خوب و بد خودروهای اتوماتیک ، نگاهی به خودروهای اتوماتیک زیر ۱۲۰ میلیون

به این مطلب امتیاز دهید

بد نیست نگاهی به مزایا و معایب خودروهای دنده اتوماتیک نسبت به دنده ای داشته باشیم. در ابتدا به برخی مزایای خودروهای دنده ای اشاره می کنیم. آن گونه که بررسی قیمت خودروها در بازار نشان می دهد، خودروهای دنده دستی در حدود ۵ تا ۲۰ میلیون تومان از انواع اتوماتیک خود، قیمت کمتری دارند و برای همین مقرون به صرفه تر هستند.

علاوه بر این هزینه تعمیر و نگهداری گیربکس‌های دستی نسبت به گیربکس‌های اتوماتیک کمتر بوده و مکانیک آن نیز ساده‌تر است. به عنوان مثال، تعمیر یا تعویض یک گیربکس دستی هزینه‌ چندان بالایی را بر مالک خودرو تحمیل نمی‌کند و در نهایت نیاز به تعویض صفحه کلاچ است. کما این که معمولا با همان صفحه کلاچ معیوب هم مدت‌ها می‌توان رانندگی کرد. موضوعی که در گیربکس‌های اتوماتیک وجود ندارد. از طرف دیگر، با نگاهی به خودروهای اتوماتیک بازار ایران می توان متوجه شد که شتاب خودروهای اتوماتیک نسبت به دنده ای کندتر است. مصرف سوخت این خودروها نیز تا حدی از خودروهای دنده ای بیشتر است.

به گزارش هم رده، ویژگی‌های برجسته دیگر گیربکس‌های دستی، تعامل بیشتر راننده با خودروست، که حس نسبتاً بهتری را به راننده می دهد. همچنین نکته دیگر این است که اگر قصد داشته باشید خودروی خود را بعد از مدتی به فروش برسانید، قطعا خودروی دنده دستی شما مشتری بیشتری دارد و خودروی دنده اتوماتیک در زمان فروش احتمالا برای شما دردسر بیشتری ایجاد خواهد کرد. موضوعی که به فراگیری این خودروها در بازار بستگی دارد.

مطالعه بیشتر:

اما خودروهای اتوماتیک، مزیت های قابل اشاره ای در مقایسه با خودروهای با گیربکس دنده ای دارند. اولین و بارزترین ویژگی مثبت آن ها، این است که بهترین گزینه برای رانندگی در شهرهای بزرگ و پر ترافیک هستند. به طوری که رانندگان خودروهای دنده اتوماتیک دارای تمرکز بیشتری بوده و از رانندگی هم لذت بیشتری می برند.

از طرف دیگر گیربکس اتوماتیک باعث استهلاک کمتر موتور خودرو خواهد شد، این موضوع به ویژه در مواردی که راننده از مهارت بالایی برخوردار نباشد بیشتر نمود پیدا می کند.

همچنین معمولا شرکت‌های خودروسازی در مدل‌های اتوماتیک خود امکانات و آپشن‌های بیشتری را نسبت به مدل دستی درنظر می‌گیرند که این موضوع در خودروهای موجود در کشور نیز به وضوح دیده می‌شود.

اتوماتیک های مطمئن تر

هم اینک و در بین خودروهای اتوماتیک داخلی در قیمت های زیر ۱۲۰ میلیون تومان، می توان حدود ۲۰ خودروی پر فروش در بازار را مشاهده کرد. در این جا با طبقه بندی این خودروها به سه دسته، آن ها را از نظر کیفیت بهتر گیربکس یا تامین مطمئن تر قطعات، بررسی می کنیم.

(البته قیمت برخی خودروها با توجه به نوسانات نرخ ارز در زمانی که این گزارش را می خوانید ممکن است دستخوش تغییرانی شده باشد)

  • در بازه ۸۰ تا ۱۲۰ میلیون تومان: در این بازه هم اینک خودروهایی مانند آریزو۵ توربو، ام جی۳۶۰ توربو، بسترن B30، ام وی ام ایکس ۳۳ و چانگان سی اس ۳۵ را می توان نام برد. به گزارش همراه مکانیک، هم اکنون از بین این مدل ها بهترین انتخاب بسترن B30 است، که از یک گیربکس ۶ سرعته تیپ ترونیک استفاده می کند؛ این مدل گیربکس ساخت کمپانی ژاپنی آیسین است.
  • در بازه ۵۰ تا ۸۰ میلیون تومان: در این رده، هم اینک خودروهایی نظیر رنو ساندرو استپ وی، برلیانس سری ۳۰۰، آریو سایپا، ام وی ام ایکس ۲۲، پژو ۲۰۷ اتوماتیک و دانگ فنگ اچ سی کراس حضور دارند.

از میان خودروهای فوق، می توان گفت که گیربکس های گروه رنو مانند رنو ساندرو استپ وی از کیفیت بالاتری برخوردار هستند. با این حال، با توجه به خروج رنو و پژو از ایران به احتمال زیاد تامین قطعات برای این خودروها و تندر۹۰، ساندرو و ۲۰۷ بعدها با مشکل مواجه شود. اما خودروهایی نظیر برلیانس سری ۳۰۰ که شامل مدل های سی کراس ، اچ ۳۲۰ و اچ ۳۳۰ می شود، از گیربکس پاورتک ساخت کره استفاده می کنند که می توان گفت نسبت به دیگر خودروها مثل آریو و ام وی ام از کیفیت بالاتری برخوردار است.

  • در بازه ۳۰ تا ۵۰ میلیون تومان: شاید در سال گذشته در این بازه قیمتی خودروهای بیشتری وجود داشت اما بعد از تحریم ها و گرانی دلار و دخالت دلالان در قیمت گذاری خودروها، فقط سه خودروی راین V5 ، ساینا اتوماتیک و کوئیک سایپا در این لیست قیمتی قرار می گیرند. در این میان، ادامه تولید راین V5 به دلیل استقبال نکردن مردم و فروش نامناسب هنوز در هاله ای از ابهام است. ساینا اتوماتیک و کوئیک نیز تازه واردهای اتوماتیک بازار ایران هستند. گیربکس این دو مدل خودرو ساخت کمپانی پانچ بلژیک است. اما باید منتظر بود و دید که بلژیک رابطه خود را با ایران حفظ می کند یا مثل فرانسوی ها از خاک ایران می رود.

در پایان باید گفت که با توجه به خروج قطعی خودروسازان فرانسوی از ایران احتمالاً تامین قطعات اصلی آن، با مشکل مواجه خواهد شد. مگر این که تحول خوبی در صنعت قطعه سازی داخلی رخ دهد. موضوعی که هر چند اصلاً بعید نیست اما به هر حال سابقه خوبی در ذهن خریدار ایرانی ندارد.

قایسه مصرف سوخت گیربکس اتوماتیک و دستی

خودروهای دنده اتوماتیک بسته به نوع خودرو، بین ۵/۰ تا ۱۶ درصد بیشتر از خودروهای دنده د ستی سوخت مصرف می کنند.
بررسی های سازمان بهینه سازی مصرف سوخت در بخش فناوری ناوگان نشان می دهد، مصرف سوخت خودروهایی با گیربکس دنده ای کمتر از خودروهای گیربکس اتوماتیک است. براساس این گزارش، حدود ۵ تا ۶ درصد از انرژی شیمیایی بنزین در موتور خودروها، توسط سیستم انتقال نیرو اتلاف می شود این درحالیست که بهبود انتقال قدرت با کاهش دور موتور و افزایش گشتاور امکانپذیر است. ایجاد دنده های بیشتر و کاهش نسبت دنده ها در جعبه دنده های دستی و استفاده از جعبه دنده دستی به جای اتوماتیک، مصرف سوخت خودرو را کاهش می دهد.

بنابراین در خودروهای دنده دستی داشتن شش دنده نسبت به پنج دنده سوخت کمتری مصرف می کند. هر چه تعداد دنده ها بیشتر و نسبت آنها به یکدیگر نزدیک تر باشد، مصرف سوخت خودرو نیز کاهش می یابد. بنابراین ، در سیستم های انتقال قدرت دستی ، داشتن ۶ دنده نسبت به ۵ دنده ارجحیت دارد. در سیستم اتوماتیک نیز جعبه دنده های ۵ دنده نسبت به انواع ۴ و ۳ دنده آن از نظر مصرف سوخت برتری دارند. از سوی دیگر، در صورت استفاده از دنده (CVT سیستم انتقال قدرت غیرپیوسته) به جای دنده اتوماتیک مصرف سوخت بین ۷ تا ۱۹ درصد کاهش می یابد و با استفاده از گیربکس ۵ دنده دستی به جای ۴ دنده اتوماتیک مصرفسوخت ۷ تا ۲۲ درصد کاهش می یابد و حتی با استفاده از گیربکس ۵دنده دستی به جای ۵ دنده اتوماتیک مصرف سوخت ۰٫۵ تا ۱۶ درصد کاهش می یابد. به طور کلی کمترین مصرف سوخت مربوط به خودروهای ۶دنده دستی است.

تعریف جعبه دنده خودکار

جعبه‌دنده‌های خودکار (گیربکس‌های اتوماتیک) پس از جعبه‌دنده‌های مکانیکی و در جهت رفع مشکلات آنها طراحی شدند.یکی از بزرگترین مزیت‌های جعبه‌دنده‌های خودکار این است که به طورخودکار دنده‌ها را تعویض می‌نماید و وظایف راننده را کاهش می‌دهد در نتیجه راننده مجبور نخواهد بود در تعویض دنده‌ها مهارت خاص رانندگی را دارا باشد و تناسب بامقاومت مسیر که بستگی به وزن، سرعت و موقعیت خودرو دارد به طور خودکار در مواقع لزوم تعویض دنده‌ها انجام می‌گردد در جعبه‌دنده‌های معمولی بر اثر سرعت بیش از حد معمول و یا عدم ایجاد هماهنگی بین سرعت چرخ‌دنده‌ها, هنگام درگیر شدن توسط یک راننده غیر ماهر باعث فرسایش سریع قطعات خواهد گردید در صورتی که در جعبه دنده‌های خودکار راننده به یک اهرم تغییر وضعیت دنده‌ها و پدال گاز احتیاج دارد. مانند فشار دادن به پدال گاز در جعبه‌دنده خودکار تعویض دنده‌ها به طور خودکار انجام می‌گردد.خراسان.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.