انتقاد دولت از خودش در هفته دولت

0
هفته دولت
هفته دولت

پاراف انتقاد دولت از خودش در هفته دولت : بی شک عملکرد یک سال آتی دولت در انتخاب مجدد و یا عدم آن، تأثیر بسزایی دارد. دولت یازدهم در سال ۱۳۹۲ در شرایطی روی کارآمد که با تشتت اصول‌گرایان، انصراف محمدرضا عارف و با حمایت همه جانبه جبهه اصلاحات با آرایی کمی بیش از ۵۰درصد در ۲۲خرداد نام حسن روحانی به عنوان منتخب مردم از صندوق ها بیرون آمده بود.

دولت روحانی می بایست از فرصت ۴ساله خود نهایت استفاده را برای افزایش سبد آرای خود در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری می برد. اما انتخابات سال گذشته مجلس شورای اسلامی، زنگ خطری برای جریان حامیان دولت بود. ائتلاف اصلاح طلبان و حامیان دولت در این انتخابات نتوانست اکثریت کرسی های مجلس را کسب کند.

این نتایج امیدها برای روی کار آمدن مجدد دولت یازدهم را با تردید روبه رو کرد. به خصوص آن که پررنگ شدن نقش شبکه های اجتماعی و کمرنگ شدن رسانه های رسمی مرجع، الگوی کنش گری سیاسی مردم را تاحدودی با تغییر روبه رو کرده است و نمی توان براساس سنت دو دوره ای شدن رؤسای جمهور به تحلیل این ماجرا پرداخت.

قصد تحلیل این موضوع را نداریم که چرا دولت نتوانسته است علی رغم گذشت ۳سال آن طور که توقع بود سرمایه سیاسی و اجتماعی خود را افزایش دهد، بلکه تنها یکی از نقاط ضعف دولت در ماه های اخیر را گوشزد می کنیم. «عدم انسجام و وحدت رویه»اشکالی است که اکنون دولت یازدهم از آن رنج می برد. چند صدایی دولت در موضوع فیش های حقوقی مانند اظهارات متناقض وزیر دادگستری، سخنگوی دولت، وزیر بهداشت و… نمونه ای صریح و شفاف در این باره است.

روزهای گذشته نیز برای چندمین بار شاهد این اختلاف در برنامه زنده تلویزیونی بودیم، آنجا که مشاور ارشد رئیس جمهور یکی از وزرا را تهدید کرد و گفت: مواظب حرف زدنش باشد وگرنه از کوره در می روم و چیزهایی می گویم! اظهارات برخی از وزرا در موضوعات دیگر و برخلاف سیاست ها و شعارهای جاری دولت نیز نشانگر بازشدن شیرازه دولت در ماه های اخیر است.

به نظر می رسد آقای روحانی برای افزایش کارآمدی دولت و تلاش برای تحقق شعارهایش در سال آتی به عنوان شرط لازم، می بایست این نقطه ضعف را به سرعت جبران کند.در غیر این صورت آقای روحانی در شرایطی وارد گود رقابت انتخاباتی می شود که نه تنها کابینه و اطرافیانش باعث افزایش آرای وی نخواهند شد، بلکه مدیریت، میزان محبوبیت و کارآمدی او را نیز زیر سؤال خواهد برد و به تبع کاهش آرای وی را شاهد خواهیم بود.خراسان.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here