دولت لایحه برنامه ششم توسعه را تحویل مجلس داد

0
لایحه برنامه ششم توسعه
لایحه برنامه ششم توسعه

پاراف دولت لایحه برنامه ششم توسعه را تحویل مجلس داد : بهروز نعمتی سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی از تقدیم لایحه برنامه ششم توسط دولت به مجلس خبر داد.

در پیوست‌های این لایحه که مشتمل بر ۳۵ ماده است، مواردی چون توسعه زیرساخت‌های تجارت خارجی، ترانزیت، جذب سرمایه‌گذاری خارجی، توسعه صادرات غیر نفتی، توسعه ظرفیت صادراتی مناطق آزاد، تقویت سرمایه انسانی و توسعه کارآفرینی، توسعه تولید صنایع دستی، توسعه دولت الکترونیک همراه و پروژه های اولویت دار اقتصاد مقاومتی در سال ۹۵ پیش‌بینی شده است.

وی اظهار کرد: لایحه برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی چهارم مرداد ماه از سوی محمدباقر نوبخت رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تقدیم مجلس شورای اسلامی شد.

وی افزود: در پیوست‌های این لایحه که مشتمل بر ۳۵ ماده است، مواردی چون توسعه زیرساخت‌های تجارت خارجی، ترانزیت، جذب سرمایه‌گذاری خارجی، توسعه صادرات غیر نفتی، توسعه ظرفیت صادراتی مناطق آزاد، تقویت سرمایه انسانی و توسعه کارآفرینی، توسعه تولید صنایع دستی، توسعه دولت الکترونیک همراه و پروژه های اولویت دار اقتصاد مقاومتی در سال ۹۵ پیش‌بینی شده است.

لایحه برنامه ششم در اولین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در هفته آینده اعلام وصول خواهد شد.

سخنگوی هیات رییسه مجلس یادآور شد: در پیوست‌های این لایحه همچنین مصوبات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در مورد هر وزارتخانه به تفکیک ارائه شده است.

لایحه برنامه ششم یکبار تقدیم مجلس نهم شده بود اما علی رغم بررسی آن در کمیسیون تلفیق در آخرین روزهای فعالیت مجلس نهم، فرصتی برای رسیدگی به آن در صحن علنی مجلس فراهم نشد.

همچنین غلامرضا کاتب نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی،با اشاره به جزییات لایحه جدید برنامه ششم توسعه ارائه شده به مجلس افزود:در لایحه مذکور ، رشد اقتصادی متوسط سالیانه ۸ درصد و ضریب جینی ۰.۳۴ در سال پایانی برنامه دیده شده است و همچنین متوسط رشد سالانه اشتغال تا پایان برنامه ششم توسعه ۳.۹ درصد در زمینه اهداف کمی افزایش خواهد یافت.

وی ادامه داد: متوسط رشد سالانه سرمایه‌گذاری تا پایان برنامه ششم ۱۵.۴ درصد افزایش می‌یابد و میزان رشد اقتصادی به دست آمده از رشد سالانه بهره وری به ۲.۸ درصد می‌رسد.

کاتب با بیان اینکه اولویت‌ها و مسائل محوری پیش‌بینی شده در برنامه ششم توسعه در خصوص موضوعات خاص راهبردی به مسائل آب و محیط زیست می‌پردازد، یادآور شد: لایحه جدید در موضوعات خاص مکان محور شامل توسعه سواحل مکران و حاشیه شهرها و در موضوعات خاص بخش پیشروی اقتصاد شامل معدن و صنایع معدنی،گردشگری،ترانزیت و حمل و نقل ریلی- فناوری اطلاعات و ارتباطات و انرژی که از پروژه‌های مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی بوده و در بودجه‌ریزی سالیانه از اولویت برخوردار هستند می‌پردازد.ایسنا.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید