اولین سفیر کُرد و سنی جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد

0
صالح ادیبی سفیر کرد
صالح ادیبی سفیر کرد

پاراف اولین سفیر کُرد و سنی جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد : صالح ادیبی، نخستین سفیر کرد اهل سنت در جمهوری اسلامی ایران است که پیش‌تر رئیس بنیاد نخبگان ملی استان کردستان بود. او اکنون به‌عنوان سفیر ایران در ویتنام و کامبوج منصوب شده است. براساس شنیده‌ها، مرضیه افخم، سخنگوی فعلی وزارت خارجه نیز اولین سفیر زن ایران خواهد بود که در راستای وعده‌های دولت یازدهم به این سمت منصوب می‌شود.

دولت یازدهم از ابتدای کار خود با انتصاب دستیار ویژه اقوام، نشان داد که نگاه متفاوتی به بحث قومیت‌ها دارد. حسن روحانی، در جریان مبارزات انتخاباتی خود در مورد استفاده از اقلیت‌ها در مناصب دولتی سخن گفته بود. به گزارش «ایرنا»، علیرضا آشناگر، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان استفاده از نیروهای توانمند و کارآمد بومی را از مطالبات مردم کردستان از دولت دانست و گفت: «این مطالبه به‌تدریج در حال تحقق است و اولین سفیر کُرد اهل سنت از استان کردستان انتخاب شده و به‌زودی فعالیت خود را آغاز می‌کند».

صالح ادیبی ٥١ سال دارد، دارای درجه دکترا در رشته ادبیات فارسی با گرایش زبان‌شناسی زبان‌های باستانی و در رشته ادبیات عرب هم تحصیل کرده است. رئیس دانشگاه‌ آزاد کردستان بوده و در دانشگاه‌های دیگری هم تدریس کرده است.

سید احسن علوی، نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، دیوان‌دره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی نیز انتخاب یک کُرد اهل سنت به‌عنوان سفیر را مایه افتخار دانست و گفت: «این انتخاب بیانگر تحقق وعده‌های دولت به مردم کردستان است». این خبر در رسانه‌های مختلف به‌طور ویژه بازنشر شد؛ در سه دهه بعد از پیروزی انقلاب انتصاب سفیر کرد و سنی سابقه نداشته‌ است. سفیر ایران در ویتنام سِمت سفیر اکردیته در کشور کامبوج را هم دارد. چون ایران و کامبوج دارای سفیر مقیم در پایتخت‌های یکدیگر نیستند و سفیران آنها در کشورهای دیگر به‌عنوان «سفیران اکردیته» نمایندگی دیپلماتیک کشورهای خود را برعهده دارند. نماینده سنندج که خبر انتصاب این کرد سنی را به سمت سفیر اعلام کرده، گفته است: «در کردستان مشابه چنین نیروهای توانمندی فراوان است» و ابراز امیدواری کرده از «نیروهای کرد اهل سنت بیشتر در پست‌‌ها و مناصب مدیریتی استفاده شود».

براساس وب‌سایت سفارت ایران در هانوی، سفیر کنونی جمهوری اسلامی در ویتنام در سال ۱۳۹۱ به محل مأموریت خود اعزام شده است. به گزارش جماران، ادیبی استوارنامه خود را برای حضور در سفارت کشورهای کامبوج و ویتنام دریافت کرده ‌است. او در ششمین جلسه شورای اداری استان کردستان انتخاب خود را «نشان‌دهنده توجه ویژه دولت تدبیر و امید به مطالبات کردستانی‌ها به‌عنوان یک گروه اقلیت» دانست. «این اقدام علاوه بر تحقق خواسته دیرین کُردها موجب اعتماد بیش از پیش کُردها به دولتمردان تدبیر و امید است».

او توضیح داد که «انتخاب سفیر کُرد اهل سنت از یک‌سال‌ونیم پیش در حال پیگیری بود که ابتدا به‌عنوان سفیر استرالیا مطرح شدم. انتخاب اینجانب به‌عنوان سفیر دو کشور کامبوج و ویتنام به علت اهل سنت‌بودن مسلمانان آن منطقه و تسلط من به زبان‌های کُردی، انگلیسی و عربی بوده است». او ادامه داد: «اگرچه این کار از یک‌سال‌ونیم پیش در جریان بود اما به علت اتمام‌نیافتن کار، رئیس‌جمهوری این مسئله را در سفر خود به کردستان اعلام نکرد».*شرق.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید