جزئیات برنامه های بنیاد شهید درباره بیمه و خدمات درمانی، قانون جامع، فرهنگی و بودجه ای ایثارگران

0
برنامه های بنیاد شهید
برنامه های بنیاد شهید

پاراف جزئیات برنامه های بنیاد شهید درباره بیمه و خدمات درمانی، قانون جامع، فرهنگی و بودجه ای ایثارگران : عبدالرضا عباسپور معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران در همایش فصلی مدیران کل استانی و معاونین بنیاد شهید و امور ایثارگران با تشریح برنامه ها و اقدامات بنیاد در موضوع خدمات درمانی جامعه ایثارگری ابراز امیدواری کرد: تشکیل شورای راهبری کمیسیون پزشکی بنیاد منجر به افزایش رضایتمندی جامعه ایثارگری شود.

خدمات بیمه ای بنیاد نسبت به سال گذشته تغییری نکرده است و تمامی خدمات شامل بستری، سرپایی، پاراکلینیک و …. بدون سقف و فرانشیز است.

وی افزود: طبق ضوابط قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، پرداخت هزینه درمان ایثارگران شاغل به عهده دستگاه ها است، سال گذشته دستگاه ها اقدامی انجام ندادند و سازمان مدیریت و برنامه ریزی این موضوع را به بنیاد واگذار کرد و بنیاد شاغلین را به جز نیروهای مسلح تحت پوشش قرار داد و تصور می کنیم که باز هم بنیاد باید این خدمت را به ایثارگران ارائه دهد و به زودی تکلیف نوع بیمه و افراد تحت پوشش مشخص خواهد شد.

معاون بهداشت و درمان بنیاد همچنین در تشریح طرح پایش سلامت عمومی خاطرنشان کرد: در این طرح بیش از ۱۶۴ هزار نفر از ایثارگران تحت پوشش قرار گرفتند که این خدمات شامل ویزیت در منزل، پرستاری و مراقبت در منزل و … را شامل می شود.

عباسپور در ادامه سخنان خود برخی از طرح های معاونت بهداشت و درمان بنیاد را تهیه و تدوین راهنمای بالینی درمان عوارض مصدومیت های شیمیای با گاز خردل، اعزام ۲۵ تیم تخصصی به استان ها و ویزیت و درمان تعداد زیادی از ایثارگران، تشکیل ستاد جذب متخصصین و ۳۹ نفر پزشک متخصص در قالب ۱۷ تیم پزشکی به صورت مدعو از خارج از کشور اعلام کرد. وی  همچنین با اشاره به برنامه های بنیاد در سال ۱۳۹۵، ابراز امیدواری کرد که تشکیل شورای راهبری کمیسیون پزشکی منجر به افزایش رضایت مندی جامعه ایثارگری شده و دقت و سرعت عمل در این کمیسیون ها افزایش یابد.

آخرین وضعیت قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران

سعید عندلیبی معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران در همایش مدیران کل استانی و معاونین بنیاد شهید و امور ایثارگران در مجتمع فرهنگی اداری جانباز شهید رسول‌زاده با اشاره به ضرورت اصلاحات قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، اظهار کرد: از آنجایی که تصویب و اجرای آزمایشی این قانون قریب به ۱۰ سال به طول انجامید اکنون با موانع عدیده حقوقی در این خصوص رو به رو هستیم که در آستانه فرا رسیدن سال پایانی اجرای آزمایشی آن باید اصلاحاتی انجام بگیرد.

معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران در توصیف مسائل مرتبط با این قانون خاطرنشان کرد: استراتژی بنیاد در این خصوص متکی بر چند اصل بوده که بیش از همه رفع تعارضات قانون و پراکندگی‌های مقررات را مدنظر قرار داده است که با رفع این موارد کیفیت و کمیت خدمات رسانی به جامعه ایثارگری بهبود می‌یابد.

در معاونت حقوقی و امور مجلس بنیاد کار کارشناسی با حضور کارشناسان متعدد در حوزه مختلف انجام شده است که در وهله اول توانمندسازی و ارتقای قابلیت ایثارگران، سپس پرهیز از پراکندگی و تعدد قوانین در خدمت رسانی، همچنین رفع تعارضات در قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و نیز نگاه واقع بینانه به شرایط کشور و امکانات و محدودیت‌های دولت مورد ارزیابی و توجه قرار گرفته است.

عندلیبی با اشاره به شرایط قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران در مجلس، تصریح کرد: با اجرای آزمایشی قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران این انتظار وجود داشت که قوانین سابق کنار برود و یک مشی ثابتی در جریان امور حاکم شود ولی چنین اتفاقی در عمل رخ نداد و ما شاهد آن هستیم که برخی قوانین سابق با قانون جامع در تضاد است که باید هرچه زودتر این مسئله برطرف شود.

قانون جامع متعلق به سال ۸۵ بوده و از آن زمان تاکنون کشور دچار تحولاتی شده است لذا همین تغییرات در اجرای برخی مواد قانونی مشکلاتی ایجاد کرده و علاوه بر این با توجه به تغییرات ساختاری و تشکیلاتی در دولت نیازمند اصلاحاتی در قانون هستیم.

برنامه های فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران

حجت الاسلام سیدحسن موذنی معاون فرهنگی و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران در همایش فصلی مدیران کل استانی و معاونین بنیاد شهید و امور ایثارگران با تشریح برنامه های فرهنگی بنیاد تأکید کرد: تبدیل تهدیدها به فرصت در فضای مجازی و حمایت چند بعدی از شبکه های اجتماعی و نیز تأکید بر برنامه ریزی های جامع در امور فرهنگی از برنامه های فرهنگی بنیاد است.

یکی از اولویت های بنیاد تقویت زیرساخت ها و برنامه های منطبق بر فرهنگ سازی در کشور است تا با نهادینه کردن فرهنگ ایثار و شهادت ظرفیت والای ایثارگران نیز در جامعه نمایان شود.

معاون فرهنگی و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران به نتایج کنکور سراسری سال جاری اشاره کرد و افزود: نتایج موفقیت آمیز فرزندان شاهد و ایثارگر در این آزمون که اتفاق کم سابقه ای در کشور نیست، نشان دهنده این مسئله است که فرزندان شاهد و ایثارگر دارای ظرفیت و پتانسیل بالایی بوده و باید بیش از گذشته در کانون توجه قرار گیرند.

وی با بیان اقدامات اجرایی درون سازمانی در حوزه معاونت فرهنگی بنیاد، تصریح کرد: تلاش برای نهادینه سازی سبک زندگی ایثارگرانه و بهینه سازی امکانات و سرمایه های درونی با چابک سازی فرآیندهای امور فرهنگی و تقویت اثربخشی فعالیت های فرهنگی از جمله برنامه های بنیاد است.

معاون فرهنگی و امور اجتماعی بنیاد همچنین به جایگاه و نقش شهدای مدافع حریم اسلامی و شهدای منا در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در منطقه اشاره کرد و خاطرنشان کرد: در خصوص این موضوعات راهبردهای زیرساختی فرادانشگاهی و فراجغرافیایی را در نظر گرفته ایم که بازتعریف جامعه هدف در امور فرهنگی متناسب با مرزهای جغرافیایی و مرزهای فرهنگی را شامل می شود.

نظارت و هدایت فرهنگی جامعه ایثارگری به منظور نقش آفرینی و الگوسازی در فضاهای کنشگری فرهنگی و رصد تحصیلی و مهارت افزایی به منظور کارآفرینی در فضاهای کسب و کار و همچنین تبدیل تهدیدهای فضای مجازی به فرصت های مجازی و حمایت چند بعدی از شبکه های اجتماعی و نیز تأکید بر برنامه ریزی های جامع در امور فرهنگی از دیگر برنامه های بنیاد است.

وی همچنین موفقیت یک فرزند جانباز را در کسب رتبه اول کنکور سراسری در رشته فنی و ریاضی بدون لحاظ شدن سهمیه به خانواده این جانباز و جامعه ایثارگری تبریک گفت.

تاکنون حدود ۲۰۱۱ نفر از ایثارگران در هیئت های علمی عضو هستند که از این تعداد ۳۱۸ نفر مربوط به برنامه پنجم توسعه بوده و اکنون نیز خوشبختانه زمینه جذب ۵۱۵ نفر دیگر فراهم شده است.

آموزش قوانین بودجه‌ای

سید منصور میرمرادی معاون توسعه مدیریت بنیاد تصریح کرد: اطلاع‌رسانی و آموزش صحیح در خصوص قوانین بودجه‌ای می‌تواند سرعت بیشتری به اقدامات اجرایی بنیاد ببخشد.

در بحث بودجه به‌ویژه در استان‌ها دچار مسائلی به لحاظ اعتبارات بوده‌ایم و این در حالی است که همواره موضوعات را رصد کرده و نیز قوانین و مقرراتی منطبق با شرایط زمانی و بودجه‌ای در نظر گرفته‌ایم.

معاون توسعه مدیریت بنیاد شهید و امور ایثارگران با تأکید بر اینکه اطلاع‌رسانی و آموزش صحیح در خصوص قوانین بودجه‌ای می‌تواند سرعت بیشتری به اقدامات اجرایی بنیاد ببخشد اعلام کرد: ما اگر بتوانیم موضوعات مرتبط با بحث بودجه را تجزیه‌وتحلیل کنیم مسائل را بهتر درک خواهیم کرد. در حال حاضر ما در ستاد مرکزی بنیاد به دنبال آن هستیم تا حمایت بیشتری از مراکز استانی داشته باشیم و متقابلاً توقع داریم استان‌ها نیز در این خصوص با اطلاع دقیق از موضوعات گام برداشته و هماهنگی گسترده‌ای را در اداره امور پیش بگیرند.ایثار.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here