پنجاه درصد کارمندان درد گردن مزمن دارند!

0

پاراف  پنجاه درصد کارمندان درد گردن مزمن دارند! به نقل از فارس : علیرضا زالی، رئیس سازمان نظام پزشکی گفته : اگر از نظر اثربخشی هم بخواهیم مباحث را بررسی کنیم باید دارو و روندهای گران درمانی نقش کمتری را در پروتکل‌های درمانی ایفا کند و در این زمینه کارهای غیرتهاجمی در حوزه طب فیزیکی قابل تعریف است که در نهایت به نفع اقتصاد سلامت تمام می‌شود.

زالی اذعان داشت: امروزه اشکالاتی که در سبک زندگی به وجود آمده بیماری‌های اسکلتی و استخوانی را دو چندان کرده و بخش غالب گرفتاری‌ها را به خود اختصاص داده است مثلاً در شالیکاران که در مزارع برنج کار می‌کنند 80 درصدشان دچار کمردرد هستند و در مطالعه‌ای که در یک کلانشهر انجام شده نشان می‌دهد بیش از 50 درصد کارمندان بالای 50 سال درد گردن مزمن دارند.

وی حفظ شأن جامعه پزشکی را یکی دیگر از نکات حساس در حوزه پزشکی برشمرد و گفت: در سالهای اخیر برخورد با جامعه پزشکی مبتنی بر کرامت نبوده، بیشتر گفتمان یک طرفه بوده است ولی اکنون امیدواریم این گفتمان با تعامل سازنده مبتنی بر کرامت شود چرا که این روزها مشکلات صنفی جامعه پزشکی به ویژه برای پزشکان جوان آزار دهنده شده است.

رئیس سازمان نظام پزشکی با تأکید بر اینکه حوزه طب فیزیکی و بازتوانی با مسائل مزمنی روبه‌رو است افزود: اکنون اکثر خدمات این حوزه تنها در حد فیزیک دیده می‌شود در حالی که پزشک علاوه بر اندوخته‌های علمی از توان فیزیکی خود هم استفاده می‌کند ولی نظام تعرفه‌گذاری در این سالها با نگاه حداقلی به این امر نگاه کرده که باید این پدیده را با تعامل وزارت بهداشت بازنگری کنیم.

وی ادامه داد: در عین حال مراقبت‌های درمانی در حوزه طب فیزیکی و توانبخشی باید از مراحل ثالثه به مراقبت‌های اولیه درمانی آمده و در خط مقدم درمان قرار گیرد.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید