خبرهای فانی از رتبه بندی، افزایش حقوق، فوق العاده ویژه کارکنان، صلاحیت حرفه ای فرهنگیان

0
رتبه بندی، افزایش حقوق، فوق العاده ویژه کارکنان، صلاحیت حرفه ای فرهنگیان
رتبه بندی، افزایش حقوق، فوق العاده ویژه کارکنان، صلاحیت حرفه ای فرهنگیان

پاراف خبرهای فانی از رتبه بندی، افزایش حقوق، فوق العاده ویژه کارکنان، صلاحیت حرفه ای فرهنگیان : دکتر علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به فرا رسیدن هفته معلم اظهار کرد: همه توفیقات ما در گروی زحمات معلمان است. معلمانی که در دورترین روستاها در مدارس عشایری و در مدارس شهری در دوره‌های مختلف تحصیلی تلاش می‌کنند و ما برای جبران زحمات آنها هموار با محدودیت منابع روبروییم.

وزارت آموزش و پرورش یک دستگاه عظیم است که در ۱۰۵ هزار مدرسه خدمات ارائه می‌کند و دارای یک میلیون پرسنل در ۷۵۰ منطقه آموزشی است.

وی در خصوص رتبه بندی معلمان اظهار کرد : در فاز اول طرح رتبه‌بندی ۸۳۰ هزار معلم مشمول شدند و اعتباری معادل ۱۳۵۰ میلیارد تومان برای اجرای رتبه‌بندی هزینه کردیم. از آنجایی که بخشی از معلمان ما در مهر ماه ۹۴ شرایط لازم را احراز نکرده بودند اکنون در فاز دوم تحت پوشش در می‌آیند. به عنوان مثال سابقه حداقل شش سال خدمت جزو شرایط بود که برخی آن را احراز نکرده بودند. عده‌ای هم ممکن است سابقه شش سال خدمت نداشته باشند اما یک سال کار آنها در روستا معادل دو سال حساب خواهد شد و می‌توانند مشمول رتبه‌بندی شوند.

وزیر آموزش و پرورش درباره زمان افزایش حقوق فرهنگیان گفت: هنوز دستورالعمل مربوطه از سوی دولت به دستگاه‌ها ابلاغ نشده است.

وی در پاسخ به پرسشی درباره سامان‌بخشی رشته‌های تحصیلی، اظهار کرد: توزیع متوازن دانش‌آموزان در رشته‌های مختلف امری ضروری است و به عواملی چون استعداد، علاقه، نیاز جامعه و امکانات آموزش و پرورش بستگی دارد و لزوما هر چهار عامل در یک راستا قرار نمی‌گیرند و سختی کار هدایت تحصیلی در همین جا مشخص می‌شود. بنا نیست همه دانش آموزان ما در رشته های نظری تحصیل کنند، از سوی دیگر انتخاب شغل در رشته‌های فنی آسان تر است.

فانی درباره زمان راه‌اندازی مرکز صلاحیت حرفه‌ای معلمان، اظهار کرد: طبق تاکید سند تحول بنیادین باید مراکز ارزیابی حرفه‌ای معلمان ایجاد کنیم. اگر رتبه‌بندی خوب اجرا شود ارتقای کیفیت و افزایش انگیزه از جمله نتایج آن خواهد بود. در همین راستا راه‌اندازی مراکز ارزیابی مصوب شده و لازم است اما ایجاد آن در تمام استان‌ها کمی زمان‌بر است و احتمالا به عمر سال ۹۵ قد نمی دهد.

وزیر آموزش و پرورش درباره برقراری فوق‌العاده ویژه کارکنان آموزش و پرورش و گلایه‌هایی در خصوص عدم اعمال آن برخلاف اخبار منتشر شده نیز گفت: خیر، اینگونه نیست و فوق العاده ویژه از ابتدای فروردین اعمال شد و بیش از ۳۰ هزار پرسنل آموزش و پرورش مشمول فوق‌العاده ویژه شدند، اما میزان این فوق‌العاده بستگی به سابقه خدمت آنها دارد.

وی درباره گلایه‌های سریداران مدارس که مشمول طرح رتبه‌بندی نشده‌اند، گفت: ۵۰ هزار سریدار مدرسه داریم که هیچ کدام مشمول رتبه‌بندی نیستند. به دنبال راهکار جدیدی هستیم که افزایش حقوق این گروه را نیز عملیاتی کنیم.

فانی همچنین درباره جذب سرباز معلمان در آموزش و پرورش گفت: سال گذشته کمتر از سه هزار سرباز معلم از طریق ستادکل در اختیار ما قرار گرفت که حداقل مدرک تحصیلی آنها کارشناسی بود. برخی از این سرباز معلمان بعد از اتمام دوره خدمت جذب آموزش و پرورش شدند زیرا معلمان موفقی بودند. امسال هم به روال سابق جذب سرباز معلم انجام خواهد شد.

وزیر آموزش و پرورش درباره حقوق سرباز معلمان گفت: آموزش و پرورش حقوق سرباز معلمان را خودش می‌پردازد و این گروه علاوه بر طی دوره‌های آموزش نظامی، آموزش مهارت‌های معلمی را نیز می‌گذرانند و برخلاف برخی اظهارات، میزان انصرافی از سرباز معلمی بسیار کم است. اخیرا نیز مقام معظم رهبری موافقت کردند که طلاب نیز برای سربازی می‌توانند به آموزش و پرورش بیایند و در قالب امام جماعت، مربی تربیتی یا معلم دینی خدمت کنند.ایسنا.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید