سرنوشت امضای الکترونیکی در ایران

سرنوشت امضای الکترونیکی در ایران، دیجیتالی شدن فشار کار را بیشتر می‌کند: امضای الکترونیکی عبارت است از هر نوع علامت که به‌صورت الکترونیک ایجادشده و ممکن است یک علامت، رمز، کلمه، عدد، یک نام تایپ شده، تصویر دیجیتال یک امضای دست‌نویس، و یا هر نشان الکترونیک اثبات هویت باشد که به طریق منطقی به داده‌پیام متصل شده و برای شناسایی امضاکننده داده‌پیام مورداستفاده قرار می‌گیرد.

این نوع امضا همانند امضای دست‌نویس دارای آثار حقوقی احزار هویت امضاکننده سند و التزام وی به مندرجات آن است. امضای الکترونیک در اغلب قراردادها، تراکنش‌ها و معاملات الکترونیکی در حکم کارت ملی، شناسنامه یا هر نوع سند دیگری که ضامن صحت آن قرارداد است، عمل می‌کند و با استفاده از آن می‌توان سندیت متون الکترونیکی را بررسی کرد و اسناد قابل‌پیگیری می‌شوند.

بسیاری از کشورها، بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ میلادی، با استفاده از مقررات بین‌المللی موجود و رهنمون‌های ارائه‌شده در خصوص امضای الکترونیک مبادرت به قانون‌گذاری در این زمینه کرده‌اند.

در حال حاضر می‌توان گفت امضای الکترونیک در تمام نظام‌های حقوقی موردپذیرش قرارگرفته است. در ایران بحث امضای الکترونیک و شرایط آن ابتدا در قانون تجارت الکترونیک (مصوب سال ۱۳۸۲) موردتوجه قرار گرفت.

با داشتن امضای دیجیتال درصورتی‌که بخواهید در فضای اینترنت، مبادله الکترونیکی با هویت مجازی داشته باشید، می‌توانید خود را به گونه‌ای معرفی کنید که طرف مقابل به شما اعتماد کند و گیرنده می‌تواند از ماهیت فرستنده و اینکه اطلاعات حین انتقال تغییر پیدا نکرده مطمئن باشد؛ علاوه بر این مزایا، فرستنده نمی‌تواند امضای داده را انکار کند.

انواع امضاهای الکترونیکی

درروش ساده و رایج گذرواژه‌ها، از یک گذرواژه منحصربه‌فرد با استفاده از یک شماره هویت شخصی در انتهای اسناد استفاده می‌شود که امنیت آن بسیار پایین است و به راحتی توسط نفوذ گرها شناسایی‌شده و به سرقت می‌رود. امضای بیت‌مپ با استفاده از اسکن امضای دست‌نویس افراد که شخص روی کاغذ امضا می‌کند، به‌دست می‌آید و سپس شخص این اسکن را به‌عنوان امضاء به هر داده‌پیامی ضمیمه می‌کند.

در فناوری قلم نوری فرد با این قلم روی صفحه مخصوص دیجیتالی امضا می‌کند و همان امضا روی نمایشگر رایانه پدیدار می‌شود؛ درواقع چیزی شبیه اینکه فرد در صفحه مانیتور امضا می‌کند، اتفاق می‌افتد. این روش ساده نیز امنیت بالایی ندارد و امکان جعل آن زیاد است.

درروش امضای بیومتریک با استفاده از مؤلفه‌های فردی از قبیل خصوصیات رفتاری همانند نحوه انجام امضای دست‌نویس و خصوصیات فیزیولوژیک همانند اثرانگشت، امضا حاصل می‌شود. مشکل اساسی این روش در این است که علی‌رغم منحصربه‌فرد بودن، با افزایش سن افراد، بیماری و … امضای بیومتریک افراد ممکن است تغییر کند و می‌توان گفت این امضا نیز مصون از اشتباه نیست.

امضای دیجیتال بهترین و پیشرفته‌ترین و پرکاربردترین نوع از امضاهای الکترونیک است که به دلیل امنیت بالای آن، جایگزین سایر روش‌های موجود شده و اکثر قانون‌گذاران از جمله قانون‌گذاران تجارت الکترونیک ایران که مرکز توسعه تجارت الکترونیک است، این شیوه امضا را پذیرفته است.

گواهی امضای دیجیتال، یک سند الکترونیکی امضاشده است و برای یک شخص یا سازمان صادر می‌شود و با استفاده از اطلاعات آن می‌توان دارنده گواهی را برای برقراری ارتباط امن با وی، شناسایی کرد.

صاحبان این گواهی الکترونیکی افراد حقیقی یا حقوقی، سازمان‌ها، مؤسسات یا شرکت و یا مؤلفه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری هستند.

لازم به توضیح است که امضای الکترونیکی در ایران از سال ۱۳۸۲ در قانون تجارت الکترونیک موردتوجه قرار گرفت و کارهای نرم‌افزاری و سخت‌افزاری آن در سازمان ثبت‌اسناد و املاک انجام‌شده است.

دیجیتالی شدن بیشتر فشار کار را زیاد می‌کند

یک تحقیق جدید در آلمان نشان می‌دهد که دیجیتالی زه شدن بیشتر محیط کار گرچه منجر به بالا رفتن سرعت کار می‌شود اما درعین‌حال باعث می‌شود که کارکنان فشار روحی بیشتری را هم متحمل شوند.

فناوری‌های جدیدی که روزانه مورداستفاده قرار می‌گیرند،‌ مانند گوشی‌های هوشمند، ای میل و پاورپوینت درواقع بخشی از فرایند دیجیتالی زه شدن زندگی هستند که همزمان می‌تواند باعث آسایش و راحتی باشد و هم مایه عذاب.

در بسیاری موارد زندگی با وسایل دیجیتال آسان‌تر می‌شود، اما درعین‌حال فشار کار هم با آن افزایش می‌یابد. میلیون‌ها نفر به دلیل افزایش استفاده از ابزارهای دیجیتال احساس می‌کنند که تنش و فشار زمان‌بر آنان نیز بیشتر شده است.

نتیجه تحقیقی که به درخواست سندیکاهای کارگران و کارکنان آلمان انجام‌گرفته است نشان می‌دهد که استفاده از وسایل و دستگاه‌های دیجیتال در محیط کار اگرچه از فشار بدنی کار می‌کاهد، اما به فشار روحی می‌افزاید.

کارکنان از افزایش میزان کار و فشار برای انجام آن در مدتی کوتاه‌سخن می‌گویند. آنها همچنین از مزاحمت‌ها و عواملی که به‌وسیله ابزار دیجیتال ایجاد و موجب حواس‌پرتی در سرکار می‌شود شکوه کرده‌اند.

نزدیک به ۶۰ درصد شاغلان در آلمان با وسایل دیجیتال کار می‌کنند. این تحقیق در سال ۲۰۱۶ صورت گرفته و ۶۵۰۰ نفر از بخش خدمات در آن شرکت داشته‌اند.

5 (100%) 1 vote

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.