت دریافت می کند؟

براین اساس و در گام نخست، تمام متقاضیان تأسیس صرافی می توانند با مراجعه به سامانه بازار غیر متشکل پولی به آدرس (nbfi.cbi.ir) نسبت به مطالعه و آگاهی از دستورالعمل اجرایی تأسیس، فعالیت و نظارت بر صرافی ها و قوانین مرتبط با فعالیت صرافی نسبت به ثبت تقاضای تأسیس صرافی و اخذ کد رهگیری از سامانه مزبور اقدام کنند.

پس از آن و در دومین گام متقاضی باید نسبت به تهیه و تکمیل مدارک و مستندات اعلامی و ارسال آنها به اداره مجوزهای بانکی بانک مرکزی مبادرت کند. در صورت کامل بودن مدارک و مستندات متقاضی، اداره مجوزهای بانکی نسبت به تشکیل پرونده اقدام کرده و در ادامه بررسی هایی را در زمینه صلاحیت فردی شرکا، اعضای هیأت مدیره و مدیرعامل، صلاحیت اعتباری مبنی بر نداشتن سابقه چک برگشتی در شبکه بانکی کشور و همچنین نداشتن بدهی غیر جاری به مؤسسات اعتباری برای تمام شرکا، اعضای هیأت مدیره و مدیرعامل از جمله این موارد است.

از دیگر موارد در این باره می توان به بررسی وضعیت مالیاتی به منظور تعیین تکلیف بدهی قطعی مالیاتی، اخذ گواهینامه مهارت های انجام عملیات صرافی از مؤسسات مورد تأیید بانک مرکزی برای اعضای هیأت مدیره و مدیرعامل صرافی های تضامنی و صدور گواهی تودیع کامل مبلغ سرمایه توسط بانک ها و مؤسسات اعتبار دارای مجوز فعالیت از بانک مرکزی اشاره کرد.

در گام چهارم اجازه نامه تأسیس شرکت تضامنی صرافی توسط بانک مرکزی پس از ارسال تأییدیه هایی که در بالا به آنها اشاره شد و نیز تودیع کامل مبلغ سرمایه نزد یکی از مؤسسات اعتباری صادر می شود. سپس ضمانت نامه بانکی حسن اجرای تعهدات به میزان ۵۰ درصد سرمایه ثبت شده در مرجع ثبت شرکتها ارایه می شود ور در نهایت مجوز فعالیت صرافی صادر می شود.

انواع صرافی

الف- صرافی نوع اول: صرافی که صرفاَ مجاز به خرید و فروش نقدی ارز بوده و پرداختن به سایر معاملات ارزی توسط این نوع صرافی ممنوع می باشد.
ب- صرافی نوع دوم: صرافی که علاوه بر خرید و فروش نقدی ارز مجاز به عملیات مربوط به حواله های ارزی از طریق موسسات مالی و اعتباری و ارائه خدمات ارزی برون مرزی از طریق کارگزاران در چهارچوب قوانین و مقررات ارزی می باشد.

حداقل سرمایه جهت صرافی های نوع اول پنجاه میلیارد ریال و صرافی های نوع دوم دویست میلیارد ریال تعیین گردیده است که می بایست تماماَ به صورت نقدی نزد بانک مرکزی تودیع گردد.

راهنمای کامل ثبت تقاضای تاسیس صرافی

بر اساس قوانین و مقررات مربوط که در ذیل به آن‌ها اشاره می شود، تنها نهادهایی مجاز به عملیات صرافی (خرید و فروش نقدی ارز، انجام عملیات مربوط به حواله های ارزی از طریق موسسات اعتباری و ارایه خدمات برون مرزی از طریق کارگزاران در چارچوپ قوانین و مقررات ارزی و خرید و فروش مسکوک طلای ضرب شده توسط بانک مرکزی) می باشند که دارای مجوز فعالیت صرافی از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران باشند، در غیر اینصورت مشمول مجازات های مقرر در قوانین و مقررات مربوط خواهند شد؛ مقررات مربوط خواهند شد؛

۱٫ ماده (۱۱) قانون پولی و بانکی کشور مصوب ۱۸ تیرماه ۱۳۵۱

۲٫ ماده (۱) قانون تنظیم بازار غیر متشکل پولی

۳٫ بند (الف) ماده (۲۱) قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور تأسیس، ثبت، فعالیت و انحلال نهادهای پولی و اعتباری از قبیل بانکها، مؤسسات اعتباری غیربانکی، تعاونی‌های اعتبار، صندوق‌های قرض‌الحسنه، صرافی‌ها و شرکتهای واسپاری (لیزینگ‌ها) و همچنین ثبت تغییرات نهادهای مذکور فقط با اخذ مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و به‌ موجب مقررات مصوب شورای پول و اعتبار امکان‌پذیر است.

۴٫ بند (خ) از ماده (۲) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب ۰۳/۱۰/۱۳۹۲ مجلس شورای اسلامی و اصلاحات بعدی آن: انجام عملیات صرافی(خرید و فروش ارز و انجام عملیات مربوط به حواله های ارزی) منوط به داشتن مجوز معتبر از بانک مرکزی بوده و هرگونه عملیات صرافی بدون مجوز معتبر از این بانک، قاچاق ارز محسوب و مشمول مجازاتهای مقرر در قوانین و مقررات مربوط خواهد شد.

۵٫ بند (ب) از ماده ۱۴ قانون برنامه پنجساله ششم توسعه: انجام هرگونه عملیات بانکی، واسپاری(لیزینگ)، صرافی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی و مشارکت بانکها و موسسات اعتباری و اشخاص حقوقی تابعی که بانکها بیش از پنجاه درصد سهام آن ها را دارند و یا در تعیین هیات مدیره آن موثرند در تاسیس صندوق های سرمایه گذاری و شرکت های تامین سرمایه بدون اخذ مجوز از بانک مرکزی ممنوع است.

آن دسته از متقاضیانی که حائز شرایط لازم مندرج در دستورالعمل اجرایی تاسیس، فعالیت و نظارت بر صرافی ها مصوب ۲۸/۰۵/۱۳۹۳ شورای محترم پول و اعتبار باشند و امکان اخذ تاییدیه های مورد نیاز را داشته باشند، می توانند نسبت به اخذ مجوز فعالیت صرافی اقدام نمایند.

 • نکته:در حال حاضر هیچ گونه صف انتظار به منظور رسیدگی به درخواست صدور مجوز صرافی در بانک مرکزی وجود ندارد و به درخواست هایی که شرایط و مدارک مورد نیاز را داشته باشند به قید فوریت رسیدگی خواهد شد همچنین بانک مرکزی هیچ گونه هزینه ای از متقاضی به منظور رسیدگی به درخواست و صدور مجوز فعالیت صرافی اخذ نمی نماید.
 • نکته:موسسین و شرکای صرافی مجاز به واگذاری صرافی به غیر در قالب هیچ یک از عقود از جمله عقد اجاره نمی باشند، همواره و تا زمان انحلال شرکت، حداقل بیست درصد از سهم الشرکه موسسین قابل واگذاری به دیگری نمی باشد، بعبارت دیگر حداکثر (۸۰) درصد از سهام شرکت قابل واگذاری به افرادی غیر از موسسین می باشد. بر این اساس فروش مجوز به معنای عام منتفی وغیرممکن می باشد لذا متقاضیان ضروری است نسبت به این گونه پیشنهادات هوشیار بوده و از سوء استفاده‌های احتمالی پرهیز نمایند.

همچنین افرادی که قصد دارند بخشی از سهام یک شرکت صرافی را خریداری نمایند علاوه بر بررسی مدارک و مستندات شرکت مزبور می توانند از راهنمایی و مشاوره کارشناسان بانک مرکزی نیز بهره ببرند.

خصوصیات شرکت های تضامنی

در حال حاضر تاسیس صرافی توسط موسسات اعتباری و بانک ها با رعایت قوانین ومقررات ناطر بر آنها در قالب شرکت سهامی خاص و توسط اشخاص حقیقی فقط در قالب شرکت تضامنی امکان پذیر است لذا ضروری است متقاضیان نسبت به آشنایی با ساختار حقوقی و قوانین و مقررات مربوط به این دسته از شرکتها مبادرت بعمل آورند لیکن با توجه به اهمیت موضوع به چند ماده کاربردی قانون تجارت در باب شرکتهای تضامنی می پردازیم:

بر طبق قانون تجارت (ماده ۱۱۶) شرکت تضامنی شرکتی است که تحت اسم مخصوص برای امور تجاری بین دو یا چند نفر با مسئولیت تضامنی تشکیل می شود.

نکته: به منظور تاسیس شرکت تضامنی صرافی مشارکت حداقل دو شریک ضروری می باشد.

طبق ماده ( ۱۱۹) قانون تجارت در شرکت تضامنی منافع به نسبت سهم الشرکه بین شرکاء تقسیم می شود مگر آنگه شرکتنامه غیر از این ترتیب را مقرر داشته باشد ولی بکارگیری واژه تضامنی در نام شرکت به این دلیل است که در شرکتهای تضامنی هر یک از شرکا به تنهایی ضامن کلیه تعهدات شرکت می باشد و در واقع شرکاء در برابر بستانکاران مسئولیت تضامنی دارند، به بیان دیگرچنانچه شرکت نتواند به موقع ازعهده تعهدات خود بر آید مدعیان شرکت با مراجعه به هر یک از شرکا می توانند ادعای طلب نمایند و شرکا نیز ملزم می باشند حتی از محل اموال شخصی خود طلب آنان را پرداخت نمایند.

به موجب قانون تجارت (‌ماده ۱۱۷) در اسم شرکت تضامنی باید عبارت شرکت تضامنی و لااقل اسم یک نفر از شرکا ذکر شود. در صورتیکه اسم شرکت مشتمل بر اسامی تمام شرکا نباشد باید بعد از اسم شریک یا شرکاء که ذکر شده است عباراتی از قبیل ( و شرکا) قید شود.

 • نکته:ثبت شرکت تضامنی با موضوع فعالیت صرافی در مرجع ثبت شرکتها صرفاً با مجوز بانک مرکزی امکان پذیر می باشد لذا توصیه می شود متقاضیان پس از صدور اجازه نامه تاسیس شرکت تضامنی صرافی توسط بانک مرکزی نسبت به انجام فرآیند ثبت شرکت اقدام بعمل آورند.

سرمایه شرکت های صرافی

بر اساس ماده ۱۱ دستورالعمل اجرایی تاسیس, فعالیت و نظارت بر صرافی ها حداقل مبلغ سرمایه اولیه به منظور تاسیس صرافی در شهرهای تهران، مشهد، اصفهان، شیراز، تبریز، اهواز و کرج مبلغ چهل میلیارد (۴۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰) ریال و در سایر شهرها و مناطق آزاد مبلغ بیست میلیارد (۲۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰) ریال می باشد که لازمست قبل از ثبت صرافی تماماً به صورت نقدی نزد یکی از موسسات اعتباری تودیع گردد.

 • نکته: حساب بایستی به نام یکی از شرکاء باشد و موسسین می توانند هرگونه حساب ریالی از جمله جاری، قرض الحسنه، سپرده سرمایه گذاری و غیره را به نفع بانک مرکزی مسدود نمایند.
 • نکته:مبلغ سرمایه باید صرفاً بصورت نقدی تودیع گردد و سند ملک و یا ضمانت نامه بانکی نمی تواند بعنوان جایگزین مورد پذیرش واقع شود.

شرایط اخذ مجوز صرافی در ماطق آزاد تجاری صنعتی

آن دسته از افرادی که تمایل به تاسیس صرافی در مناطق آزاد دارند لازمست در گام اول با مراجعه به سازمان منطقه آزاد تجاری – صنعتی مورد نظر، درخواست خود را مطرح نمایند که در صورت تایید، آن سازمان موافقت نامه خود مبنی بر تاسیس صرافی در آن منطقه را به همراه مدارک و مستندات متقاضی به منظور رسیدگی و از طریق شورای عالی مناطق آزاد به بانک مرکزی ارسال خواهد نمود.

شرایط محل فعالیت صرافی

یکی از شرایط اصلی شرکت تضامنی صرافی دارا بودن محل قانونی به منظور فعالیت می باشد که پس از اخذ تاییدیه های لازم از مراجع ذیربط در مرجع ثبت شرکتها به ثبت خواهد رسید، بدین منظور متقاضیان در جهت معرفی محل مورد نظر به بانک مرکزی بایستی ضمن حصول اطمینان ازصحت کد پستی محل مورد نظر نسبت به ارائه گواهی کد پستی به همراه سایر مدارک به بانک مرکزی اقدام نمایند.
در صورتی محل مورد نظر حائز شرایط لازم به منظور تاسیس صرافی خواهد شد که به تایید نیروی انتظامی برسد لذا مواردی چون شرایط محل فعالیت، متراژ، موقعیت مکانی و امنیتی، کاربری محل، تجهیزات امنیتی مورد نیاز در حیطه اختیارات و مسئولیت های نیروی انتظامی می باشد لذا متقاضیان برای آگاهی از شرایط می توانند موضوع را از آن نهاد پیگیری نمایند.
نکته: متقاضیان هیچ گونه الزامی به منظور خرید ملک جهت فعالیت صرافی ندارند و محل فعالیت می تواند بصورت استیجاری نیز باشد.

فرآیند بررسی محل فعالیت صرافی

پس از درخواست بانک مرکزی از نیروی انتظامی به منظور بررسی محل مورد نظر متقاضی جهت فعالیت صرافی، متقاضیان بایستی با در دست داشتن نسخه رونوشت نامه فوق الذکر به اداره اماکن نیروی انتظامی منطقه خود مراجعه و نسبت به تشکیل پرونده و انجام مقدمات لازم، اقدام بعمل آورند که پس از این مرحله کارشناسان نیروی انتظامی با مراجعه به محل صرافی و با توجه به شرایط محل صرافی پاسخ های زیر را برای بانک مرکزی ارسال خواهند نمود:

 • الف – تایید موقعیت مکانی(اولیه): زمانی که کارشناسان نیروی انتظامی نسبت به بازدید از محل معرفی شده اقدام بعمل می آورند و موقعیت مکانی محل مورد نظر را تایید می نمایند لیکن محل مورد نظر دارای شرایط و تجهیزات امنیتی لازم جهت فعالیت صرافی نمی باشد، در اینصورت متقاضی با ملحوظ داشتن سایر شرایط می تواند نسبت به انجام فرآیند ثبت شرکتها اقدام بعمل آورد.
  لازم به ذکر است، متقاضی بایستی نسبت به ایجاد شرایط امنیتی و تجهیز محل مورد نظر به امکانات مورد نیاز اقدام بعمل آورد، لیکن تا زمان اخذ تایید نهایی نیروی انتظامی مجوز فعالیت صرافی صادر نخواهد شد.
 • ب – تایید نهایی: زمانی که محل مورد نظر از نظرموقعیت مکانی، تجهیزات و شرایط امنیتی به تایید کارشناسان نیروی انتظامی برسد در اینصورت محل مورد نظر حائز شراط لازم به منظور انجام عملیات صرافی می باشد.
  نکته: اخذ تاییدیه نهایی محل صرافی برای صدور مجوز فعالیت صرافی الزامی است.

موضوع فعالیت شرکت های صرافی

بر اساس دستورالعمل اجرایی تاسیس، فعالیت و نظارت بر صرافی ها مصوب ۲۸/۰۵/۱۳۹۳ شورای محترم پول و اعتبار موضوع فعالیت صرافی ها مشتمل بر:”خرید و فروش نقدی ارز، انجام عملیات مربوط به حواله های ارزی از طریق موسسات اعتباری و ارایه خدمات برون مرزی از طریق کارگزاران در چارچوپ قوانین و مقررات ارزی و خرید و فروش مسکوک طلای ضرب شده توسط بانک مرکزی” می باشد.

درگذشته مجوزهای فعالیت صرافی بر اساس موضوع فعالیت به نوع اول و نوع دوم دسته بندی می شدند که در حال حاضر وپس از تصویب دستورالعمل مزبور تنها یک نوع مجوز فعالیت صرافی توسط بانک مرکزی صادر می شود و دسته بندی های سابق دیگر وجود ندارد و کلیه واحدهای صرافی دارای مجوز فعالیت ازبانک مرکزی مجاز به انجام عملیات صرافی موصوف در دستورالعمل اشاره شده هستند.

شرایط موسسین، شرکا، اعضای هیات مدیره و مدیرعامل شرکت های صرافی

دستورالعمل اجرایی تاسیس، فعالیت و نظارت بر صرافی ها برای موسسین، شرکا، اعضای هیات مدیره و مدیرعامل شرایط و ویژگی هایی را درنظر گرفته است که لازمست متقاضیان حائز کلیه آن شرایط باشند، لیکن توجه به نکات زیر برای روشن شدن موضوع ضروری است:
بر اساس قانون تجارت به منظور تاسیس شرکت های تضامنی وجود حداقل دو شریک ضرورت دارد که میزان سهم الشرکه هر یک ازشرکا بر اساس تفاهم بین شرکا تعیین خواهد شد.
هر یک از شرکا که حداقل ۲۵ سال تمام را داشته باشد می تواند سمتی در هیات مدیره نیز اختیار کند.
هر شرکت تضامنی صرافی بایستی فردی را که دارای ویژگیهای زیر باشد را به عنوان مدیرعامل انتخاب نماید:
الف) مدیرعامل بایستی حداقل ۳۰ سال تمام را داشته باشد.
ب) دارا بودن حداقل مدرک کارشناسی و یا حداقل پنج سال سابقه فعالیت بانکی در بانکها و موسسات اعتباری غیر بانکی و یا فعالیت صرافی در صرافی های مجاز برای مدیرعامل
نکته: مدارک اخذ شده از دانشگاههای سایر کشورها تنها در صورتی که فرآیند معادل سازی توسط وزارت علوم و تحقیقات و فناوری انجام شده پذیرفته خواهد شد.
نکته: چنانچه موسسین حائز شرایط مدیرعاملی نباشند و یا تمایل داشته باشند از افراد با تجربه در زمینه صرافی بهره ببرند می توانند فردی را که حائز شرایط مدیرعاملی باشد را خارج از ترکیب شرکای شرکت جهت تصدی پست مدیرعاملی شرکت تضامنی صرافی به بانک مرکزی معرفی نمایند.
نکته: آندسته از افرادی که در مشاغل دولتی (مشاغل دولتی موضوع اصل ۱۴۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و قانون ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل دولتی) فعالیت داشته باشند نمی توانند بصورت همزمان به عنوان اعضای هیات مدیره و مدیرعامل شرکت های صرافی فعالیت داشته باشند.
نکته:موسسین، شرکا، اعضای هیات مدیره و مدیرعامل شرکت های صرافی نباید هیچ سمتی تحت عنوان مدیرعامل، عضوهیات مدیره، شریک در صرافی دیگرداشته باشند.

مدارک لازم تقاضای تاسیس صرافی

۱ – تصویر برابر اصل شده کلیه صفحات شناسنامه، کارت ملی موسسین، اعضای هیات مدیره و مدیرعامل
۲ – تصویر برابر اصل شده آخرین مدرک تحصیلی موسسین، اعضای هیات مدیره و مدیرعامل
۳ – ارائه گواهی سابقه کار صرافی یا سابقه کار در بانک ها و موسسات اعتباری در صورت نداشتن مدرک لیسانس فقط برای مدیرعامل معرفی شده
نکته: در تنظیم گواهی سابقه کار صرافی ارائه شده برای مدیرعامل باید نکات زیر لحاظ گردد:
الف – گواهی باید از طرف یک شرکت تضامنی صرافی دارای مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران صادر شده باشد.
سابقه کارصرافی در صرافی های کشورهای دیگر قابل قبول نخواهد بود.
ب – گواهی باید در سربرگ شرکت گواهی کننده تنظیم شود.
ج – شرکت مزبور باید حداقل ۵ سال (از تاریخ …. تا تاریخ …) سابقه فعالیت صرافی برای مدیرعامل معرفی شده در آن صرافی را گواهی نماید.
د – گواهی مزبور بایستی حداقل توسط پنج شرکت صرافی مجاز دیگر تایید گردد.
ه – به گواهی های سابقه کاری که نکات فوق لحاظ نشود ترتیب اثر داده نخواهد شد.
۳- گواهی عدم سوء پیشینه کیفری برای کلیه موسسین، اعضای هیات مدیره و مدیرعامل
نکته: از ارسال گواهی عدم سوء پیشینه ای که تاریخ اعتبار آنها منقضی شده اجتناب شود.
۴- فرمهای ویژه تقاضای تاسیس برای کلیه موسسین، اعضای هیات مدیره و مدیرعامل
۵- تعهدنامه شرکتهای تضامنی صرافی که به امضای کلیه موسسین، اعضای هیات مدیره و مدیرعامل رسیده و در یکی از دفاتر اسناد رسمی کشور گواهی شود.
۶- گواهی مسدودی به میزان حداقل ۲۵ درصد سرمایه مقرر در دستورالعمل:
الف) به میزان ده میلیارد (۱۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰) ریال برای شهرهای تهران، تبریز، اهواز، اصفهان، شیراز، مشهد و کرج
ب) به میزان پنج میلیارد (۵,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰) ریال برای مناطق آزاد تجاری و سایر شهرهای کشور
نکته:گواهی مسدودی بایستی مطابق فرم نمونه گواهی مسدودی ارائه شده در این سایت )قسمت فرمها( وبه نفع بانک مرکزی باشد.
۷ – گواهی کد پستی که آدرس استاندارد محل مورد نظر به منظور فعالیت صرافی را ارائه کند.

فراآیند صدور مجوز فعالیت صرافی

گام اول:متقاضیان پس از مطالعه قوانین ومقررات مربوط، دستورالعمل اجرایی تاسیس، فعالیت و نظارت بر صرافی ها با مراجعه به سامانه بازارغیرمتشکل پولی به آدرس (nbfi.cbi.ir) نسبت به ورود اطلاعات موسسین واعضا و محل مورد نظر شرکت اقدام و نسبت به اخذ کد رهگیری و لیست مدارک مورد نیاز جهت تشکیل پرونده اقدام نمایند.
نکته: متقاضیان باید در حفظ و نگهداری کد رهگیری تقاضای خود کوشا باشند.
گام دوم:متقاضیان بایستی نسبت به تهیه و تکمیل مدارک مورد نظر به منظور تشکیل پرونده و ارسال آن به آدرس بانک مرکزی اقدام نمایند.
گام سوم:در صورت تکمیل بودن مدارک و منطبق بودن با شرایط مندرج در دستورالعمل کارشناسان اداره مجوزهای بانکی اقدامات لاز م را بعمل میاورند:
الف) معرفی کلیه موسسین، اعضای هیات مدیره و مدیرعامل به حوزه حراست بانک مرکزی به منظور بررسی صلاحیت فردی ایشان
ب) بررسی صلاحیت اعتباری کلیه موسسین، اعضای هیات مدیره و مدیرعامل از این نظر که افراد نباید دارای سابقه چک برگشتی رفع سوء اثر نشده و بدهی غیرجاری به موسسات اعتباری باشند.
ج) معرفی محل فعالیت صرافی به نیروی انتظامی
د) استعلام از سازمان امورمالیاتی بابت تعیین تکلیف بدهی قطعی مالیاتی موسسین شرکت تضامنی صرافی(در اجرای ماده ۱۸۶ قانون مالیات‌های مستقیم)
گام چهارم: ارائه گواهینامه مهارتهای انجام عملیات صرافی از موسسات مورد تایید بانک مرکزی برای اعضای هیات مدیره و مدیرعامل صرافیهای تضامنی
نکته:در حال حاضر دوره مهارتهای انجام عملیات صرافی به مدت ۱۶ ساعت (دوره طی دو روز متوالی) در موسسه آموزش عالی بانکداری ایران برگزار می شود. شرکت در این دوره برای عموم آزاد است ولی برای اعضای هیات مدیره و مدیرعامل صرافی های تضامنی الزامی می باشد.
متقاضیان به منظور کسب اطلاعات و هماهنگی بیشتر می توانند به پایگاه اطلاع رسانی موسسه آموزش عالی بانکداری ( http://www.ibi.ac.ir ) مراجعه و یا با شماره تلفن ۲۷۸۹۲۴۵۸-۰۲۱تماس حاصل فرمایند.
گام پنجم: پس از پاسخ و تاییدیه مثبت کلیه موارد فوق متقاضیان بایستی نسبت به ارائه مدارک زیر به منظور صدور اجازه نامه تاسیس توسط بانک مرکزی اقدام نمایند:
۱ – ارائه گواهی مسدودی سرمایه به میزان (۷۵) درصد مبلغ حداقل سرمایه مقرر در دستورالعمل به میزان سی میلیارد (۳۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰) ریال برای شهرهای تهران، تبریز، اهواز، اصفهان، شیراز، مشهد و کرج و مبلغ پانزده میلیارد (۱۵,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰) ریال برای مناطق آزاد تجاری و سایر شهرهای کشور
۲- ارائه سه نسخه اساسنامه شرکت های تضامنی صرافی که توسط موسسین شرکت باید تکمیل و امضا شود.
۳ – ارائه سه نسخه اصل صورتجلسه مجمع عمومی موسسین که به امضای اعضای هیات مدیره و مدیرعامل رسیده باشد.
گام ششم:پس از صدور اجازه نامه تاسیس توسط این بانک، دو نسخه اساسنامه و صورتجلسه مجمع عمومی موسسین به همراه نامه موافقت بانک مرکزی جهت ثبت شرکتها برای متقاضی به منظور پیگیری و انجام فرآیند ثبت ارسال می گردد.
گام هفتم:پس از ثبت شرکت در مرجع ثبت شرکت‌ها، متقاضی موظف است تصاویر برابر اصل شده آگهی ثبت شرکت، صورتجلسه مجمع عمومی موسسین و اساسنامه که همگی باید ممهمور به مهر ثبت شرکتها باشند، ارسال نماید.
گاه هشتم:بعد از بررسی مدارک ارسالی در صورت کامل بودن مدارک لازم و صحت موارد ثبت شده رفع انسداد از کل مبالغ سرمایه صورت می پذیرد.
گام گام نهم:در این مرحله متقاضیان می بایست نسبت به ارائه ضمانت نامه حسن اجرای تعهدات به میزان (۵۰) درصد سرمایه ثبتی اقدام نمایند.
نکته:متقاضیان می توانند با مراجعه به شعب بانک‌ها و موسسات اعتباری نسبت به اخذ ضمانت نامه اقدام کنند.
گام یازدهم:پس از تکمیل کلیه اقدامات قبلی مجوز فعالیت صرافی صادر می شود و برای متقاضی ارسال خواهد شد.

برای آگاهی بیشتر از شرایط تاسیس صرافی و همچنین ارائه درخواست آنلاین لینک زیر را کلیک و یا لمس کنید:

لینک ثبت تقاضای تاسیس صرافی

چند نکته مهم درباره تاسیس صرافی

 • تاسیس صرافی توسط موسسات اعتباری با رعایت قوانین و مقررات ناظر بر آن‌ها، صرفاَ در قالب شرکت سهامی خاص و توسط اشخاص حقیقی فقط در قالب شرکت تضامنی امکان پذیر است. ( ماده ۳ آیین نامه)
 • موسسین در حوزه‌هایی که تاسیس صرافی در آن‌ها، حسب مقررات موجود نیازمند موافقت مراجع ذی‌صلاح از قبیل سازمان منطقه آزاد تجاری – صنعتی است، مکلفند موافقت کتبی مراجع مزبور را به انضمام سایر مدارک مورد نیاز به بانک مرکزی ارائه نمایند. ( ماده ۴ )
 • ایجاد شعبه توسط صرافی‌های تضامنی ممنوع است. تاسیس شعبه صرافی وابسته به موسسه اعتباری بنا به تشخیص بانک مرکزی امکان پذیر است. ( ماده ۵ )
 • مکان فعالیت صرافی باید از حیث ملاحظات حفاظتی و امنیتی به تایید مراجع ذی صلاح برسد. ( ماده ۶ )

نحوه نظارت بانک مرکزی بر صرافی‌ها

درخصوص نظارت بانک مرکزی بر صرافی ها باید گفت نظارت بر صرافی‌های مجاز به صورت حضوری و غیرحضوری انجام می شود که در خصوص نظارت غیر حضوری با استفاده از سامانه نظارت ارز (سنا) آمار و اطلاعات مبادلات صرافی‌ها کنترل، پایش و به مقامات ارشد بانک گزارش می شود ضمن اینکه با استفاده از نتیجه های این نوع گزارش‌ها، بازرسی حضوری نیز انجام و عملیات صرافی مورد بررسی قرار می گیرد.

از دیگرسو و با برنامه ریزی های قبلی، از صرافی های دارای مجوز فعالیت بانک مرکزی، بازرسی حضوری برنامه ریزی شده (دوره ای) و یا موردی انجام و نتیجه بازرسی در پرونده صرافی درج و اگر عملیات صرافی دارای مغایرت هایی با مقررات مرتبط باشد در صورت نیاز، به صرافی تذکر یا اخطار داده می شود. در مواردی که صرافی دارای اخطارهای متعدد بوده و اصرار به ادامه فعالیت های برخلاف مقررات کند، با ارجاع گزارش عملکرد صرافی به کمیسیون مقررات و نظارت موسسات اعتباری، در خصوص تعلیق یا ابطال مجوز فعالیت صرافی، تصمیم گیری می شود.

در این میان ابزار بانک مرکزی برای برخورد قانونی با تخلفات صرافی ها، براساس ماده ۴۲ دستورالعمل اجرایی تاسیس، فعالیت و نظارت بر صرافی ها، صدور تذکر، اخطار، تعلیق فعالیت و در موارد تخلف های متعدد و شدید، ابطال مجوز فعالیت است.

برخورد با صرافی‌های غیرمجاز

براساس بند ۲ و ۳ گام اول «برنامه جامع ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی»، (مشهور به چهار گام) که نسخه ای از آن از سوی بانک مرکزی در اختیار نیروی انتظامی و دادستان کل کشور نیز قرار داده شده است، مقرر شده بانک مرکزی در صورت شناسایی نهادهای پولی و بانکی غیرمجاز، اطلاعات آن را به صورت مکتوب به نیروی انتظامی منعکس کند و همچنین نیروی انتظامی مکلف شده است نسبت به شناسایی تمام نهادهای پولی و بانکی غیرمجاز و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در بازار پولی و بانکی در سطح کشور اقدام و مراتب را به صورت مکتوب به بانک مرکزی اعلام کند.

سوالات و پرسش‌های تاسیس صرافی

فرآیند خذ مجوز صرافی معموملا چقدر زمان می برد؟

پاسخ: کلیه متقاضیان اخذ مجوز فعالیت صرافی بایستی در گام اول با مراجعه به سامانه بازارغیرمتشکل پولی به آدرس (nbfi.cbi.ir) نسبت به اخذ کد رهگیری و لیست مدارک مورد نیاز جهت تشکیل پرونده اقدام و پس از آن مدارک و مستندات اعلامی را به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ارسال نمایند که در صورت تکمیل بودن مدارک ارسالی توسط متقاضیان و نیز منطبق بودن با شرایط مندرج در دستورالعمل اجرایی تاسیس، فعالیت و نظارت بر صرافی ها مصوب ۲۸/۰۵/۱۳۹۳ شورای محترم پول و اعتبار، فرآیند رسیدگی به درخواست های واصله توسط کارشناسان مرتبط در بانک مرکزی آغاز خواهد شد، لیکن با عنایت به این نکته که بخش عمده فرآیند صدور مجوز فعالیت صرافی(مشروحه در قسمت فرآیند مجوز صرافی) به ارائه مدارک و مستندات (همچون گواهی مسدودی به میزان (۷۵) درصد سرمایه مقرر در دستورالعمل، گواهینامه دوره مهارت های انجام عملیات صرافی برای اعضای هیات مدیره و مدیرعامل برای شرکت های تضامنی صرافی و ضمانت نامه حسن اجرای تعهدات به میزان (۵۰) درصد سرمایه ثبت شده) توسط متقاضیان و استعلاماتی که از سایر سازمانها و نهادها(همچون سازمان امور مالیاتی، نیروی انتظامی و…) بعمل می آید اختصاص دارد لذا تسریع در پیگیری وصول تاییدیه های لازم از سایر نهادها و ارائه به موقع مدارک لازم در مقاطع خاص توسط متقاضیان تاثیر بسیار زیادی در زمان اخذ مجوز فعالیت صرافی از بانک مرکزی خواهد داشت از اینرو زمان لازم به منظور صدور مجوز فعالیت صرافی کاملاً بستگی به موارد فوق الذکر دارد.

چند وقت باید سپرده سرمایه مسدود باشد؟

پاسخ: یکی از مدارک اصلی و اولیه که متقاضیان بایستی جهت رسیدگی به درخواست اخذ مجوز فعالیت صرافی خود به بانک مرکزی ارائه دهند، گواهی مسدودی به میزان (۲۵) درصد از حداقل سرمایه مقرر در دستورالعمل می باشد، لذا مبلغ مذکور از زمان شروع فرآیند رسیدگی به تقاضای تاسیس صرافی تا زمان ثبت شرکت در مرجع ثبت شرکتها مسدود خواهد ماند.
پس از تکمیل نتایج بررسی های مورد نیاز، اخذ تاییدیه های لازم و ارائه گواهینامه دوره مهارت های صرافی برای اعضای هیات مدیره و مدیرعامل شرکت های تضامنی صرافی متقاضیان بایستی نسبت به ارائه گواهی مسدودی به میزان (۷۵) درصد سرمایه مقرر در دستورالعمل به بانک مرکزی اقدام بعمل آورند. بنابراین مبلغ (۷۵) درصد سرمایه مقرراز زمان تکمیل نتایج استعلامات تا زمان ثبت شرکت در مرجع ثبت شرکتها مسدود خواهد ماند.
رفع انسداد از کل مبلغ مسدود شده به عنوان سرمایه پس از ثبت شرکت در مرجع ثبت شرکتها و ارائه آگهی ثبت به بانک مرکزی صورت خواهد پذیرفت.

آیا به جای سپرده سرمایه می توان ملک یا ضمانت نامه بانکی ارائه کرد؟

پاسخ: بر اساس ماده (۱۱) دستورالعمل اجرایی تاسیس، فعالیت و نظارت بر صرافی ها حداقل مبلغ سرمایه اولیه به منظور تاسیس صرافی در شهرهای تهران، مشهد، اصفهان، شیراز، تبریز، اهواز و کرج مبلغ چهل میلیارد (۴۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰) ریال و در سایر شهرها و مناطق آزاد مبلغ بیست میلیارد (۲۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰) ریال می باشد که لازمست قبل از ثبت صرافی تماماً به صورت نقدی نزد یکی از موسسات اعتباری تودیع گردد از این رو نمی توان از گزینه های دیگری چون سند ملک، ضمانت نامه بانکی و یا مواردی از این دست به عنوان جایگزین سرمایه نقدی استفاده نمود.

مدرک کارشناسی مدیرعامل چه شرایطی باید داشته باشد؟

پاسخ: بر اساس شرایط مندرج در دستورالعمل اجرایی تاسیس، فعالیت و نظارت بر صرافی مدیرعامل صرافی بصورت اختصاصی بایستی دارای شرایط زیرباشد:

 • الف – مدیرعامل انتخابی بایستی دارای حداقل سی سال تمام باشد.
 • ب – مدیر عامل انتخابی بایستی حداقل دارای مدرک کارشناسی از دانشگاههای مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات و فناوری باشد و تفاوتی دررشته تحصیلی وجود ندارد. در صورت نداشتن مدرک تحصیلی کارشناسی باید دارای حداقل پنج سال سابقه کار درصرافی های دارای مجوز از بانک مرکزی و یا بانک ها و موسسات اعتباری باشد. شایان ذکر است مدارک تحصیلی اخذ شده از دانشگاههای سایر کشورها تنها در صورتی مورد پذیرش قرار خواهد گرفت که فرآیند معادل سازی توسط وزارت علوم و تحقیقات و فناوری صورت گرفته باشد.

آیا سابقه کار در خارج بعنوان سابقه فعالیت صرافی مورد پذیرش است؟

پاسخ: براساس شرایط مندرج در دستورالعمل اجرایی تاسیس، فعالیت و نظارت بر صرافی ها، فقط سابقه کار در صرافی های دارای مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مورد پذیرش قرار خواهد گرفت.

محل فعالیت صرافی چه ویژگی هایی دارد؟

پاسخ: محل مورد نظر به منظور تاسیس صرافی می بایست به تایید نیروی انتظامی برسد و مواردی چون متراژ، موقعیت مکانی و امنیتی، کاربری محل در حیطه اختیارات و مسئولیت های نیروی انتظامی می باشد لذا متقاضیان برای آگاهی از شرایط می توانند موضوع را از آن نهاد پیگیری نمایند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.