مزایا و معایب بازنشستگی پیش از موعد

زمان یکی از باارزش ترین دارایی شماست؛اما متاسفانه خیلی از مردم ۴۰ساعت در هفته برای ۴۰ تا ۵۰ سال کار می کنند تا پول بدست بیاورند. این خبر خوبی می تواند باشد که اگر مردم می خواهند زمان را بخرند،این “زمان”خریدن دست یافتنی است.این همان چیزی است که به آن بازنشستگی زودتر از موعد می گوییم.

به گزارش هم رده به نقل از خبرآنلاین، هرکس باید از فرصت هایش برای دوران بازنشستگی استفاده کند.البته داشتن امنیت مالی در انتخاب بازنشستگی پیش از موعد و آنچه که شما می توانید با زمانی که در اختیار دارید،بدست آورید، یکی از بهترین هدیه هایی است که می توانید به خودتان،عزیزانتان و دلیل که موجب تشویق شما می شود، ارایه کنید.

دلایل بازنشستگی پیش ازموعد

۱- شما نمی توانید زمان را برگردانید : یکی از رایج ترین پشیمانی ها برای روزهایی است که سخت کار کرده اید و تا مدت ها این کار سخت ادامه داشته است،حسرت والدینی است که کودکی و نوجوانی فرزاندانشان را ندیده اند. شما می توانید راهی پیدا کنید که پولی که از دست دادید،برگردد، اما شما نمی توانید زمان را برگردانید و لحظاتی که از دست دادید را تجربه کنید.بازنشستگی به این معنی است که شما می توانید فرصت هایی برای بودن در کنار خانواده بدست آورید.

۲- اگر به درستی برنامه ریزی نکنید،پول تان را هم از دست می دهید : توصیه این است که سریع بازنشسته شوید،اما چطور باید بازنشسته شوید،هم مهم است.تقریبا نیمی از کسانی که کار می کنند در سن ۵۰ سالگی یا بیشتر می گویند که بزرگترین ترس آنها بازنشستگی است، به این دلیل که درآمد آنها کم می شود.افرادی که این نگرانی را دارند،ترسشان به دلیل نداشتن برنامه و اعتماد نداشتن به برنامه های خودشان است.

حال آنکه رنامه ریزی مالی و منابع مالی امن برای بازنشتستگی خیلی سخت نیست.صرفه جویی و تناسب در دارایی ها و سرمایه گذاری نیاز به داشتن برنامه دارد.حتی اگر بازاردر یک رکود شدید باشد و شما درباره دارایی هایی که برای بازنشستگی پس انداز کرده اید،نگران باشید،همیشه می توانید کار نیمه وقت را انتخاب کنید.اگر ۳٫۵ درصد از درآمدهایتان را از دست بدهید،با کار نیمه وقت می توانید سالانه پس انداز کرده اید.

۳- هنوز می توانید بر روی چیزهایی که دوست دارند،کار کنید : خیلی از مردم کار خود را دوست دارند.وارن بافت بازنشسته درباره اوضاع خود در زمان بازنشتسگی می گوید:زمانی که ۳۰ ساله بودم،ارزش خالصم ۳۰ میلیون دلار بود- احتمالا او بیش از اندازه برای بازنشتگی خود حساب باز کرده است- هرچند او تصمیمی برای بازنشستگی نگرفت، زیرا او کار خود را دوست داشت،اما حالا که ۶۰ ساله است،می گوید که از زمانش نهایت استفاده را می برد.زمان کافی برای کارهایی که دوست دارد،در اختیار دارد و ارزش دارایی هایش ۱۰۰ میلیون دلار است.البته شاید همه به اندازه او خوش شانس نباشند، اما بازنشستگی زودهنگام این فرصت را هم ارایه می کند که کارهایی که دوست دارید را انجام بدهید.شاید این کارها خیلی سودآور نباشند،ولی امنیت مالی برای پشتیبانی و اداره زندگی را در اختیارتان قرار می دهد.

شما وقت دارید کتاب بنویسید،کاری که زمانی که سرکار بودید و ۴۰ ساعت در هفته کار می کردید،نمی توانستید انجام بدهید.می توانید کارهای خانه خودتان را انجام بدهید و یا حتی به کارهای داوطلبانه بپیوندید.حتی می توانید کارهایی انجام دهید که امکان پاداش مالی برایتان داشته باشد.هیچ قانونی وجود ندارد که کار حتما باید “سنتی” باشد.

۳۹‌درصد بازنشستگان، پیش از موعد بازنشسته می‌شوند

براساس اعلام سازمان تأمین اجتماعی، ٣٩‌درصد بازنشستگان، پیش از موعد بازنشسته می‌شوند. بنا بر گزارش جامع مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی که به‌تازگی از سوی دفتر آمار و محاسبات اقتصادی و اجتماعی این سازمان ارایه شده است، ۶١‌درصد بازنشستگان این سازمان را بازنشستگان عادی و ٣٩‌درصد را بازنشستگان پیش از موعد تشکیل می‌دهند.

براساس این آمار، میانگین سن فعلی بازنشستگان ۶۵‌سال و ازکارافتادگان برابر ۵۵‌سال است. همچنین میانگین سن برقراری مزایای بازنشستگی معادل ۵٧‌سال است. این شاخص درباره ازکارافتادگان برابر ۴۴‌سال و فوت‌شدگان برابر ۵۵‌سال است. همچنین میانگین مبلغ مستمری ماهیانه بازنشستگان معادل یک‌میلیون و ٢٧١‌هزار تومان، میانگین مستمری دریافتی ازکارافتادگان معادل ٧۵۶‌هزار تومان و میانگین مستمری دریافتی بازماندگان بازنشستگان و بیمه‌شدگان متوفی ٨٩٨‌هزار تومان است.

٣٣‌درصد بازنشستگان، ٨٠‌درصد ازکارافتادگان و ۶٠‌درصد پرونده‌های فوتی مبلغ مستمری معادل حداقل دستمزد دریافت می‌کنند. براساس آمار استخراج شده تا پایان‌سال ٩۵؛ میانگین سابقه پرداخت حق بیمه مربوط به بازنشستگان معادل ٢۵ سال، ازکارافتادگان معادل ١٠‌سال و فوت شدگان معادل ١۴‌سال بوده است. تعداد کل پرونده‌های فعال مستمری‌بگیران تا پایان‌سال ١٣٩۴معادل ٢‌میلیون و ۵٢۴‌هزار و ١٣٣ پرونده است. از این میان یک‌میلیون و ۶٣٣‌هزار پرونده (۶۵ درصد) مربوط به بازنشستگان، ١٣۴‌هزار پرونده (۵ درصد) مربوط به ازکارافتادگان و ٧۵۶‌هزار پرونده (٣٠درصد) مربوط به فوت‌شدگان است.

به این مطلب امتیاز دهید

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.