جزئیات بخشش دیرکرد جرایم رانندگی

0
جزئیات بخشش دیرکرد جرایم رانندگی
جزئیات بخشش دیرکرد جرایم رانندگی

پاراف جزئیات بخشش دیرکرد جرایم رانندگی : سردار تقی مهری رئیس پلیس راهور کشور در نشست خبری جزئیات طرح‌های ترافیکی ایام مراسم سالگرد رحلت امام (ره) و ماه رمضان، طرح بخشش دیرکرد جریمه‌ها، عملکرد سامانه سیمفا، پیگیری طرح مدیریت سوانح ترافیکی در پلیس راهنمایی و رانندگی را تشریح کرد.

سردار تقی مهری درباره بخشیده شدن جریمه دیرکرد رانندگی تا پایان سال ۹۴ نیز گفت: تمهیدات لازم در این زمینه اندیشیده شده است و بلافاصله پس از ابلاغ این مصوبه به پلیس این موضوع اجرایی می‌شود. نکه مهم طرح هم این است که این بخشش شامل اصل جریمه نمی‌شود و فقط به جریمه دیرکرد تخلفات تا پایان سال ۹۴ مربوط است.

وی از آمادگی کامل پلیس برای برگزاری مراسم سالگرد ارتحال حضرت امام (ره) خبر داد و گفت: در آستانه سالگرد رحلت بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی با هماهنگی پلیس، ستاد مرکزی، قرارگاه شهید فهمیده سپاه پاسداران و بسیج مستضعفان تمهیدات لازم برای برگزاری مراسم در نظر گرفته شده است. همچنین زائران سراسر کشور از طریق ستاد‌های هماهنگی، نیروی انتظامی و پلیس راهور با تیم‌های پیشقراول پلیس به مرقد امام(ره) هدایت می‌شوند.

شهروندان می‌توانند از طریق سامانه اینترنتی rahvar20.ir از میزان جرایم و حتی نمرات منفی نیز مطلع شده و امکان پرداخت انتخابی جرایم را نیز خواهند داشت. همچنین شماره پیامک ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰، پلیس ۱۰+، پیشخوان‌های دولت و شماره تماس ۸۸۲۵۵۵۵۵ نیز منابع قابل اطمینانی برای پیگیری تخلفات هستند.

سردار مهری در پاسخ به سؤالی مبنی بر منطبق نبودن اطلاعات چهار منبع ارائه شده پلیس درباره تخلفات گفت: «با توجه به اینکه در حال حاضر سیستم اعلام بانک‌ها به پلیس با ۲۴ تا ۴۸ ساعت تأخیر انجام می‌شود این ناهماهنگی ایجاد شده که در حال اصلاح آن هستیم. از طرفی برخی از جرایم به صورت دستی صادر می‌شود که ثبت آنها در سیستم حدود ۲۴ ساعت طول می‌کشد که تلاش می‌کنیم این رویه را نیز اصلاح کنیم.»

سردار مهری درباره ادامه تولید خودروی پراید نیز اظهار کرد: بیشترین آمار تلفات امسال مربوط به خودروی پراید بود. با این حال برای ارتقای کیفیت و ایمنی خودروهای داخلی تعاملات پلیس و خودرو سازهای داخلی ادامه دارد و پیگیری‌ها درباره نصب تجهیزات ایمنی و بویژه کیسه‌های هوا انجام شده است. سردار مهری درباره ثبت سند رسمی خودرو هنگام خرید و فروش در دفاتر اسناد رسمی نیز گفت: «طبق قانون سند رسمی خودرو همان شناسنامه مالکیت است که از سوی پلیس راهور صادر می شود، این سند رسمی است و حتی اگر ثبت دفترخانه‌ای نیز نداشته باشند باز هم اسنادی معتبر به شمار می‌آیند. بنابراین ثبت سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی اختیاری است و اجباری در آن نیست.

سردار مهری درباره سامانه سیمفا در معاینه فنی نیز گفت: «آنچه در بررسی یک خودرو مورد توجه پلیس است گواهینامه، برگ معاینه فنی و بیمه‌نامه خودرو است. در سال ۹۵، حدود ۸ درصد خودروهای کنترل شده فاقد برگه معاینه فنی بودند که رانندگان جریمه شدند. در حال حاضر با راه‌اندازی سامانه ملی «سیمفا»تعاملی بین نیروی انتظامی، وزارت کشور، سازمان محیط زیست، وزارت راه و … ایجاد شده است. در این سامانه پس از اینکه خودرو معاینه فنی گرفت اطلاعات آن به صورت آنلاین به سامانه پلیس وارد شده و از این طریق خودروهای فاقد معاینه فنی و برگه‌های معاینه فنی جعلی شناسایی و برای متخلفان جریمه صادر می شود.ایران.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here