سرنوشت ادامه تحصیل کارمندان

4
همه کارمندان دولت مشمول بخشنامه اعمال مدرک تحصیلی تنها یکبار بعد از استخدام هستند
همه کارمندان دولت مشمول بخشنامه اعمال مدرک تحصیلی تنها یکبار بعد از استخدام هستند

پاراف سرنوشت ادامه تحصیل کارمندان: چندی است که بین کارمندان شاغل در ادارات، سازمان‌ها و نهاد‌های دولتی یک موضوع مهم نقل است و درباره آن اظهارنظر‌های گوناگون و متفاوت و نظرات موافق و مخالفی بیان می‌شود. مهم‌ترین دیدگاه هم حول محور چگونگی ادامه تحصیل کارمندان دولت پس از استخدام و محدودیت‌هایی مبنی بر «اعمال مدرک تحصیلی یک‌بار پس از استخدام برای کارمندان» در تمام ادارات دولتی متمرکز شده است.

ماجرای اصلی این بخشنامه به مدت‌ها قبل مربوط می‌شود، زمانی که زمزمه‌هایی مبنی بر اعمال محدویت ارائه تنها یک مدرک تحصیلی برای کارمندان دولت در برخی ادارات شنیده شد و حرف و حدیث‌های گوناگونی بین کارمندان دولت درباره این موضوع به راه افتاد. نکته قابل توجه اینجاست که اجرایی شدن طرح رتبه‌بندی معلمان و اعمال این بخشنامه برای اجرا در آموزش‌و‌پرورش، به تمام حرف و حدیث‌ها پایان داد و مشخص شد نه‌تنها بخشنامه‌ای از سوی دولت برای این موضوع وجود دارد، بلکه برخی سازمان‌ها مانند آموزش‌وپرورش وارد فاز اجرایی این بخشنامه هم شده‌اند!

علیرضا جدایی رئیس مرکز اطلاع‌رسانی آموزش و پرورش در واکنش به گلایه برخی فرهنگیان مبنی بر ارسال بخشنامه‌ای درباره «نحوه ادامه تحصیل و اعمال مدارک تحصیلی جدید کارکنان که تنها یک مدرک بالاتر پس از استخدام، اعمال می‌شود»، اظهار داشت: در تاریخ ۱۷ شهریور ۹۴ بخشنامه‌ای از سوی وزارت آموزش‌وپرورش صادر شد که براساس آن، کارکنان دولت پس از استخدام تنها یک مدرک بالاتر را می‌توانند جهت ارتقای شغلی خود ارائه دهند. این در حالی است که صدور این بخشنامه نه‌تنها بین فرهنگیان باعث ایجاد نارضایتی‌هایی شده است بلکه با اعلام رسمی خبر اجرایی شدن این بخشنامه، کارمندان در ادارات دیگر هم ابهامات زیادی درباره دلایل صدور این بخشنامه پرحاشیه دارند؟

این بخشنامه در راستای ابلاغ بخشنامه ۲۴ اسفند سال ۹۳ سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور صورت گرفته که براساس بند یک بخشنامه سازمان مدیریت با استناد به بند ۷۰ قانون مدیریت خدمات کشوری به صراحت آمده است: «آثار اعمال مدارک تحصیلی مأخوذه نسبت به مدارک تحصیلی ارائه شده در بدو استخدام کارکنان رسمی و پیمانی بالاتر در طرح طبقه‌بندی مشاغل قابل احتساب است».

به تعریفی دیگر، برای کارکنان «زیر دیپلم به دیپلم»، «دیپلم به فوق دیپلم»، «فوق‌دیپلم به کارشناسی»، «کارشناسی به کارشناسی ارشد» و «کارشناسی ارشد به دکترا» تنها« یک بار» ارائه مدرک تحصیلی ممکن است.

همچنین مشاور کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در بخشنامه «اعمال مدرک تحصیلی تنها یک‌بار بعد از استخدام» باید بازنگری صورت گیرد، گفته است: این بخشنامه، مانع انگیزش شغلی معلمان می‌شود. ابراهیم سحرخیز، مشاور کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب به فارس، اظهار داشت این بخشنامه مشتمل بر چند بند است و یکی از بندها، این است که مدارک تحصیلی کارکنان دولت در طول دوره استخدام‌شان تنها یکبار اعمال می‌شود.

به گفته سحرخیز، به‌عنوان مثال ممکن است یک فرهنگی بخواهد ادامه تحصیل بدهد که باید وی در رشته‌هایی برای ادامه تحصیل هدایت شود که مورد نیاز آموزش‌وپرورش است. وی خاطرنشان کرد: اما یک بند این بخشنامه مورد اشکال است و اعلام شده برای معلمان فقط یکبار بعد از استخدام، اعمال مدرک تحصیلی می‌شود.* وطن امروز.

سرنوشت ادامه تحصیل کارمندان

4 دیدگاه ها

 1. سلام
  نیروهای خدماتی ، جزء کارکنان دولت نیستند…!!؟؟
  از همه چیز و همه کس حرف بزنید ، غیر از خدمات…!!!
  بابا… ما هم آدم هستیم. همه زحمات آموزش و پرورش روی دوش ماست…
  اسکان نوروزی ، اسکان تابستان ، انتخابات ، انواع مراسمات و … همه در مدارس اجرا می شود و ما عوامل خدماتی کلیه کارها را انجام می دهیم.
  چرا ما را از حقوقمان محروم می کنید…!!؟؟ شما که دم از امام علی علیه السلام می زنید ، بگویید عدالت حضرت علی علیه السلام کجا رفته…!!؟؟
  دادمان را کجا بزنیم…!!!؟؟؟

 2. چرا مسوولین آموزش وپرورش برای ادامه تحصیل فرهنگیان ، مانع تراشی می کنند ؟
  باسمه تعالی
  همان طور که در جریان هستید در یک سال اخیر با صدور بخشنامه هایی از جمله ۱۷۰۰۶۱ مورخه ۲۳/۱۲/۱۳۹۳ سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و همچنین ۱۱/۷۱۰ مورخ ۱۷/۶/۱۳۹۴ وزارت آموزش و پرورش ، ادامه تحصیل و همچنین اعمال مدرک تحصیلی معلمان بیش از یک مقطع از بدو استخدام ممنوع اعلام شده است .
  همچنین در بخشنامه ی دیگری شرط ادامه تحصیل دانشجو معلمان دانشگاه فرهنگیان حداقل سه سال سابقه تدریس در نظر گرفته شده است .پس از ملاحظه چنین بخشنامه هایی اولین سوالی که در ذهن هر خوانند منصف، ایجاد می شود این است که چرا مدیران سازمانی که به لحاظ راهبردی و توسعه همه جانبه در سند چشم انداز، کلیدی ترین ساز مان کشور محسوب می شوند و اصولا بایستی در جهت تحقق منویات مقام معظم رهبری تلاش کنند تا آموزش و پرورش را بر اساس الگوهای تعالی، به یک سازمان متعالی و پیشرو تبدیل نمایند. دست به اتخاذ چنین تصمیمات ناشیانه و ناپخته ای می زنند. البته تعجب زمانی بیشتر می شود که مشخص می گردد هیچ دلیل موجه، معقول و قانونی در پس این تصمیمات نیست، وقتی دلیل را از مسئولین جویا می شویم ابتدا به مواد قانونی استناد می کنند که کارمندان را از تحصیل در ساعات کار منع کرده و یا مأموریت تحصیلی را منتفی دانسته است. اما بسیاری از همکاران محترم ما کارکنان تمام وقت سازمان نیستند و ادامه تحصیلشان مواد قانونی مذکور را نقض نخواهد کرد. کار که به اینجا می رسد پاسخ مسئول محترم شفاف تر می شود : می خواهید دکتری بگیرید و از آموزش و پرورش خارج شوید؟؟!!! ما اجازه نمی دهیم.
  این استدلال و راه حل یک مسئول در سازمان کلیدی کشور ماست!!!!!!! پر واضح است که مسئولین محترم بجای استفاده از مهارت های ادراکی خویش که امید است واجد آن باشند!!! راحت ترین راه و دم دستی ترین راه حل را بدون توجه به نتایج دهشتناک برای آینده کشور در نظر گرفته اند.
  به امید روزی که مدیران بالادستی ما به جای تصمیمات سهل الوصول، تصمیمات راهبردی و صحیح اتخاذ کنند.

  گروه ادامه تحصیل فرهنگیان ( جمعی از فرهنگیان محروم از تحصیل )

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید