1. هم‌رده
  2. اداری شغلی
  3. حقوق و مزایا
  4. اخذ آمار کارمندان به روش سنتی، وقتی سامانه ها ناکارآمد هستند!

اخذ آمار کارمندان به روش سنتی، وقتی سامانه ها ناکارآمد هستند!

سامانه های آنلاین

در سال ۱۳۹۷و در حالیکه حتی برخی مغازه دارها هم برای دفتر و دستک خود نرم افزار تهیه کرده اند، دولت برای تهیه گزارش کارمندان با حقوق بالاتر و پایینتر از سه میلیون تومان خود به روش ۴۰ سال پیش عمل می کند!

هر که تا کنون گذری به دستگاههای دولتی داشته استف متوجه شده که هم اکنون در هر وزارت خانه و موسسه دولتی دهها سامانه ریز و درشت وجود دارد.

حالا این سامانه ها به چه کار می آیند و چه دردی از دردهای این مملکت را درمان می کنند خداوند می داند و لاغیر!

روش سامانه داری دولت

اصولا روش سامانه سازی و سامانه داری دولت کاملا عجیب است و معلوم نیست چرا یک نفر پیدا نمی شود که در دولت تعریف سامانه و نرم افزار و این دست موارد که همگی زیرمجموعه دولت الکترونیک هستند را به مدیران یادآوری نماید.

معمولا روش تهیه و تولید و نگهداری سامانه ها در دولت به این شکل است که ابتدا یک نرم افزار ارزان به وسیله یک شرکت گمنام تهیه می شود و سپس واحدهای تابعه ملزم به ورود اطلاعات در آن می شوند.

در این بین معمولا هم سامانه و نرم افزار با مشکلات متعدد همچون عدم دسترسی بنا به دلایل مختلف مواجه بوده که دعای خیر صغیر و کبیر را به دنبال دارد!

سامانه و نرم افزار به چه دلیل تهیه می شود

سامانه ها و نرم افزارها برای یکپارچه کردن دادها و امور مرتبط به هم ایجاد می شوند تا روش ارائه خدمات و فرآیندها تسهیل شده و با سرعت و دقت بیشتری انجام شوند.

این سامانه ها صفر تا صد یک فرآیند را بر اساس یک رویه مشخص دنبال کرده و پس از دریافت داده ها، سایر امور مرتبط با آن داده ها فقط از طریق سامانه انجام خواهد شد.

در این حالت همه تراکنش های در ارتباط با آن داده ها تنها از طریق سامانه صورت گرفته و هر گونه آمار و اطلاعات از آن قابل استخراج است.

در این حالت هر نوع گزارش و اطلاعاتی که لازم باشد در کمترین زمان ممکن قابل دریافت بوده و نیاز به مکاتبه به دریافت آمار و اطلاعات به روش ۴۰ سال پیش وجود ندارد.

اخذ آمار کارمندان به روش سنتی، وقتی سامانه ها ناکارآمد هستند!

این بخشنامه را سازمان برنامه بودجه برای اخذ آمار کارمندان با دریافتی حقوق بالاتر و پائینتر از سه میلیون تومان به دستگاهها ابلاغ کرده است!

اخذ آمار کارمندان به روش سنتی، وقتی سامانه ها ناکارآمد هستند!
اخذ آمار کارمندان به روش سنتی، وقتی سامانه ها ناکارآمد هستند!

درخواست آمار اینگونه کارمندان در حالی با این روش اخذ می شود که هم اکنون دستگاههای زیر بصورت مستقیم در ارتباط با کارمندان دولت سامانه هایی را بصورت جداگانه در اختیار دارند:

  • وزارت امور اقتصادی و دارایی که پرداخت حقوق ها را انجام می دهد
  • سازمان برنامه و بودجه که وظیفه تهیه بودجه و برنامه ریزی را بر عهده دارد
  • سازمان اداری و استخدامی که اطلاعات کلیه کارکنان دولت در آن متمرکز است

اگر همه این دستگاهها فقط یک سامانه را به شکلی صحیح و اصولی طراحی تولید و نگهداری می کردند، آنگاه هر گونه آمار به ساده ترین و سریع ترین شکل ممکن قابل دریافت بود. نه آنکه سامانه ای طراحی شود و در آخر هم به این روش آمارها دریافت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست