خبر خوش درباره مصوبه حذف اضافه‌کاری از کسورات بازنشستگی کارمندان

0
خبر خوش درباره مصوبه حذف اضافه‌کاری از کسورات بازنشستگی کارمندان
خبر خوش درباره مصوبه حذف اضافه‌کاری از کسورات بازنشستگی کارمندان

پاراف خبر خوش درباره مصوبه حذف اضافه‌کاری از کسورات بازنشستگی کارمندان : لیرضا محجوب دبیرکل خانه کارگر با بیان اینکه بخشنامه دولت درباره حذف اضافه‌کاری از کسورات بازنشستگی کارمندان دولت به احتمال بسیار زیاد لغو خواهد شد، گفت: قرار شد دبیرشورای نگهبان به صورت غیررسمی مصوبه اصلاح شده را ملاحظه کند تا درصورت انطباق آن با نظر دوطرف، برای تصویب به مجلس بفرستد.

با نظر دوطرف، تغییراتی در متن مصوبه داده و قرار شد دبیر شورای نگهبان به صورت غیررسمی مصوبه اصلاح شده را ملاحظه کرده و در صورت انطباق آن با نظر دوطرف، برای تصویب آن را به مجلس بفرستد

به گزارش پاراف به نقل از ایرنا، وی افزود: بعد از ایراداتی که شورای نگهبان به این طرح گرفت، به همراه آقای موسی‌الرضا ثروتی (نماینده کمیسیون برنامه و بودجه) و جمعی از کارشناسان به شورای نگهبان رفتیم و در جلسه‌ای به رفع اختلافات پرداختیم.

این نماینده مجلس ابراز امیدواری کرد با تائید این مصوبه در شورای نگهبان، بخشنامه دولت به زودی لغو شود.

شورای نگهبان در شهریورماه امسال مصوبه طرح استفساریه ماده (59) قانون برنامه پنجم توسعه درمورد لغو بخشنامه قطع کسر حق بیمه از اضافه‌کار کارمندان مشمول تامین اجتماعی را مغایر اصل 73 قانون اساسی دانسته بود.

همچنین هفدهم تیرماه سال گذشته، محمود عسکری آزاد جانشین وقت معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی معاونت نظارت و راهبردی ریاست جمهوری مصوبه دولت درباره قطع کسر حق بیمه از اضافه‌کار کارمندان مشمول تامین اجتماعی را ابلاغ کرد.

بعد از انتقادهای صورت گرفته از سوی کارمندان و اعلام آن به مجلس، نمایندگان در جلسه علنی هفتم مردادماه امسال به بررسی طرح استفساریه ماده 59 قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران پرداختند و کلیات این طرح را با 135 رای موافق، 31 رای مخالف و 5 رای ممتنع از مجموع 212 نماینده حاضر در جلسه تصویب کردند.

با تصویب این طرح استفساریه در مجلس و درصورت تائید شورای نگهبان، بخشنامه دولت درباره قطع کسر حق بیمه از اضافه‌کار کارمندان مشمول تامین اجتماعی لغو می‌شود.

کارشناسان در زمان صدور این بخشنامه اعلام کرده بودند: اجرای دستور دولت سبب کاهش 30 تا 50 درصدی حقوق ایام بازنشستگی آن دسته از کارکنان دولت خواهد شد که سالها حقوق بیمه و بازنشستگی آنان به صندوق تامین اجتماعی واریز شده است؛ در حالی که صادرکنندگان این بخشنامه مخالف چنین برداشتی بودند.

مجلس نیز در این زمینه طرحی استفساریه ماده 59 قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران را تهیه کرد.

در این طرح استفساریه آمده است: آیا صدر ماده 59 قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران مصوب 15 دی ماه سال 89، ماده 106 قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب هشتم مهرماه سال 1386 و تبصره الحاقی آن در خصوص عدم کسر کسور بازنشستگی از فوق‌العاده اضافه‌کاری کارکنان مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری تابع صندوق تامین اجتماعی را در دوران اجرای برنامه پنج ساله پنجم توسعه، موقوف‌الاجرا کرده است یا خیر؟

نمایندگان مجلس با رای خود در این طرح استفساریه پاسخ دادند: بلی، صدر ماده 59 قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران مصوب 15دی ماه 1389، ماده 106 قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب 8 مهرماه 1386 و تبصره الحاقی آن در خصوص عدم کسر کسور بازنشستگی از فوق‌العاده اضافه‌کاری کارکنان مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری تابع صندوق تامین اجتماعی، در دوران اجرای برنامه پنج ساله پنجم توسعه، موقوف‌الاجرا کرده است.

بر اساس سوابق مبتنی بر قانون لازم‌الاجرای تامین اجتماعی که سال 1354 مصوب شده است، کارمندان دستگاه‌های اجرایی و شرکت‌های دولتی که از نظر فصل بازنشستگی مشمول این قانون بودند شامل کسور اضافه‌کاری موثر در تعیین حقوق بازنشستگی هستند.

این اصل به رغم قوانین استخدامی کشوری، نظام هماهنگ، مقررات شرکت‌های دولتی و حتی قانون مدیریت خدمات کشوری با اجرای بخشنامه سال گذشته نادیده گرفته شده بود.

از نگاه کارشناسان و مجلس، افزون بر این موارد، اجرای قانون مدیریت خدمات کشور بنا به تفسیرهای مغایر منجر به صدور بخشنامه 17393 حق مسلم و مستمر سالیان متمادی این دسته از کارکنان را که شامل یک میلیون نفر هستند، سلب شد.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید