بانک های دولتی سپرده های بیشتری را جذب میکنند

براساس آمار و ارقام پولی و بانکی سال ۹۶، حجم کل سپرده‌های بخش غیردولتی (همه سپرده‌ها به غیر از سپرده‌های دولت و شرکت‌های دولتی) نزد بانک‌ها در پایان سال گذشته ۱۴۸۰ هزار و ۵۷۱ میلیارد تومان بوده که از این میزان سهم بانک‌های تجاری دولتی ۳۰۲ هزار و ۱۸۰ میلیارد تومان (۲۰٫۳ درصد)، سهم بانک‌های تخصصی دولتی ۱۵۷ هزار و ۹۲۰ میلیارد تومان (۱۰٫۶ درصد) و سهم بانک‌های غیردولتی و موسسات اعتباری ۱۰۲۵ هزار و ۶۱۰ میلیارد تومان است.

تغییرات در میزان سپرده گذاری در ۴ سال گذشته نشان میدهد که سهم بانک‌های تجاری دولتی از کل سپرده از ۱۸٫۵ درصد به ۲۰٫۳ درصد افزایش و سهم بانک‌های غیردولتی و موسسات اعتباری ( خصوصی ) از ۷۱٫۳ درصد به ۶۹ درصد کاهش یافته است.

* ارقام به میلیارد تومان

دوره کل سپرده‌های بخش غیردولتی سپرده بانک‌های تجاری دولتی سهم از کل سپرده بانک‌های تخصصی دولتی سهم از کل سپرده بانک‌های غیردولتی و موسسات اعتباری سهم از کل
۱۳۹۶ ۱،۴۸۵،۵۷۰ ۳۰۲،۱۸۰ ۲۰٫۳ درصد ۱۵۷،۹۲۰ ۱۰٫۶ درصد ۱،۰۲۵،۶۱۰ ۶۹ درصد
۱۳۹۵ ۱،۲۱۴،۰۶۰ ۲۲۷،۲۲۰ ۱۸٫۷ درصد ۱۱۸،۹۳۰ ۹٫۸ درصد ۸۶۷،۹۱۰ ۷۱٫۴
۱۳۹۴ ۹۸۰،۰۹۰ ۱۷۲،۶۳۰ ۱۷٫۶ درصد ۹۹،۹۴۰ ۱۰٫۱ درصد ۷۰۷،۵۲۰ ۷۲٫۱ درصد
۱۳۹۳ ۷۴۷،۲۱۰ ۱۳۸،۶۰۰ ۱۸٫۵ درصد ۷۶،۰۸۰ ۱۰٫۱ ۵۳۲،۵۳۰ ۷۱٫۳

* ارقام به میلیارد تومان

 

سپرده‌های بانکی به تفکیک مدت و ماهیت

در بخش نوع سپرده‌ها هم، سهم سپرده‌های بلند مدت از ۴۵٫۶ درصد به ۵۶٫۵ درصد افزایش یافته و در مقابل سهم سپرده‌های کوتاه مدت از ۳۶ درصد به ۲۶٫۴ درصد رسیده است. اما در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ رشد سپرده‌های بلندمدت شدیدتر و افت سپرده‌های کوتاه مدت بیشتر بوده است به طوری که سهم سپرده‌های بلند مدت در سال قبل ۱۶٫۷ درصد رشد داشته و سهم سپرده‌های کوتاه مدت ۱۷٫۱ درصد افت کرده است.

اما سهم سپرده‌های قرض‌الحسنه تغییر چندانی نداشته و تنها ۰٫۲ درصد افزایش سهم داشته است ولی سپرده‌های جاری از ۱۰٫۱ درصد به ۸٫۳ درصد افت کرد است.

به نظر می‌رسد، علت اصلی رشد قابل توجه سپرده‌های بلند مدت در سال گذشته همان سیاست کاهش نرخ سود و مهلت ۱۱ روزه برای جابه‌جایی سپرده‌ها در شهریور ماه بوده است. در اواخر مرداد ماه سال ۹۶ بانک مرکزی اعلام کرد نرخ سود سپرده‌های یکساله به ۱۵ درصد کاهش می‌یابد و نرخ سود سپرده‌های کوتاه مدت حداکثر ۱۰ درصد است.

بانک‌ها و مشتریان بانک‌ها هم در مهلت ۱۱ روزه اجرا، با تبدیل سپرده‌ها از کوتاه مدت به بلند مدت مانع سود بالاتری را برای سپرده‌گذاران خود رقم زدند. البته ای سیاست در چند بانک خصوصی پررنگ‌تر بود و با شدت بیشتری نسبت به سایر بانک‌ها پیگیری شد.

* ارقام به میلیارد تومان

عنوان سال ۹۶ سهم از کل سال ۹۵ سهم از کل سال ۹۴ سهم از کل سال ۹۳ سهم از کل
سپرده‌های جاری ۱۲۳،۳۳۰ ۸٫۳ درصد ۱۱۸،۹۳۰ ۹٫۸ درصد ۹۹،۹۴۰ ۱۰٫۲ درصد ۷۶،۰۸۰ ۱۰٫۱ درصد
قرض‌الحسنه پس‌انداز ۸۰،۱۹۰ ۵٫۴ درصد ۶۰،۲۹۰ ۴٫۹ درصد ۴۶،۹۸۰ ۴٫۸ درصد ۳۹،۰۹۰ ۵٫۲ درصد
سپرده سرمایه‌گذاری بلند مدت ۸۴۰،۳۶۰ ۵۶٫۵ درصد ۴۸۳،۶۹۰ ۳۹٫۸ درصد ۴۴۸،۷۲۰ ۴۵٫۷ درصد ۳۴۰،۸۴۰ ۴۵٫۶ درصد
سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه مدت ۳۹۳،۵۵۰ ۲۶٫۴ درصد ۵۲۸،۶۲۰ ۴۳٫۵ درصد ۳۷۰،۰۲۰ ۳۷٫۷ درصد ۲۶۹،۲۵۰ ۳۶ درصد

* ارقام به میلیارد تومان

 

البته اینطور به نظر میرسد که در آینده نزدیک با افزایش سقف سود سپرده ها, بازار بانک های خصوصی که دستشان برای دادن سود بیشتر باز تر است بیشتر شود.

نظر شما چیست ؟ آیا سیاست کاهش نرخ سود بانکی درست بوده است ؟

4.8 (96%) 5 votes

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.