ناگفته های برگزاری مناقصات دولتی

0
ناگفته های برگزاری مناقصات دولتی
ناگفته های برگزاری مناقصات دولتی

پاراف ناگفته های برگزاری مناقصات دولتی : محمد مرادخانی  معاون امور نظام فنی و اجرایی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در همایش نظام فنی و اجرایی یکپارچه که در شیراز گفت: استقرار نظام فنی و اجرایی یکپارچه هدف نهایی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور است.

تا پیش از این شاهد برخی مشکلات در حوزه مناقصات بوده و هستیم مثلاً برای یک طرح هزار و ۲۵۰ میلیاردی نصف مبلغ طرح از برنده مناقصه درخواست تضمین می شود و از یک طرف دیگر شاهدیم اسناد مناقصات چندین میلیاردی به قیمت ۱۰ تا ۲۰ هزار تومان فروخته می شود و یا شاهدیم که گواهی نامه و رتبه مهندسین و شرکت ها توسط عده ای سودجو خریداری شده و افراد فاقد صلاحیت پروژه های بزرگ را با استناد به این گواهی نامه ها و رتبه بندی ها در دست می گیرند.

وی با بیان این که ۴۵۰ هزار میلیارد تومان طرح و پروژه نیمه کاره روی دست دولت مانده است افزود: متاسفانه بخش قابل توجهی از این طرح غیرکارشناسی است مثلاً در سمنان سیلوی ذخیره گندم می سازند این در حالی است که گندم در خوزستان تولید شده است و باید با قطار از خوزستان به سمت سمنان بارگیری شود.

هر جا بخش خصوصی تمایلی به مشارکت در طرحهای نیمه تمام نداشته بیانگر آن است که آن طرح ها فاقد توجیه هستند.

معاون امور نظام فنی و اجرایی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با بیان این که عمده مشکلات ما در نظام فنی و اجرایی یکپارچه با دستگاه های اجرایی است افزود: متاسفانه عدم اجرای دقیق قانون در برگزاری مناقصات باعث شده در حل اختلافات بین پیمانکار و دستگاه دولتی حق با پیمانکار باشد.مرادخانی با تاکید بر این که دستگاه های اجرایی باید در انتشار آگهی مناقصات اطلاعات کامل را منتشر کنند افزود: برخی آگهی ها از حداقل اطلاعات بی بهره اند و این امر باعث سردرگمی بخش خصوصی برای شرکت در آن می باشد.

درج آگهی مناقصات در سایت ها نمی توان ملاک قرار گیرد چرا که برخی به سایت های اینترنتی دسترسی ندارند و یا امکان قطعی اینترنت در برهه ای از زمان وجود دارد این درحالی است که روزنامه ها در دسترس عموم مردم قرار دارد.مرادخانی بیان داشت: مناقصات دولتی حتما باید در روزنامه های کثیرالانتشار استانی و یا کشوری چاپ شود.

همچنین ساسان تاجگردون رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی فارس در این همایش گفت: دولت یازدهم فضای جدیدی برای استفاده از خرد جمعی در حوزه نظام فنی و اجرایی به وجود آورده است.

متاسفانه شرایط قبلی، نواقص نظام فنی و اجرایی یکپارچه را به حاشیه برده بود این در حالی است که یکی دو سالی است توجه به نواقص این نظام در دستور کار مسئولان امر قرار گرفته است و خوشبختانه فارس در استقرار نظام مذکور وضعیت مناسبی دارد. نگاه اصلی در این زمینه استفاده از ظرفیت مالی غیر دولتی برای اجرای پروژه های خدماتی است موضوعی که در ۲۴ بند اقتصاد مقاومتی که توسط رهبر معظم انقلاب ابلاغ شده نیز دیده شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی فارس تصریح کرد: خوشبختانه فارس استان پیش رو در نظام فنی و اجرایی یکپارچه است و در حقیقت به نوعی مشاور برای استقرار این نظام در کل کشور به شمار می رود.

در گذشته پروژه های غیر فنی و یا فاقد توجیه اقتصادی به تصویب رسیده و اجرا گردیده است .متاسفانه عدم توجیه این طرح ها به حدی است که در روند واگذاری طرح های عمرانی دولتی به بخش خصوصی، فعالان این بخش حاضر نیستند حتی به طور رایگان این پروژه ها را تحویل بگیرند مثلاً در جایی استخری احداث شده اما آب برای پر کردن این استخر وجود ندارد و یا بیمارستان ده ها تخت خوابی در شهرستانی بنا شده که تنها یک سوم ظرفیت آن بیمارستان برای شهرستان مذکور مورد نیاز است؛ به همین دلیل چنین بیمارستانی به صورت خودگردان قابل اداره نیست و برای بهره برداری از آن بخش خصوصی هیچ رغبت و تمایلی ندارد.

عمده این طرح ها بنا به سفارش افراد خاص و تحت فشارهای سیاسی تصویب و اجرا شده است که سازمان مدیریت و برنامه ریزی جلوی این وضعیت را گرفته است.خبر جنوب.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here