چگونه همسایه ای خوب باشیم و برای دیگران طلب آمرزش کنیم؟

0
چگونه همسایه ای خوب باشیم و برای دیگران طلب آمرزش کنیم؟
چگونه همسایه ای خوب باشیم و برای دیگران طلب آمرزش کنیم؟

پاراف چگونه همسایه ای خوب باشیم و برای دیگران طلب آمرزش کنیم؟ : در روایات اسلامی بسیار تاکید شده که برای اموات طلب آمرزش کنیم و یا به یاد آنها کارهای نیک انجام دهیم و برایشان خیرات و صدقاتی هدیه کنیم.آیا وقتی خیراتی برای درگذشتگان می‌فرستیم می‌توانیم، کلی نیت کنیم؟نیت جمعی در خیرات، مورد تأیید دین مبین اسلام می‌باشد.

شخصی آمد خدمت امام کاظم (ع)و گفت: من خواستم مکه مشرف شوم؛ به من گفتند: یک طواف و دو رکعت نماز برای من به‌جا آور و من فراموش کردم. حضرت فرمودند: هر وقت مکه مشرف شدی؛ یک طواف و دو رکعت نماز بخوان و در پایان بگو: خدایا این طواف و دو رکعت نماز آن را برای خودم، اهل و عیالم، والدینم، خویشانم و تمام همشهریانم قرار بده.

راوی می‌گوید از امام رضا (ع) پرسیدم: تا چند نفر را می‌توانم در حج خود شریک سازم؟ ابو الحسن فرمود: هر چند نفر که مایل باشی. از روایات استفاده می‌شود به شخصی که اینگونه عمل می‌کند خداوند دو ثواب می‌دهد: ۱- ثواب عملی که انجام داده است. ۲- صله رحمی که انجام داده است. و خداوند، به تمام کسانی که شریک هدیه اش کرده است؛ ثواب عمل او را می‌دهد؛ بدون آنکه ثواب کسی کم شود.

در واقع این خیرات، خدمتی به گذشتگان و عروج کنندگان از این دنیا است. قطعا توجه به همه رفتگان، آثار و برکات خاصی دارد. البته اندیشه نسبت به این کار به نوعی ریشه معنوی و دینی دارد. مثلا نماز دسته جمعی، دعای دسته جمعی، و مواردی از این قبیل که هم منفعت عمومی دارد و هم منفعت معنوی.

در دعاهای قرآنی، معمولا جمع لحاظ شده است: «رَبَّنا آتِنا فِی الدُّنْیا حَسَنَهً وَ فِی الْآخِرَه حَسَنَه وَ قِنا عَذابَ النَّارِ: خدایا در دنیا و آخرت بر ما نیکی عطا کن و ما را از آتش نگه دار». «رَبَّنا وَ اجْعَلْنا مُسْلِمَیْنِ لَکَ وَ مِنْ ذُرِّیَّتِنا أُمَّهً مُسْلِمَهً لَکَ: خدایا ما را از مسلمین قرار ده و نسل ما را از ایمان آورندگان بر تو قرار ده». «رَبَّنا لا تُزِغْ قُلُوبَنا بَعْدَ إِذْ هَدَیْتَنا وَ هَبْ لَنا مِنْ لَدُنْکَ رَحْمَه: خدایا قلب ما را بعد از هدایت آلوده نکن و برنگردان و رحمتت را بر ما هدیه کن»  و ده‌ها آیات دیگر که همانند آیات فوق هستند.

روایتی از پیامبر (ص) نقل شده است؛ که می‌فرماید: «مردگانتان را که در قبرها آرمیده اند؛ از یاد نبرید. مردگان شما امید احسان شما را دارند. مردگان شما زندانی هستند و به کارهای نیک شما رغبت دارند. آنها خود، قدرت انجام کاری ندارند؛ شما صدقه و دعایی به آنها هدیه کنید»و در حدیثی از امام صادق (ص) نقل شده که فرمود: «مرده به خاطر طلب رحمت و آمرزشی که برای او می‌شود؛ شادمان می‌شود. همان گونه که زنده به وسیله هدیه ای که به او می‌دهند؛ خوشحال می‌گردد».هم چنین آن‌ها از کارهای خیری که بازماندگان آنان، به نیابت از آنان انجام می‌دهند؛ بهره مند گشته، و خوشحال می‌شوند. هر چند آن کار کوچک باشد. برای همین در روایات سفارش گردیده که به نیابت از مردگان، کارهای خیر انجام دهید و یا ثواب کارهای خیر خود را به آنها هدیه کنید. تا جائی که فرموده اند «فرزندانی که بعد از مرگ پدر و مادرشان، آن‌ها را یاد نمی‌کنند و خیراتی برایشان نمی‌فرستند؛ ممکن است؛ عاق والدین گردند.آرمان.

همسایه خوب

ما در اجتماعی بزرگ زندگی می‌کنیم که خود از مجموعه‌های کوچک‌تری تشکیل شده است. خانواده، فامیل، دوستان و آشنایان در کنار یکدیگر معنا پیدا می‌کنند و با یکدیگر می‌توانند به بزرگ‌ترین منزل‌‌ها دست یابند. یکی از مجموعه‌های کوچک‌تری که در اجتماع با آن مواجه هستیم همسایه است کسانی که به دلیل در کنار هم قرار داشتن منازلشان ارتباطی نزدیک با یکدیگر دارند. این واژه در گذشته رنگ و بویی دیگر داشت.

همسایه‌ها با یکدیگر رفت و آمدهای خانوادگی داشتند و همواره جویای حال یکدیگر می‌شدند. اما امروزه این روابط بسیار کم ‌رنگ شده است و مشغله‌ها و روزمرگی‌ها جای آن را گرفته است. امام کاظم‌(ع) تعریفی بسیار زیبا از همسایه‌داری فرموده‌اند که در جوامع امروزی مصداق دارد و آن این است که: «خوب همسایه‌داری کردن به این نیست که از اذیت نمودن آنها دوری نمایی بلکه آن است که بر آزار و اذیتشان صبر کنی». در این تعریف کرامت فردی و اجتماعی رعایت شده است. زیرا چنین رفتاری سبب می‌شود حرمت‌ها حفظ شده و ناراحتی‌ها کاهش یابد.

کمترین کاری که یک انسان در مقابل همسایه خویش می‌تواند انجام دهد آن است که آزارش ندهد و از کاری که رنجش خاطرش را به دنبال دارد دوری کند. در این دوران انسان به دنبال جایی برای آرامش است و خانه بهترین مأمن برای اوست. زمانی که خسته از زمانه به خانه می‌‌رسد دوست دارد آرامش از دست رفته را بازیابد و بی‌‌مبالاتی همسایگان می‌تواند خانه را به شکنجه‌ گاه تبدیل کند. در روایت زیر نیز به خوبی می‌توان اهمیت این موضوع را مشاهده کرد: «هر کس به خدا و روز قیامت ایمان دارد باید همسایه اش را اکرام کند (احترام بگذارد)».

توصیه‌های مکرر پیامبر (ص) در برخورد نیکو داشتن با همسایگان نشأت‌ گرفته از سفارشات فراوان خداوند به ایشان است: «پیوسته جبرئیل مرا به همسایه توصیه می‌کرد تا آنجا که گمان کردم به همسایه نیز ارث تعلق می‌گیرد». نکته بسیار مهم دیگر آن است که در روایات قبولی عبادت عابدان به رضایت همسایگانشان قرین شده است. «اگر فلانی شب را به عبادت بگذارند و شب زنده داری کند و روز را روزه بدارد و صدقه دهد و همسایگانش را اذیت کند پس رسول‌ا…‌(ص) فرمودند هیچ خیری در آن نیست و جایگاهش در جهنم است».

انسان مومن موظف است با مردم به بهترین صورت ممکن برخورد کند. حال آنان که با یکدیگر ارتباط دارند و به طرق مختلف با یکدیگر در تماس هستند در الویت قرار خواهند گرفت. برخورد انسان مومن با اطرافیان سبب دوری یا نزدیکی افراد به اسلام خواهد شد. زمانی که فردی از حال همسایه خویش جویا می‌شود؛ از گرفتاری‌ها، بیماری‌ها و مشکلاتش آگاهی پیدا خواهد کرد و در صورت توان به یاری ‌اش خواهد شتافت. دستگیری از دیگران وظیفه‌ای است که بر دوش همه مسلمین گذاشته شده است و در این میان قوم، نژاد و دین هیچ تاثیری نخواهد داشت. وظیفه تمامی ما آن است که به یکدیگر توجه داشته و حقوق یکدیگر را به خوبی رعایت کنیم.آرمان.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here