رهایی از چسبندگی میز مدیریت! کدام مدیران بازنشسته باید به خانه برگردند؟

شهردار مسن تهران در خصوص قانون منع بکارگیری بازنشستگان گفت: این قانون شامل حال من نمی شود.

وی در پاسخ به این پرسش که این قانون درمورد خودش هم صدق می‌کند گفت: مبنای ما قانون است بنده تابع قانون هستم تفسیر قانون بر عهده معاونت رئیس‌جمهور و اداره امور استخدامی کشور و شورای شهر است بنده مشکلی ندارم و در شهرداری می‌مانم.

آندسته از مدیران که باید شهرداری تهران را ترک کنند

 • سید محمدعلی افشانی شهردار تهران
 • حسن رباطی معاون هماهنگی امور مناطق شهرداری تهران
 • سمیع اله مکارم حسینی معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران
 • محسن پورسید آقایی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران
 • علی محمد مختاری رئیس سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری تهران
 • ولی الله شجاع پوریان معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران و عضو شورای چهارم شهر تهران
 • فاطمه راکعی متولد ۱۳۳۳ مشاور امور بانوان شهردار تهران و مدیر کل امور بانوان
 • رسول کشت پور شهردار منطقه ۲
 • علیرضا حسینی نوکنده شهردار منطقه۴،
 • سید احمد صفوی شهردار منطقه ۲۰
 • حبیب اله تاجیک اسماعیلی شهردار منطقه ۱
 • برزین ضرغامی رئیس سازمان زیباسازی
 • سعید اوحدی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران

خانه‌تکانی در وزارت نفت یک مینی بوس احتیاج دارد!

با اجرای قانون اصلاح شده منع به کارگیری بازنشستگان، حداقل ۱۱ مدیر ارشد نفتی در سطح معاونین وزیر و مدیران شرکتهای زیرمجموعه وزارت نفت، از این وزارتخانه خداحافظی خواهند کرد.

با توجه به کهولت سنی بخشی از مدیران وزارت نفت، تعداد افرادی که این وزارت خانه را در نتیجه اجرای این قانون ترک می کنند کم نیست؛ اما در این گزارش تنها به سطح معاونین وزیر نفت و برخی مدیران زیر مجموعه ها اشاره می کنیم.

به گزارش هم رده به نقل از مهر، نخستین مهره طبقه پانزدهم این وزارتخانه که باید اتاق خود را تحویل دهد،​ رکن الدین جوادی، معاون وزیر نفت در امور نظارت بر منابع هیدروکربوری است. امیرحسین زمانی نیا، معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت، شجاع الدین بازرگانی، معاون امور حقوقی و مجلس وزیرنفت، حبیب الله بیطرف، معاون امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت، علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، حمیدرضا عراقی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، رضا نوروززاده، مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی و سید اصغر هندی، مشاور حقوقی و بین الملل بیژن زنگنه و البته عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران ، از مدیران تراز بالای این وزارتخانه هستند که باید این وزارتخانه را ترک کنند.

البته زیر مجموعه های این وزارتخانه نیز از این قانون مستثنی نیستند. بنابراین غلامرضا منوچهری، معاون امور توسعه و مهندسی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، حسین کاظم پوراردبیلی، نماینده ایران در اوپک و بیژن عالی پور، مدیرعامل شرکت ملی نفتخیز جنوب از جمله مهم ترین مدیران شاغل در زیر مجموعه های وزارت نفت هستند که باید از سمت خود خداحافطی کنند.

در این میان نام نصرت رحیمی، رییس صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت نیز را می توان در زمره افرادی دانست که باید از سمت خود کناره گیری کند، اما با توجه به اینکه صندوق بازنشستگی نفت مستقیما یک نهاد دولتی محسوب نمی شود، رفتن یا نرفتن وی قطعی به نظر نمی رسد.

آندسته از مدیران نفتی که باید وزارت نفت را ترک کنند

 • رکن الدین جوادی معاون وزیر نفت در امور نظارت بر منابع هیدروکربوری
 • امیرحسین زمانی نیا معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت
 • شجاع الدین بازرگانی معاون امور حقوقی و مجلس وزیرنفت
 • حبیب الله بیطرف معاون امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت
 • علی کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران
 • حمیدرضا عراقی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران
 • رضا نوروززاده مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی
 • سید اصغر هندی عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران
 • غلامرضا منوچهری معاون امور توسعه و مهندسی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران
 • حسین کاظم پوراردبیلی نماینده ایران در اوپک
 • بیژن عالی پور مدیرعامل شرکت ملی نفتخیز جنوب

وزارت ورزش : ما بازنشسته نداریم

سید محمد شروین اسبقیان مدیرکل دفتر امور مشترک فدراسیون ها  در گفتگو با خبرنگار مهردر مورد مصوبه مجلس برای منع به کارگیری بازنشستگان گفت: آنچه مسلم است قانون برای همه یکسان است و باید اجرا شود، همه هم موظف و مکلف هستند از قانون تبعیت کنند حتی وزارت ورزش. البته تا آنجا من می دانم در وزارت ورزش بازنشسته ای نیست یا به کارگیری نشده است، ضمن اینکه این مصوبه ابتدا باید توسط شورای نگهبان تائید و سپس ابلاغ رسمی شود. بعد از آن نسبت به بررسی موضوع و تطابق آن با وضعیت نیروهای وزارت ورزش اقدام می شود.

«این موضوع مطرح شده که افرادی در وزارت ورزش جزو بازنشسته ها به حساب می آیند مانند برانوش نیک بین مدیرکل حوزه وزارتی و محمدرضا داورزنی معاون توسعه ورزش قهرمانی؛ این دسته افراد بازنشسته نیستند؟»، وی در این مورد تاکید کرد: اولا این افراد بازنشسته نیستند، ثانیا راجع به اشخاص از من نپرسید. در کل بررسی این موضوع در تخصص حوزه مدیریت منابع انسانی است و باید در این حوزه انجام شود.

منظور قانون از بازنشسته و عدم بکار گیری چیست؟

در مجموع و طبق قانون افرادی که مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد به بالا دارند تا ٣۵ سال مشمول خدمت و همکاری با نهاد خود هستند. البته قانون ٣٠ سال خدمت را برای بازنشستگی تعیین کرده اما اینگونه افراد (دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد به بالا) این اختیار را دارند تا ٣۵ سال ادامه فعالیت داشته باشند.

آنچه مسلم است اینکه طبق قانون کسانیکه دوره ٣۵ ساله خدمت آنها به پایان رسیده و به لحاظ سنی بازنشسته هم هستند باید ترک پست کنند. البته ممکن است، باشند افرادی که دوره اشتغال ٣۵ ساله آنها تکمیل شده اما هنوز بازنشسته نشده اند، این افراد با نظر مقام بالادستی می توانند به خدمت و فعالیت خود ادامه دهند.

شاید باشند افرادی که دوره ٣۵ ساله اشتغال و خدمت آنها تمام شده و به سن بازنشستگی هم رسیده اند اما پیش از این با مصوبه هیات وزیران به کار بازگشته اند. به نظر می رسد مصوبه مجلس در مورد اینگونه افراد لازم الاجرا باشد آنهم بعد از ابلاغ.

تعداد رسمی مدیران بازنشسته

جمشید انصاری معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور در خصوص میزان مدیران بازنشسته دولتی گفت: اینکه برخی اعلام کردند ۱۷۰۰ نفر مدیر بازنشسته داریم از اساس اشتباه است. ما در کشور حدود ۱۰۰۰ نفر مقامات داریم. درباره بازنشسته‌های دولتی الان ۱۵ استاندار و ۱۴ معاون استاندار بازنشسته داریم که با این حساب در مجموع تعداد بازنشسته‌های دولتی ۱۱۰ نفر هستند که حدود ۱۲ درصد از میزان مقامات را شامل می‌شود.

مدیران بازنشسته در صورتی که کنار نروند به دادگاه معرفی می‌شوند

به گزارش هم رده به نقل از تسنیم،  بهروز نعمتی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: در صورت اجرای قانون تصویب شده در مجلس، هر مدیر بازنشسته‌ای که بخواهد مقاومت کند و به کارش ادامه دهد به دادگاه معرفی خواهد شد.

جای امیدواری است که این قانون اجرا شود و جوانان بتوانند در بخش مدیریت فعالیت کنند. افراد زیادی به ما مراجعه کرده و می‌گویند ما در سنین ۴۰ سالگی وقتی خواستیم مسئولیت بگیریم، گفتند شما جوان هستید و بعد از اینکه چند سال پشت خط ماندیم هم گفتند برای مدیریت کردن دیگر پیر شده‌اید! در هر صورت در صورت تصویب این قانون فضا برای جوانان زیادی فراهم خواهد شد تا بتوانند به دولت و مردم خدمت کنند. ضمن تشکر از همه عزیزانی که سال‌های سال خدمت کردند.

وی در گفت‌وگو با رادیو تهران اظهار داشت: یکی از نگرانی‌های جامعه و جوانان فعالیت در هرم مدیریتی بود که سال‌هاست می‌خواهند در این عرصه خدمت کنند. نمایندگان مجلس هم تلاش کردند تا فضا برای این کار فراهم شود و خوشحالیم که این قانون تصویب شده رضایت نسبی افراد جامعه و جوانان را در پی داشته است. امیدواریم که شورای محترم نگهبان این قانون را تصویب کرده و به مجلس ابلاغ کند.

به این مطلب امتیاز دهید

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.